Tracyho tygr recenzia

Recenzia na audioknihu - Tracyho tygr, William Saroyan

Knižná recenzia: Tracyho tygr

Autor: William Saroyan

Recenzent: Lenka Šimonová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Tympanum
 • Dĺžka audioknihy: 02hod 23min
 • Interpréti: Vojtěch Dyk, Martha Issová, Jiří Lábus, Ivan Trojan, Josef Abrhám, Ilja Racek, Jiří Schmitzer, Arnošt Goldflam
 • Jazyk: český
 • Typ audioknihy: audiokniha kompletná
 • Kategória: Na zamyslenie

Metaforické dielo vhodné na tisíc vypočutí

Nie je kniha ako kniha, Zatiaľ čo jednu prečítame len raz a smelo ju odložíme do poličky bez toho, aby sme mali chuť vrátiť sa k nej, občas sa nám dostane do rúk (v tomto prípade do uší) skutočný skvost. Taký, ktorého obsah sa nevyčerpá ani po x-tom stretnutí s ním.

Obsah

Thomas Tracy je navonok obyčajný mladý muž. Má svojho tigra, ktorý tigrom síce v skutočnosti nie je, no na tom vôbec nezáleží. Dôležitý je fakt, že sa svojho tigra nemieni vzdať, i keď spoločnosť (tvorená z ľudí, čo tigra majú i nemajú) sa mu snaží naznačiť, že mať svojho tigra je viac ako čudné. Tracyho tiger pri ňom kráča vo dne v noci a nik z okolia tomuto zvieraťu nevenuje veľkú pozornosť. Až raz, v jeden deň… si ho ľudia za veľkých ovácií všimnú a Thomasovi tvrdia, že TOTO zviera utieklo z cirkusu. Ako je to možné, keď ho jeho tiger sprevádza už od detstva? Thomas sa tak ocitá v blázinci, kde stretáva viacerých pacientov – ľudí, s ktorými kedysi spolupracoval, no aj krásnu Lauru Luthyovú – ženu, ktorej venoval svoje srdce. Laurina tigrica je bez života a rovnako je to i s Laurou. Rozhovory s Tracym jej však vlievajú do žíl maličké dávky radosti potrebnej k prežitiu. Čo sa napokon s týmito postavami stane? Uverí Thomasovi spoločnosť to, že mal svojho tigra? Vrátia mu ho alebo ho bezcitne zabijú? Čo sa udeje s človekom, ktorému vezmú jeho druhé ja?

...

Celé dielo pôsobí tak trochu uletene a práve tento prvok je na príbehu najlákavejší. Za zdanlivým výmyslom či bláznovstvom sa ukrýva obrovská porcia pravdy, ktorá nikdy nestratí svoj význam bez ohľadu na rok píšuci sa v kalendári. Autor skritizoval takmer všetky krivdy, ktoré spoločnosť pácha na jedincovi. Utláčanie identity, nutnosť kráčať s väčšinou, žiadnym spôsobom nevytŕčať z davu a už vôbec nie prejaviť svoj názor.

Hoci je v centre diania postava Thomasa Tracyho, v príbehu možno nájsť vedľajšie postavy, ktoré však rovnako ako on, prispievajú do hlavnej myšlienky a dotvárajú ju. Všetko sa deje nenútene a nevtieravo, poslucháč má po celý čas pocit, že vníma príbeh o láske, snoch a nádejách či o nepredvídateľnosti života. Až na konci audioknihy poslucháč pochopí, že každá situácia bola odkazom či metaforou na istú skutočnosť či všeobecnú pravdu. Opakované počúvanie v tomto prípade nespôsobí ponorkovú chorobu, ale poskytne publiku možnosť objaviť veci, ktoré na prvý pohľad nedokázalo nájsť.

William Saroyan autor

William Saroyan autor

Interpretácia príbehu je zvládnutá na výbornú. Dej nie je vyrozprávaný jednou osobou, no počas počúvania poslucháč natrafí na niekoľko hlasov, mužských i ženských. Audioknihu to dokonale spestrilo a rovnako je to aj so sprievodnou hudbou či doprevádzajúcimi zvukmi. Aj vďaka týmto prvkom sa eliminovala prípadná monotónnosť či neosobnosť, ktorá občas nepekne zdobí i audioknihy rozprávajúce dramatický či napínavý príbeh.

Záver

Buď si túto audioknihu zamilujete, alebo ju nebudete chcieť pochopiť. Ak sa zaradíte do prvej skupiny, pripravte sa na to, že jedno vypočutie stačiť nebude. Stále si nie ste istí, či vám príbeh zapasuje? Ak milujete napríklad Malého princa, radi hľadáte v texte skryté odkazy a ste schopní nazrieť aj pod jednotlivé situácie a pochopiť ich širší význam, ste na správnej ceste. Na ceste vedúcej k mimoriadnemu literárnemu pôžitku.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • krátky príbeh s množstvom metafor
 • plynulý dejový spád
 • krásne momenty, ktoré si poslucháč interpretuje po svojom
 • autor poukazuje na krivdy, ktoré spoločnosť pácha na jedincovi

Pre koho áno

 • pre poslucháčov, ktorí obľubujú zasnené, mierne uletené príbehy s množstvom metafor
 • pre mužov aj pre ženy
 • pre všetky vekové kategórie 13+
 • pre každého, kto rád hľadá medzi riadkami

Pre koho nie

 • pre čitateľov, ktorí v texte nechcú nachádzať skryté odkazy
 • ak sa neradi zamýšľate nad obsahom

Kde kúpite audioknihu Tracyho tygr

bux logo

Zdroje

 1. Wikipedia : William Saroyan,  Img – William Saroyan

Aktualizované: 7. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies