Stretni sám seba – recenzia

Jack Shakespearow/31. decembra 2021/Romantické a erotické/5 min. čítania

Stretni sám seba - knižná recenzia

Stretni sám seba - knižná recenzia @vrabcenastreche.sk

Knižná recenzia: Stretni sám seba

Autor: Mia Amber

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Femcode
 • Recenzent knihu čítal: 3-4 hodiny
 • Počet strán: 201

Kniha, ktorá vám vysvetlí, prečo občas stretávame tých, ktorí ublížia nášmu srdcu…

Prečo nevieme odísť zo vzťahov, ktoré nás bolia? Ako veľmi a akým spôsobom nás formuje to, čo prežijeme? Prečo sa občas dostaneme do stavu, kedy hlava vie, že tento vzťah nie je pre nás to najlepšie, no srdce si aj tak musí vydupať opačný názor? Robí nás láska slepými alebo sme oslepli už predtým, ako sme sa zamilovali? A nemali by sme najprv spoznať sami seba, kým začneme spoznávať iných? Aj na tieto otázky odpovedá kniha od slovenskej autorky Mii Amber.

Kniha ako celok zanechá v čitateľovi veľmi dobrý dojem. Počas čítania vystrieda širokú škálu emócií – od smútku, prekvapenia, mierneho napätia až po úprimný smiech.
najlepší ženský román
...

Obsah

Mia je mladá žena pracujúca v lifestylovom magazíne, ktorý pred rokmi doslova na zelenej lúke založila so svojou najlepšou priateľkou Miriam. Okrem celebrít, ktoré sa jej vďaka práci sem-tam pripletú pod nohy, jej vrásky na tvári robí aj jej vzťah s Mašom – hercom, ktorého pozná celé Slovensko, no Mia má občas pocit, že hoci je jeho priateľkou, pozná ho asi najmenej.

Mašo je totiž prototypom muža, ktorý jedno hovorí, no robí druhé. Opakovane Miu sklame a prinúti ju zamyslieť sa nielen nad ich vzťahom, ale aj nad ňou samotnou. Postupne, ako sa jej začínajú otvárať oči, sa musí Mia čoraz hlbšie zamyslieť nad sebou, nad vzťahom k otcovi, ktorý ju nikdy nevidel, no zanechal v nej pocit menejcennosti, nad tým, ako vníma samu seba… A čochvíľa príde hneď k dvom zisteniam: že toto je vzťah, ktorý vlastne nikdy nechcela, a že ak chce, aby raz našla muža, ktorý ju bude skutočne milovať, musí si v sebe ešte veľa vecí „upratovať“.

V jednotlivých kapitolách, ktoré sú ohraničené krátkymi citátmi o láske a živote, možno nájsť aj lyrické pasáže – úvahy o vzťahoch, v ktorých čitateľ – ako názov knihy napovedá – skutočne stretne sám seba.
výkup kníh online

Hlavnú dejovú líniu knihy Stretni sám seba dopĺňa množstvo doplnkových pasáží, ktoré celý príbeh nielen osviežujú a korenia humorom, no dodávajú mu ešte väčšiu hĺbku. Chlapec s poruchou autistického spektra, čudný a zvrátený svet celebrít, sila priateľstva, sebaklamu aj náhla potreba pomstiť sa tým, ktorí sa voči nám nejako previnili – to všetko sú „prvky“, ktoré príbeh šperkujú, prehlbujú a nedovolia čitateľovi knihu odložiť, kým sa neprepracuje k jej koncu.

V jednotlivých kapitolách, ktoré sú ohraničené krátkymi citátmi o láske a živote, možno nájsť aj lyrické pasáže – úvahy o vzťahoch, v ktorých čitateľ – ako názov knihy napovedá – skutočne stretne sám seba. Jazyková výbava autorky je na rovinu ženského románu nadpriemerne bohatá. Špecifickými prvkami autorkinho rukopisu sú humorné slovné zvraty, zábavné prirovnania, dlhšie súvetia, ale aj miestami trochu ostrejší jazyk, ktorý však zdôrazňuje kontrastnosť jej charakteru.

Záver

Kniha ako celok zanechá v čitateľovi veľmi dobrý dojem. Počas čítania vystrieda širokú škálu emócií – od smútku, prekvapenia, mierneho napätia až po úprimný smiech. Stretni sám seba je román pre každého, kto nechce čítať dlhé príručky o vzťahoch, no napriek tomu chce nájsť odpovede na otázky, ktoré sužujú jeho srdce.

O autorke

Mia Amber je pseudonym mladej slovenskej autorky, ktorá s písaním začala už v detstve a pokračuje v tom doteraz na voľnej nohe. Momentálne píše pre internetový portál Úlomky ženy, pod ktorého záštitou vyšiel aj jej knižný debut Stretni sám seba.

Pre koho áno

 • Ak hľadáte knihu o vzťahoch, no nechcete čítať vzťahovú príručku bez deja
 • Ak sa pri čítaní chcete aj pobaviť
 • Ak hľadáte výnimočný román pre ženy
 • Ak si prechádzate porozchodovým obdobím a strácate sa vo vlastných pocitoch

Plusy

 • Rýchlo plynúci dej
 • Humorne ladený príbeh s množstvom pasáží, v ktorých čitateľ objavuje skryté stránky svojho srdca
 • Vynikajúci štýl písania a zaujímavé slovné prirovnania
 • Kapitoly sa začínajú citátmi o živote a láske
 • Svieži a jedinečný príbeh s množstvom postáv, ktoré čitateľovi prirastú k srdcu

Mínusy

 • koniec príbehu nemožno pomenovať ako otvorený, no nie je ani úplne uzavretý

Kde kúpite knihy z vydavateľstva FemeCode

stretni sám seba cena

Cena: od 13,99 €

Stretni sám seba

Kruh, ktorý nemá konca, no ja ten koniec tak veľmi potrebujem. Vitajte v živote Mii Amber, ktorá v ničom nemá jasno, len v tom, že v ničom jasno naozaj nemá. Je to život plný paradoxov, tragikomických situácií…čítať viac

martinus.skPrejsť do eshopu
kniha rozchod cena

Cena: od 12,03 €

Rozchod

Táto kniha predstavuje pohľad obyčajnej ženy na to, ako zvládla rozchod. Ako ho prežila a ako sa s ním nakoniec vysporiadala. Jej príbeh je reálny a spísaný so všetkým, čo sa jej naozaj stalo, čo naozaj cítila a prežívala….čítať viac

Úlomky - Kniha citátov - cena

Cena: od 8,54 €

Úlomky – Kniha citátov

Každý z nás sa občas stratí. V živote. V prítomnosti či dokonca v minulosti a nevie, ako ďalej. Niekedy nám pomôže nájsť tú správnu cestu čas. Inokedy zdanlivá náhoda v podobe dobrej rady od priateľa…..čítať viac

pantarhei.skPrejsť do eshopu

Aktualizované: 28. 10. 2023

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies