Súmrak dňa

Jack Shakespearow/3. júna 2021/Romány/5 min. čítania

Súmrak dňa recenzia

Recenzia na knihu - Súmrak dňa, Kazuo Ishiguro

Knižná recenzia: Súmrak dňa

Autor: Kazuo Ishiguro

Recenzent: Veronika Vargová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Preklad: Peter Kerlik
 • Pôvodný názov: The Remains of the Day
 • Recenzent knihu čítal: 06hod 45min
 • Počet strán: 280

Dôstojnosť, ktorá bráni rozvinutiu ľudskosti

Naozaj chceme to, za čím kráčame? Stotožňuje sa naša duša s naším konaním? Alebo svojím prejavom len maskujeme nedostatky?

Obsah

Keď sa pánovi Stevensovi naskytne príležitosť vziať si na pár dní voľno, využije ju a vycestuje za bývalou gazdinou sídla Darrington Hall, slečnou Kentonovou. Tá mu pred časom poslala list, ktorý v ňom zasial množstvo semienok rastúcich do otázok, ktoré mu nedajú spať. Je naozaj taká nešťastná, ako si myslí? Malo sa snáď medzi nimi niečo udiať, no rozpaky im v tom pred rokmi zabránili? A nie je už na také niečo neskoro? Cestou za slečnou Kentonovou pán Stevens premýšľa nad svojím životom, pričom do úvahy najviac berie spôsob, akým vystupuje pred svetom. Dôstojný komorník svojej profesii dovolil, aby vyformovala celú jeho existenciu. Je ešte možné niečo zmeniť? A vlastne – chce byť niekým iným?

No postupne sa okolie stávalo neznámejším a ja som vedel, že som prekonal všetky predošlé hranice podobne, ako som počul ľudí opisovať moment, keď vyplávali a zem sa im stratila z dohľadu. Myslím si, že pocit nepokoja zmiešaného s veselosťou, často opisovaný v spojitosti s týmto momentom, je veľmi podobný tomu, čo som zažil vo forde, keď sa krajina okolo mňa stávala cudzou.Kazuo Ishiguro
...

Hoci je príbeh vyrozprávaný z pohľadu prvej osoby, slová pán Stevensa pôsobia zdržanlivo a rezervovane, náznaky emócií v nich čitateľ postrehne len zriedkavo. Jeho dôstojnosť a úslužné vystupovanie, ktoré potrebuje pri vykonávaní práce komorníka, sa prejavujú aj v jazyku. Jeho prejav pôsobí mnohokrát ťažkopádne a zdĺhavo, k čomu prispievajú aj rozvité súvetia a dlhšie opisné pasáže. Jeho prednes je však jedným z prvkov, ktoré vynikajúco evokujú atmosféru povojnového Anglicka a po čase si čitateľ na Stevensov svojský štýl zvykne. Navyše, distingvovanosť hlavnej postavy, ktorá zdanlivo komplikuje čitateľský posun vpred, vyznieva kontrastne oproti priamočiaremu deju.

V príbehu sa prelínajú dve dejové línie, a to minulosť v podobe spomienok na spoločné slúženie pána Stevensa so slečnou Kentonovou v sídle Darrington Hall a súčasnosť zastúpená myšlienkovými pochodmi počas cestovania Anglickom. Obe línie sú čitateľsky atraktívne, no myslím, že každý čitateľ si jednu z nich vyberie a označí ju ako obľúbenú.

Súmrak dňa pôsobí na čitateľa nesmierne krehko, no viem si predstaviť, že neosloví každého, najmä tú časť publika, ktorá vyžaduje neustálu akciu, prípadne plynulý dejový progres. Príbeh totiž nie je veľmi dynamický a oveľa dôležitejšie je jeho filozofické pozadie. Čitatelia, ktorí sa nenechajú opantať atmosférou a bažia skôr po dramatickom deji, tu zo svojho pohľadu nič zaujímavé nenájdu.

Kazuo Ishiguro autor

Kazuo Ishiguro autor

Mimochodom, nie som taký hlúpy, aby som nebol pripravený na sklamanie. Len si príliš uvedomujem, že som nedostal odpoveď, v ktorej by slečna Kentonová potvrdila, že sa so mnou rada stretne. No ako ju poznám, domnievam sa, že absencia odpovede znamená súhlas…Kazuo Ishiguro

Záver

Ako sa vraví, občas je dôležitejšie to, čo nám človek nepovie, ako veci, ktoré nám bez problémov ozrejmí. A rovnako je to aj s pánom Stevensom. Čitateľom prináša romantický príbeh bez akýchkoľvek znakov citu, a hoci sa spočiatku zdá, že nič neskrýva a priamo svojmu publiku rozpráva svoje zážitky, predsa len je možné odhaliť o ňom niečo viac medzi riadkami. Súmrak dňa odporúčam čitateľom, ktorí vedia nasávať atmosféru a nepotrpia si na akciu či dynamiku.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • priamočiary dej
 • dve dejové línie
 • rozvité súvetia
 • príbeh má svoju atmosféru
 • minimálna dynamika
 • rozprávanie v prvej osobe
 • romantický príbeh bez náznakov romantiky
 • rozsiahlejšie opisy

Pre koho áno

 • pre čitateľov, ktorí vedia oceniť, ak má príbeh svojskú atmosféru
 • pre milovníkov klasiky, ktorá čitateľa nevyčerpá

Pre koho nie

 • pre čitateľov, ktorí si potrpia na dynamický dej

Kde kúpite knihu Súmrak dňa

bux logo

Zdroje

 1. Wikipedia : Kazuo Ishiguro,  Img – Kazuo Ishiguro

Aktualizované: 13.11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies