Štatistická pravdepodobnosť lásky na prvý pohľad

Jack Shakespearow/1. júna 2021/Knižné recenzie/5 min. čítania

Štatistická pravdepodobnosť lásky na prvý pohľad recenzia

Recenzia na knihu - Štatistická pravdepodobnosť lásky na prvý pohľad, Jennifer E. Smithová

Knižná recenzia: Štatistická pravdepodobnosť lásky na prvý pohľad

Autor: Jennifer E. Smithová

Recenzent: Lenka Šimonová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Preklad: Igor Otčenáš
 • Pôvodný názov: Statistical Probability of Love at First Sight
 • Recenzent knihu čítal: 03hod 05min
 • Počet strán: 208

Čo má na svedomí to povestné lietanie zamilovaných iskričiek?

Spomínate si na moment, kedy ste sa definitívne zamilovali do svojej polovičky? Či už tento čin momentálne ľutujete, alebo nie, jedno je isté – len málokto vie označiť konkrétny okamih, kedy medzi dvoma dušami vzplanula láska. No s láskou na prvý pohľad je to úplne iné. Tam je tá povestná chvíľa uvedená už v názve…

Obsah

Stačilo tak málo a všetko by bolo inak – 17-ročná Hadley by stihla lietadlo, za svojím otcom by priletela včas a nikdy by nestretla Olivera. No inokedy zanedbateľné 4 minúty spôsobili, že to nešťastné lietadlo nestihla a v letiskovej hale, ktorej prostredie bytostne neznáša, stretla mladého Olivera. Či už sa zarozprávali z núdze, alebo preto, že sa jednoducho mali stretnúť, to sa už nikto nedozvie. No jedno je isté – že predebatovali aj celý let z New Yorku do Londýna, na ktorý zhodou okolností obaja čakali. V najlepšom však treba prestať a inak to nebolo ani s nimi dvoma. Hadley šla na svadbu svojho otca a Oliver takisto vykročil vlastnou cestou. Je to jediné stretnutie, ktoré im osud doprial?

Dlhú chvíľu tam stála iba tak, premýšľala, či by si nemala zavolať nosiča batožiny. Ale dav sa šinul otravne okolo nich a ruksak na pleciach oťažieval. Chlapcove oči sa na ňu pozerali s akýmsi smútkom, akoby už-už čakal, že sa s ním Hadley prestane baviť. Tomu Hadley vcelku porozumela, a preto po chvíli súhlasne prikývla. Chlapec zvrtol kufor na kolieskach a vykročili.Jennifer E. Smithová

Dej príbehu by sa dal rozdeliť na dve časti – na tú, kedy sa mladá dvojica stretáva na letisku, aby spoločne absolvovali dlhý let, a časť odohrávajúcu sa v Londýne, v ktorej dominuje svadba Hadleyinho otca. Prvá etapa tohto príbehu dynamikou veľmi nehýri, Hadley sa Oliverovi spovedá zo svojich obáv z nastávajúcej svadby a popritom mysľou odbieha k spomienkam na detstvo. Po pristátí v Anglicku sa síce jej spomienky objavujú tiež, no už nie v takej miere a rozsahu ako v lietadle.

Špecifickým prvkom je i to, že príbeh zachytáva len 24-hodinový úsek, no vďaka častým spomienkam a flashbackom pôsobí rozsiahlejšie. Aj napriek povoľnejšiemu deju má kniha isté svojráznosti, ktoré ju odlišujú od množstva iných podobných kúskov. Prvým z nich je postava Hadley, ktorá sa nedokáže zorientovať v nelichotivej rodinnej situácii a fakt, že sa otec opäť plánuje oženiť, s ňou poriadne zamáva. Zároveň je však možné nájsť medzi riadkami aj akúsi metaforu poukazujúcu na život, osud či magickú nepredvídateľnosť našej budúcnosti, na ktorú sa nikdy nebudeme môcť dostatočne pripraviť.

Jennifer E. Smithová autor

Jennifer E. Smithová autor

Príbeh zaimponuje najmä mladším čitateľkám, ktoré sa v postave Hadley nájdu. Jej charakter totiž oplýva prvkami, ktoré sú pre obdobie dospievania priam príznačné. Citová nestálosť, zmätok vyplývajúci z novej rodinnej situácie, neistota týkajúca sa jej novovytvorených rodinných väzieb, prípadne i hnev a zášť nasmerovaná k otcovi, ktorý Hadley svojím odchodom priam zradil. Keď sa k tomu pridá chaos prameniaci zo stretnutia s Oliverom, príjemná a nevtieravá oddychovka pre tínedžerov je na svete.

výkup kníh online

Kniha sa číta nesmierne rýchlo a nie je to spôsobené len malým počtom stránok. Hoci to tak spočiatku nevyzerá, po niekoľkých kapitolách tvoria dialógy prevažnú časť knihy. Opisy sa tu síce nájdu, no očiam mladých čitateľov budú lahodiť a nezapôsobia na nich ako zbytočné pasáže. Jednoduchá slovná zásoba i štylistika sú v tomto žánri samozrejmosťou a takisto prispievajú k plynulejšiemu vstrebaniu textu.

Záver

Štatistická pravdepodobnosť lásky na prvý pohľad predstavuje nenáročnú, jednoduchú a trochu i nenápadnú oddychovku, ktorá poteší najmä mladšie ročníky, no i dospelé ženy, ktoré chcú vypnúť pri tínedžerskom románe. 24-hodinový úsek z Hadleyinho života je dôkazom toho, že nie vždy si môžeme budúcnosť naplánovať a vopred sa na ňu pripraviť, aby sme na nové okolnosti a ľudí účinkujúcich v nich urobili dobrý dojem. Ak máte chuť na romantický, no nie na sladkastý a prvoplánový kúsok, táto kniha na vás môže zapôsobiť.

Plusy a charakteristické črty

 • kniha zachytáva iba 24-hodinový úsek
 • užšia slovná zásoba
 • v postave Hadley sa nájde väčšina tínedžerov
 • dej síce plynie pomalšie, no isté napätie tu možno postrehnúť
 • rýchle a nenáročné čítanie

Pre koho áno

 • pre mladé čitateľky
 • pre ženy, ktoré hľadajú jednoduchý a nekomplikovaný romantický príbeh
 • ak hľadáte knižnú jednohubku

Pre koho nie

 • pre mužov
 • pre náročnejších čitateľov a čitateľky
 • ak hľadáte príbeh, ktorý by vám dokázal spestriť niekoľko dlhých večerov

Kde kúpite knihu Štatistická pravdepodobnosť lásky na prvý pohľad

Zdroje

 1. Goodreads : Jennifer E. Smithová,  Img – Jennifer E. Smithová

Aktualizované: 13. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies