Sny a videnia

Jack Shakespearow/21. júla 2021/Psychológia/5 min. čítania

Sny a videnia recenzia

Recenzia na knihu - Sny a videnia, Vilma Jamnická

Knižná recenzia: Sny a videnia

Autor: Vilma Jamnická

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

  • Vydavateľstvo: IKAR
  • Recenzent knihu čítal: 00hod 35min
  • Počet strán: 192

Knihu nájdete v eshope:

Keď sny rozprávajú…

Naozaj sú sny svedectvom duše? Alebo ide len o bezcenné obrazy, ktoré produkuje naša psychika? Dokážu príbehy, ktoré v noci prežívame predpovedať budúcnosť? Podľa Vilmy Jamnickej určite áno.

Obsah

Sny majú podľa nej väčší význam, ako si mnoho ľudí uvedomuje. V krátkom úvode svojho snára nám popisuje, ako toto dielo vzniklo a ponúka nám pár príkladov z jej života, ktorými manifestuje svoje tvrdenia o dôležitosti snov. Obrazy, ktoré v noci vidíme môžu byť naším obrovským pomocníkom. Čo sa túto noc snívalo vám? Zapamätali ste si niečo?

Tajomstvo sna lákalo ľudí od nepamäti. Boli a sú ľudia, ktorí vedia sen vyložiť. Ja som si sny zapisovala a porovnávala ich s tým, čo som v nasledujúcich dňoch zažila. Poznámky tvoria základ snára, v ktorom by ste mali nájsť vysvetlenie aj vy. Pri určovaní symbolík som si svoje skúsenosti porovnávala s Weinfurtovým mystickým šlabikárom, so starými, u nás nepreloženými nemeckými a maďarskými snármi, no najväčšmi som sa spoliehala na svoj vlastný život.Vilma Jamnická
...

Autorka v stručnom predslove charakterizuje niekoľko typov snov. Tiež ste si doteraz mysleli, že sú všetky sny postavené na rovnakej báze? Nie je tomu tak; nie je totiž sen ako sen. Zážitky, ktoré nám naše vedomie v noci naservíruje, nám môžu okrem iného predpovedať budúcnosť, vystríhať nás pred niečím, alebo nám dokonca spostredkovať odkaz od inej osoby.

V závere svojho predslovu nám autorka dáva návod na to, ako si privolať „ten správny sen”. Chcete sa spojiť s konkrétnym človekom? Nie je to vôbec nemožné! Všetko čo budete potrebovať, je papier, modré pero, modrá stužka a, samozrejme, spánok.

Vilma Jamnická autor

Vilma Jamnická autor

Po smrti sa mi zjavil aj Andrej Bagar – a to som ešte nevedela, že je mŕtvy – a vravel mi: mali ste pravdu, smrťou sa to nekončí. Privítala som ho ako milého hosťa a zaspievala som mu pesničku, ktorú sme kedysi spolu spievali na zájazde.Vilma Jamnická

Po dočítaní úvodu mi bol nesmierne sympatický fakt, že Vilma Jamnická nikoho silou-mocou o svojich tvrdeniach nepresviedča a necháva na samotnom čitateľovi, ako nakoniec bude k snáru pristupovať. Dokážete sa zorientovať v symbolike snov a využiť ich význam vo svoj prospech, alebo do snára nahliadnete len z čírej zvedavosti?

Tí, ktorí význam sna podceňujú, mali by si uvedomiť, že človek v spánku nie je mŕtvy, jeho vedomie-podvedomie a ďalšie hemisféry mozgu fungujú a len niečo z tejto činnosti sa nám dostáva za pomoci sna do nášho vedomia.Vilma Jamnická

Záver

Sny a videnia je v porovnaní s inými titulmi veľmi útlym snárom. Ja v ňom zvyknem zalistovať vtedy, ak mi nejaký sen utkvie v pamäti na dlhší čas. Mnohokrát tu však nenájdem symbol, ktorý v mojom sne dominoval, prípadne tu nájdem také, ktoré sa v mojich snoch nevyskytujú veľmi často, zväčša vôbec. Výklady jednotlivých symbolov sú stručné, no celkom postačujúce. Niektoré heslá sú rozvetvené, čím nám autorka interpretáciu symbolov nemálo uľahčila.

Ako je to s vami? Veríte v skrytý význam snov? Pamätáte si, čo sa vám v noci snívalo? Myslíte si, že strašidelné sny sú zlou predzvesťou? Možno sa mýlite. I mňa častokrát prekvapilo, že sen, z ktorého som sa prebudila s potom na čele, bol pozitívnym znamením. Ak radi hľadáte skryté významy a zaujíma vás, čo vám chce vaša psychika pomocou snov odkázať, táto kniha je určená práve pre vás.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

  • prehľadnosť
  • krátky a stručný úvod
  • niektoré heslá sú rozvetvené
  • mnoho slov v podobe hesiel tu však chýba

Pre koho áno

  • pre každého, kto si chce skontrolovať význam sna, ktorý sa mu v noci priplietol do spánku

Pre koho nie

  • ak hľadáte obšírnejší snár či výklad snov

Kde kúpite knihu Sny a videnia

Aktualizované: 7. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies