Túto noc nezaspím

Jack Shakespearow/8. júna 2021/Knižné recenzie/5 min. čítania

Túto noc nezaspím recenzia

Recenzia na knihu - Túto noc nezaspím, Jaroslava Kuchtová

Knižná recenzia: Túto noc nezaspím

Autor: Jaroslava Kuchtová

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Motýľ
 • Recenzent knihu čítal: 04hod 00min
 • Počet strán: 264

Príbeh, ktorý verne odzrkadľuje, čo sa odohráva v duši mladého dievčaťa

Vraví sa, že študentský život patrí medzi najkrajšie obdobia v našich životoch. Pripisuje sa mu bezstarostnosť a prvé záchvevy kolien pod opojením lásky. A hoci v dospelosti a v období samostatnosti naozaj prichádzajú tie skutočné problémy, vrásky na čele majú i násťroční. Neveríte?

Obsah

I am a post excerpt. Click edit button to change this text.Prvý deň na strednej škole si pamätá snáď každý z nás. Nový kolektív, budova školy, ktorá pripomína bludisko, učitelia snažiaci sa zastrašiť vyplašené tváre nič netušiacich prvákov. Začiatok knihy nám otvára dvere na gymnáziu, s ktorým naša hlavná hrdinka Zuzana vôbec nie je stotožnená. Netrvá dlho a postaví proti sebe nielen svojich spolužiakov, ale i niektorých učiteľov. Zlé známky však nie sú jediným problémom, ktorý musí Zuzana na svojich pleciach niesť. Hrozí, že príde o svojho koňa, ktorého považuje za verného priateľa. Zdá sa vám to stále akosi málo? Tak si k tomu prirátajte i neopätovanú lásku a dostanete výsledok, ktorý je výborným podkladom pre tínedžerský román.

‚Daj pokoj, Zuzana,‘ povedal vtedy otec. ‚Nezaťažuj ma svojimi nemožnými výmyslami. Ja viem, čo je pre teba najlepšie. Ako môže štrnásťročné decko rozhodovať o svojej budúcnosti? Pôjdeš na gymnázium a hotovo. Viac už nebudem na túto tému s tebou debatovať. Jednoducho nemám čas zaoberať sa niečím, čo je nereálne.Jaroslava Kuchtová

Spočiatku kniha pôsobí monotónne a akosi rozťahane, no mladé čitateľky aj v tomto úseku nájdu náznaky napätia, ktoré ich prinútia pokračovať v čítaní. Nakoľko kniha zachytáva obdobie štyroch rokov, môžme tu pozorovať istý stereotyp. Dievčatá, ktorá momentálne prežívajú to isté, čo hrdinka príbehu, sa bez problémov prenesú aj cez podobné alebo priam identické pasáže. Po niekoľkých stranách sa však dej začína rozmotávať a čitateľ sa čoraz viac stotožňuje s príbehom. Láska prechovávaná voči nesprávnemu mužovi, rebélia hlavnej hrdinky ústiaca do podpriemerných výsledkov v škole či hrozba straty najlepšieho nemého priateľa vytvárajú priestor čitateľským otázkam a očakávaniam.

Postava Zuzany nie je jedinou, ktorá do príbehu vnáša nové situácie. Okrem nej čitatelia spoznajú aj mladého chlapca Lukáša, Zuzaninu kamarátku Luciu, či niekoľko jej spolužiakov, ktorým osud do vienka nedaroval bezstarostnosť. Študentské časy sú totiž obdobím hľadania samého seba a vyrovnávania sa s reakciami okolia na našu osobu. Každé slovko, ktoré sa vtedy dotkne nášho meno je totiž oveľa pichľavejšie ako kedykoľvek predtým či potom.

Jaroslava Kuchtová autor

Jaroslava Kuchtová autor

Roztriasli sa jej nohy, ale nikto si nič nevšimol. Veď vyzerala suverénne a sebaisto, ako odchádzala s hrdo vztýčenou hlavou. Hľadala kútik, kde by sa mohla uchýliť. Všade bolo plno debatujúcich a smejúcich sa gymnazistov, rozprávajúcich si zážitky z prázdnin a rozoberajúcich prvé dojmy z nového školského roka. Konečne si našla miesto v rohu pri najodľahlejšom okne, kde nestál nikto okrem nenápadne vyzerajúcej dievčiny.Jaroslava Kuchtová

Okrem prostredia gymnázia, na ktorom Zuzana študuje, sa čitatelia pomocou textu dostanú aj pri jazdiareň a konské výbehy. Láska ku koňom a zobrazenie krásneho vzťahu, aký môže vzniknúť len medzi človekom a týmto majestátnym tvorom, dodávajú knihe jedinečnú podobu.

Autorka naozaj dôveryhodne a autenticky opísala procesy, ktoré sa dejú v dušiach hlavných hrdinov. Bez akýchkoľvek okrás vykreslila ich pocity, životné postoje a vnímanie nových situácií, ktoré sú skôr či neskôr neoddeliteľnou súčasťou života každého mladého človeka.

Záver

Túto noc nezaspím odoberie spánok nejednej mladej slečne. Kniha je ako stvorená pre tínedžerky, no i dospelé milovníčky oddychových ľahkých príbehov tu nájdu isté čaro. Nájde Zuzana svoje miesto na gymnáziu, ktoré jej nanútili rodičia? A ako sa vyvinie jej ľúbostný život?

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • príbeh z prostredia tínedžerov
 • jednoduchý štýl písania
 • menej priamej reči
 • autorka hodnoverne zobrazuje dušu mladého človeka

Pre koho áno

 • pre mladé dievčatá
 • pre ženy, ktoré rady čítajú nekomplikované príbehy (nielen) o láske

Pre koho nie

 • ak vás neláka príbeh zasadený do prostredia študentov

Kde kúpite knihu Túto noc nezaspím

bux logo

Zdroje

 1. Sme : Jaroslava Kuchtová,  Img – Jaroslava Kuchtová

Aktualizované: 11. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies