Spoľahlivá manželka

Jack Shakespearow/21. júla 2021/Knižné recenzie/5 min. čítania

Spoľahlivá manželka recenzia

Recenzia na knihu - Spoľahlivá manželka, Robert Goolrick

Knižná recenzia: Spoľahlivá manželka

Autor: Robert Goolrick

Recenzent: Slávka Kodadová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Preklad: Ján Dulla
 • Pôvodný názov: A Reliable Wife
 • Recenzent knihu čítal: 05hod 00min
 • Počet strán: 232

Knihu nájdete v eshope:

Láska a nenávisť majú k sebe veľmi blízko a je len na jedincovi, na ktorú stranu sa prikloní

Vzrušujúce, temné, tajomné… tak znejú slová na obálke Spoľahlivej manželky. V mnohých prípadoch sú to slová, ktoré zaujmú nádejného čitateľa a ten siahne po knihe. Klamstvá, podvody, láska a nevraživosť sú často témami historických romantických kníh a inak to nie je ani v tomto prípade. Z pera amerického spisovateľa sa vytvoril bestseller, ktorý zaujal množstvo ľudí. Alebo ich sklamal?

Obsah

Pri čítaní sa musíme presunúť do 20. storočia a prejsť cez oceán do Ameriky. Hlavná mužská postava Ralph Truitt je vynikajúci obchodník. Má všetko – peniaze, ľudí, auto i domy, no už dvadsať rokov žije bez lásky a trpí. Preto sa rozhodne, že si nájde ženu, ktorá mu naplní jeho prázdne vnútro. Catherine sa má stať jeho vyvolenou, no Ralph zatiaľ netuší, akú tvár nosí pod maskou. Jej úlohou nebude len preukazovať mu lásku a spĺňať všetky manželské povinnosti, no Ralph ju pošle aj po svojho syna, ktorý od neho ušiel ako štrnásťročný. Catherine má však svoj plán. Nikdy nebola počestnou ženou a na živobytie si zarábala najstarším remeslom. Nejde jej o to, aby bol Ralph šťastný, a preto sa ho pokúša zabiť. Musí však dodržať svoj sľub… Ak by ho porušila, jej život by sa začal uberať nesprávnym smerom.

Cnosti srdca mu boli neznáme a nech boli čímkoľvek, z matkiných neprestajných modlitieb vedel, že ich nikdy nebude mať. Ona na prostej drevenej lavici v opustenom kostole videla nebesá. On sedel vedľa nej a myslel iba na nahé ženy a bohatstvo, na hodvábne slnečníky, pekné kočiare a nekonečnú rozkoš. Jeho láska k ženám a jeho strach z nich, zo svojej a z ich smrti, prerástli do nenávisti, ktorá nikdy nepoľavila.Robert Goolrick
...

Pri tejto knihe je zbytočné chodiť okolo horúcej kaše. Jej čítanie nebolo pre mňa žiadnym relaxom, len čakaním na koniec. Od prvých strán mi nesadol štýl autorovho písania, nezaujala ma téma knihy a postavy som nemala rada. Keď niekto číta romantickú knihu, očakáva, že tam bude aj niečo jemné a pekné. Ja som to však pri tejto knihe vôbec necítila. Všetko sa točilo okolo sexu a zabíjania. Úprimne, neviem akú cieľovú skupinu čitateľov táto kniha zachytí. Názov, obálka i anotácia skôr oslovia ženy (ktoré tu však nenájdu to, čo hľadajú) a muži, ktorí by príbeh vedeli oceniť, po tejto knihe s najväčšou pravdepodobnosťou nesiahnu.

Prekážali mi niekoľkostranové opisy bezvýznamných vecí a keď sa k tomuto prvku pridalo i správanie hlavných postáv či ich rozmýšľanie, bol to pre mňa najvyšší stupeň sklamania. Catherine bola hnusná beštia, ktorá sa nebála ísť cez mŕtvoly, no hrala sa na chuderku a anjela v ľudskej koži. Všetko však chcela len pre seba. No aby som jej nekrivdila, tak sa pokúšala pomôcť aj svojej mladšej sestre. Ralphovo správanie som veľakrát nechápala a postupne som sa o to aj prestala pokúšať. Pôsobil na mňa ľahostajne a lenivo, lebo nič poriadne so svojím životom nerobil a aj keď vedel, že niekto milovaný ho zabíja, bolo mu to jedno. Jeho ponímanie lásky bolo zvláštne a jediné nad čím viac premýšľal, bol jeho stratený syn a sex so ženou, ktorú vôbec nepoznal. Zopárkrát sa vrátil aj do svojej minulosti, v ktorej opisoval svoju bývalú manželku a, samozrejme, on bol ten chudáčik – podviedla ho žena a odišla od neho. Takže sa umáral v strašnej samote a pociťoval málo lásky, lebo mu ju nemal kto poskytovať, až kým sa neobjavila Catherine.

Robert Goolrick autor

Robert Goolrick autor

Pred niektorými vecami unikneš, uvažoval. Pred väčšinou z nich však nie, rozhodne nie pred chladom. Neunikneš pred tým zväčša zlým, čo sa ti stane. Pred stratou lásky. Sklamaním. Pred hrozným úderom tragédie.Robert Goolrick

Koniec knihy je pre skúseného čitateľa veľmi predvídateľný. Naskytli sa tam však aj svetlé stránky, a to v prípade, keď postavy trochu uvažovali nad svojím správaním. Ako zaujímavé môžem takisto zhodnotiť i otázky lásky a prehodnotenia toho, čo postavy robia. Ako sa môže správať človek, ktorý nikdy nepocítil lásku? Čo dokáže s človekom urobiť zistenie, že ho niekto miluje? Tieto svetlé stránky však celkový dojem z knihy nedokázali zachrániť, oveľa viac ich prevyšovali už spomenuté zápory. Kniha však aspoň ukázala, ako ďaleko môže zájsť ľudská nenávisť.

Záver

Autor podľa môjho názoru pochoval svoju knihu na nekonečných a nudných opisoch, na niekoľkých scénach, ktoré boli čudesné a v neposlednom rade na svojich postavách, ktorých správanie bolo niekedy veľmi smutné a pochybovala som, či vedia vôbec používať rozum. Môže sa zdať, že knihu hodnotím veľmi kriticky a nedala som jej takú šancu, akú by si zaslúžila. Mojím najväčším prekonaním však bolo, že som sa dostala na jej koniec a tajne som dúfala, že sa udeje niečo, čo zlepší moju mienku o nej. Žiaľ, nestalo sa tak.

Pripúšťam však, že kniha môže niektorých čitateľov zaujať. Ak vás nedokážu znechutiť dlhé opisy či absurdné konanie postáv, možno vás zaujme romanticko-dramatická zápletka.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • dlhé, v istých prípadoch zbytočné opisy
 • absurdné konanie postáv
 • príbeh zobrazuje, kam je schopná zájsť nenávisť
 • dej sa odohráva v minulom storočí
 • predvídavý koniec

Pre koho áno

 • pre nenáročných čitateľov

Pre koho nie

 • pre ženy, ktoré očakávajú klasickú sladkú romantiku
 • ak vám pri čítaní prekážajú bezvýznamné opisy, ktoré v príbehu pôsobia ako spomaľovače

Kde kúpite knihu Spoľahlivá manželka

Zdroje

 1. Wikipedia : Robert Goolrick,  Img – Robert Goolrick

Aktualizované: 7. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies