Svetlo medzi oceánmi

Jack Shakespearow/22. júla 2021/Romány/5 min. čítania

Svetlo medzi oceánmi recenzia

Recenzia na knihu - Svetlo medzi oceánmi, M. L. Stedmanová

Knižná recenzia: Svetlo medzi oceánmi

Autor: M. L. Stedmanová

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Preklad: Oľga Hlaváčová
 • Pôvodný názov: The Light Between Oceans
 • Recenzent knihu čítal: 05hod 28min
 • Počet strán: 336

Knihu nájdete v eshope:

Príbeh, ktorý vám do hlavy zasadí nejednu otázku

Ako vyzerá pravá láska? Je to láska, ktorá si so sebou nevlečie žiadne podmienky? Alebo taká, pri ktorej sme ochotní uroniť potoky sĺz len preto, aby bol objekt našej lásky šťastný?

Obsah

Tomovi Sherbornovi by závidel každý z vás. Píše sa totiž rok 1918 a on dostáva ponuku pracovať ako strážca majáka. Na prekrásny, no drsný ostrov Janus si privedie aj svoju manželku Isabel a všetci už očakávajú len dokonalú idylku. No osud to chce inak a trikrát im zmarí pokus mať vlastné dieťa. Jedného dňa, krátko potom, ako Isabel poslednýkrát potratí, vyvrhne rozbúrené more na ostrov loďku s mŕtvolou dospelého muža a živým novorodeniatkom. Hoci sa Tom trochu zdráha, Isabel ho prehovorí, aby celý incident zamlčali, dievčatko si nechali a predstierali, že je ich vlastné. Roky však plynú a dvojica manželov zisťuje, že po ich malej Lucy stále intenzívne pátra jej pravá matka. Čo majú urobiť? Dokážu si užívať šťastie, ktoré pramení z utrpenia inej osoby?

Stále bolo počuť ten plač. Dvere majáka zavŕzgali v diaľke a na ochodzi sa zjavila vysoká Tomova postava. Ďalekohľadom si prezeral ostrov. ,Izzy!‘ zvolal, ,čln,‘ ukázal prstom na malý záliv. ,Tam na pláži je čln.‘
Zmizol a o chvíľu sa vynoril na prízemí. ,Zhora to vyzerá, že v ňom niekto je,‘ kričal.M. L. Stedmanová

Začiatok príbehu nedáva čitateľom takmer žiadne indície vedúce k tomu, že o pár strán nájdu silný, emotívny a bezpochyby i dojímavý príbeh. Prvé kapitoly sú pomerne neosobné a fádne, čitateľ sa len striedmo zoznamuje s postavami a okolnosťami, ktorými sú ich charaktery opradené. Uznávam, že prvá tretina knihy môže na nedočkavých čitateľov zapôsobiť nudne a mnohých dokonca od čítania i odradí.

Všetko sa však začína formovať v momente, keď sa manželská dvojica presťahuje na Janus, ostrov dýchajúci atmosférou. Potom, ako oceán vyvrhne loďku, sa začína skutočná dramaticko-emotívna jazda, ktorú ocenia najmä tí, čo vedia v texte vycítiť pravé a nefalšované emócie.

Postavy v príbehu je veľmi ťažké roztriediť na kladné a záporné. Nech už hociktorá z nich vykoná akýkoľvek čin, má preň svoje vlastné odôvodnenie, pre ktoré ju nemožno súdiť. Čitateľom sa tak naskytá morálna otázka. Spáchali Tom s Isabel zločin? Mali nález na ostrove ihneď ohlásiť a pomôcť vyhľadať jeho rodinu? Je možno považovať ich nešťastnú minulosť za ospravedlnenie? Kniha od istého momentu pôsobí dramatickejšie, a hoci na začiatku javila náznaky bežnej romantiky, časom sa začína transformovať do dojímavého príbehu, ktorý svojím napätím a množstvom otázok dokáže zasadiť poriadnu ranu do najcitlivejších miest na duši každého čitateľa.

Kniha sa číta trochu pomalšie, nielen kvôli dlhému úvodu a hlavnej zápletke, ale z istej časti za to môže i jazyk, ktorý disponuje širšou slovnou zásobou a dlhšími vetami. Typický hovorový štýl tu teda nemožno očakávať, no vzhľadom k motívu by sa sem, myslím, ani nehodil. Množstvo opisov, ktoré tu čitateľ nájde, si majestátnosť a pompéznosť v podobe vyjadrovacích prostriedkoch priam vyžaduje.

Prúdy okolo ostrova vyplavovali všakovaké veci – najrozličnejšie haraburdie vírilo, ako keby sa točilo medzi dvoma spojenými vrtuľami. Zvyšky vrakov lodí, debny od čaju, kosti veľrýb. Predmety sa objavovali rôzne, mali svoj vlastný čas, svoju vlastnú cestu. Maják stál uprostred, strážcov domec a prístavky boli učupené pri päte majáka, bičované po celé desaťročia nápormi vetra.M. L. Stedmanová

Záver

Svetlo medzi oceánmi je kniha, ktorá vo vás zanechá množstvo dojmov a otázok. Je to príbeh o dvoch ľuďoch, ktorí nechceli nič iné, len byť šťastní a nevedomky ten svoj kúsok šťastia získali tak, že si ho odkrojili z cudzieho koláča. Ak hľadáte emotívnu knihu, ktorá vás donúti zamyslieť sa a pri ktorej spoznáte aj odvrátenú tvár radosti, Svetlo medzi oceánmi je skvelým odporúčaním.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • emotívne a dojímavé čítanie, ktoré v čitateľoch zanechá množstvo otázok
 • úvod je pomalší, dynamika nastupuje až v druhej tretine
 • knižný jazyk, rozsiahla slovná zásoba, dlhšie súvetia
 • viac opisov
 • postavy nie sú kladné ani záporné

Pre koho áno

 • pre čitateľov, ktorí obľubujú dramatické príbehy ukrývajúce množstvo emócií
 • pre tých, ktorí sa pri čítaní radi zamýšľajú
 • ak hľadáte drámu, pocity a emócie

Pre koho nie

 • pre čitateľov, ktorí sa len s ťažkosťami prehrýzajú dlhším úvodom
 • ak hľadáte knihu, ktorá by sa čítala rýchlo a svižne

Kde kúpite knihu Svetlo medzi oceánmi

Aktualizované: 7. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies