Vánoce v Šípkové ulici – Alena Mornštajnová – recenzia
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
Knižná recenzia: Svetlo medzi oceánmi
Autor: M. L. Stedmanová
Recenzent: Martina Melišková
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Ako vyzerá pravá láska? Je to láska, ktorá si so sebou nevlečie žiadne podmienky? Alebo taká, pri ktorej sme ochotní uroniť potoky sĺz len preto, aby bol objekt našej lásky šťastný?
Stále bolo počuť ten plač. Dvere majáka zavŕzgali v diaľke a na ochodzi sa zjavila vysoká Tomova postava. Ďalekohľadom si prezeral ostrov. ,Izzy!‘ zvolal, ,čln,‘ ukázal prstom na malý záliv. ,Tam na pláži je čln.‘
Zmizol a o chvíľu sa vynoril na prízemí. ,Zhora to vyzerá, že v ňom niekto je,‘ kričal.M. L. Stedmanová
Začiatok príbehu nedáva čitateľom takmer žiadne indície vedúce k tomu, že o pár strán nájdu silný, emotívny a bezpochyby i dojímavý príbeh. Prvé kapitoly sú pomerne neosobné a fádne, čitateľ sa len striedmo zoznamuje s postavami a okolnosťami, ktorými sú ich charaktery opradené. Uznávam, že prvá tretina knihy môže na nedočkavých čitateľov zapôsobiť nudne a mnohých dokonca od čítania i odradí.
Všetko sa však začína formovať v momente, keď sa manželská dvojica presťahuje na Janus, ostrov dýchajúci atmosférou. Potom, ako oceán vyvrhne loďku, sa začína skutočná dramaticko-emotívna jazda, ktorú ocenia najmä tí, čo vedia v texte vycítiť pravé a nefalšované emócie.
Postavy v príbehu je veľmi ťažké roztriediť na kladné a záporné. Nech už hociktorá z nich vykoná akýkoľvek čin, má preň svoje vlastné odôvodnenie, pre ktoré ju nemožno súdiť. Čitateľom sa tak naskytá morálna otázka. Spáchali Tom s Isabel zločin? Mali nález na ostrove ihneď ohlásiť a pomôcť vyhľadať jeho rodinu? Je možno považovať ich nešťastnú minulosť za ospravedlnenie? Kniha od istého momentu pôsobí dramatickejšie, a hoci na začiatku javila náznaky bežnej romantiky, časom sa začína transformovať do dojímavého príbehu, ktorý svojím napätím a množstvom otázok dokáže zasadiť poriadnu ranu do najcitlivejších miest na duši každého čitateľa.
Kniha sa číta trochu pomalšie, nielen kvôli dlhému úvodu a hlavnej zápletke, ale z istej časti za to môže i jazyk, ktorý disponuje širšou slovnou zásobou a dlhšími vetami. Typický hovorový štýl tu teda nemožno očakávať, no vzhľadom k motívu by sa sem, myslím, ani nehodil. Množstvo opisov, ktoré tu čitateľ nájde, si majestátnosť a pompéznosť v podobe vyjadrovacích prostriedkoch priam vyžaduje.
Prúdy okolo ostrova vyplavovali všakovaké veci – najrozličnejšie haraburdie vírilo, ako keby sa točilo medzi dvoma spojenými vrtuľami. Zvyšky vrakov lodí, debny od čaju, kosti veľrýb. Predmety sa objavovali rôzne, mali svoj vlastný čas, svoju vlastnú cestu. Maják stál uprostred, strážcov domec a prístavky boli učupené pri päte majáka, bičované po celé desaťročia nápormi vetra.M. L. Stedmanová
Aktualizované: 7. 11. 2023
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
V jednoduchosti je krása – aj tak možno v skratke definovať Zamatového králika. Ide...
To, že je kniha zaujímavá, vypĺňa dieru na trhu a ponúka množstvo pohľadov na...
Lucindu Riley buď milujete, alebo vás jej tvorba neosloví a rovnako to bude aj...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies