Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Jack Shakespearow/2. júna 2021/Knižné recenzie/5 min. čítania

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol recenzia

Recenzia na knihu - Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol, Jonas Jonasson

Knižná recenzia: Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Autor: Jonas Jonasson

Recenzent: Ivana Šturcelová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Preklad: Jana Melichárková
 • Pôvodný názov: Hundraaringen som klev ut genom Fönstret och försvann
 • Recenzent knihu čítal: 04hod 57min
 • Počet strán: 328

Neobyčajný životný príbeh obyčajného starca

Čo môžete očakávať od knihy, ktorej názov vám na začiatku prezradí úplne všetko? Prinajmenšom aspoň vzbudí vašu pozornosť a záujem, či vás jej dej aj napriek tomu dokáže prekvapiť? Existuje vôbec nejaký storočný starček, ktorý túži opustiť komfort domova dôchodcov a naposledy sa ešte túlať po svete? Odpoveď už asi tušíte. Áno, existuje. A volá sa Allan Karlsson.

Obsah

Allan totižto nie je typický storočný dedko, akého by sme mohli očakávať a táto kniha vám to dokáže. Allan Karlsson je na svoj vek čiperný starý muž, ktorý sa v deň svojich trojciferných narodenín rozhodne vyliezť z okna domova dôchodcov a vo svojich „cikacích papučiach“ sa vydá na potulky po blízkom okolí. Od tejto chvíle sa stáva účastníkom celého radu bizarných náhod a udalostí, ktoré dokáže vymyslieť len sám život.

Po tom, čo omylom ukradne kufor plný peňazí, patriaci zločineckej bande, sa po jeho stopách púšťa nielen komisár vyšetrujúci jeho zmiznutie, ale aj naštvaní členovia gangu. Allan sa tak v komisárovom vyšetrovaní stane najprv obeťou únosu a neskôr dokonca hlavným podozrivým v prípade zmiznutia a vraždy ďalších osôb.

Po popoludnajšej tlačovej konferencii si Kýbeľ dal jedno pivo, aby mohol popremýšľať. No akokoľvek tuho myslel, nič nevymyslel. Začal Šraub unášať storočných dedov? Alebo to spolu nesúvisí? Z myslenia Kýbľa rozbolela hlava, a tak s tým skončil. Radšej zavolal šéfovi, aby mu poreferoval, že mu nemá o čom referovať.Jonas Jonasson
...

Na svojej ceste postupne stretne skupinu svojských ľudí a slona. Každý jeden z nich prežil neuveriteľný život, ktorý by si zaslúžil vlastnú knihu. Vrátane slona Sonje. Július, Benny, Kráska a Sonja, sú partia na pohľadanie a skvelo zapadnú do deja. Takmer sa zdá, že Allan ako magnet priťahuje čudákov a ešte zvláštnejšie momenty. V celom príbehu storočný starček vystupuje skôr ako pozorovateľ. Nikdy sa o nič nesnažil a veci sa mu jednoducho stali. Storočný starček mal obdivuhodný životný príbeh. Bol plný momentov, ktoré nám môžu občas pripadať veľmi málo pravdepodobné, ba až absurdné, od začiatku po koniec. Allan aj napriek svojmu nezáujmu o politiku či náboženstvo dokázal náhodne stretnúť väčšinu politických lídrov, historických osôb a nie úplne vedomým pričinením mala jeho osoba veľký dopad na mnohé významné udalosti dvadsiateho storočia.

Jonas Jonasson autor

Jonas Jonasson autor

Allan v Sonji rýchlo našiel nového kamaráta. Mali vcelku dosť spoločného. Jedného dňa vyliezol z okna a dal tým životu nový smer, zatiaľ čo druhá vyšla z jazera a urobila to isté.Jonas Jonasson

V knihe naraz prebiehajú dve dejové línie. Dejová línia súčasnosti je v knihe popretkávaná časťami Allanovej minulosti, ktorú v niektorých prípadoch potrebujete poznať a jej detaily sú dôležité pre objasnenie niektorých častí príbehu prebiehajúceho v súčasnosti. Na konci knihy sa však obe línie stretnú.

Autorovi sa podarilo priviesť celý príbeh do zdarného konca a ponúknuť jeho rozuzlenie. Je obdivuhodné, ako dokázal vymyslieť všetky tie bizarné udalosti a spojiť ich do jedného celku, ktorý sa ešte aj dobre číta a vie publikum i pobaviť. Taktiež musím vyzdvihnúť preklad, vďaka ktorému sme neprišli o množstvo vtipných dialógov a momentov.

Záver

Príbeh o storočnom starčekovi sa číta celkom ľahko a rýchlo, no niektoré pasáže z jeho minulosti nie sú také zaujímavé a mala som tendenciu ich preletieť rýchlejšie a ponáhľať sa k hlavnému príbehu. Túto knižku odporúčam všetkým čitateľom, ktorí neberú knižný svet príliš vážne a majú chuť sa pobaviť. Jonas Jonasson napísal inteligentný a zároveň vtipný príbeh, ktorý má potenciál zaujať široké spektrum ľudí.

Vylezte z okna spoločne so storočným Allanom Karlssonom, ktorý sa rozhodol, že ešte nepatrí do starého železa a naposledy chce okúsiť príchuť života.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • dve dejové línie, ktoré sa v závere pretnú
 • v istých miestach dej mierne stagnuje
 • Allan je postavou, ktorá len pasívne prijíma realitu
 • množstvo humorných momentov
 • vydarený preklad

Pre koho áno

 • pre čitateľov, ktorí obľubujú dobrodružné a humorné príbehy
 • pre tých, ktorí vyhľadávajú situačný humor

Pre koho nie

 • pre čitateľov, ktorí si potrpia na historické fakty
 • ak si potrpíte na plynulú gradáciu deja
 • ak očakávate komplikovaný príbeh i zápletku

Kde kúpite knihu Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

bux logo

Zdroje

 1. Wikipedia : Jonas Jonasson,  Img – Jonas Jonasson

Aktualizované: 11. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies