Ty proti mne recenzia

Recenzia na knihu - Ty proti mne, Jenny Downhamová

Knižná recenzia: Ty proti mne

Autor: Jenny Downhamová

Recenzent: Sabina Walterová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Preklad: Saskia Hudecová
 • Pôvodný názov: You against me
 • Recenzent knihu čítal: 04hod 15min
 • Počet strán: 270

Romeo a Júlia v modernejšej verzii

Nie vždy sa zamilujeme do človeka, ktorý si naše city zaslúži. Tento scenár sa opakuje najčastejšie a my tak zo vzťahu vyviazneme s boľavými ranami na duši. Iná situácia však nastáva, keď svoju lásku ku konkrétnej osobe nemôžeme priznať. Pýtate sa prečo?

Obsah

Aj v dnešnej dobe sa totiž môže prihodiť podobná zapeklitá situácia. Mikeyho sestra sa stala obeťou Ellienho brata. Hoci to znie zamotane, výsledok je úplne jasný – títo dvaja nemôžu mať nikdy nič spoločné a spájať ich môže iba ak číra nenávisť. No osud to zariadil inak a namiesto pomsty sa vyvinula láska. Dokáže sa mladý pár preniesť cez okolnosti, ktoré ich spojili? Vyhrá láska alebo rodinná česť?

Ty proti mne v sebe ukrýva príbeh, ktorý nemusí sadnúť každému čitateľovi. Námet je dobrý, zápletka sľubná, len to spracovanie v istých pasážach začínalo mierne krivkať. Prvé kapitoly vedeli vyvolať dramatický dojem, no čím viac narastal počet prečítaných strán, tým viac som mala pocit, že sa zamotávam do opisov, stereotypných situácií a nezáživných či málo realistických dialógov.

...
Všetky rozumné webové stránky odporúčajú, aby sa človek s potenciálne nebezpečnou neznámou osobou stretol na mieste plnom ľudí a aby o tom upovedomil rodinného príslušníka alebo priateľa. A tu sa Ellie v sobotu na obed práve chystá porušiť pravidlá. O necelé dve hodiny má k nim doraziť Mikey McKenzie, nik o tom nevie a má byť sama doma.Jenny Downhamová

Vynikajúcim prvkom, ktorý dej osviežuje a mierne ho i formuje, je rozdielne rodinné zázemie. Mikey pochádza z chudobnejších pomerov a jeho matka sa nadbytkom finančných prostriedkov popýšiť nemôže. Ellie je zasa dievčaťom z dobre situovanej rodiny. Rozpor spoločenských rovín je ešte viac podčiarknutý faktom, ktorý pramení zo zločinu, ktorý sa vraj odohral. Chudobní sú na strane obete a bohatí si nemôžu dovoliť pošpiniť svoje meno. Autorka sa tomuto kontrastu povenovala dostatočne, a hoci to pre samotnú zápletku neznamená žiaden prínos, kniha vďaka tomu aspoň nadobúda odlesky inakosti. Pomocou tejto skutočnosti totiž autorka poukázala na rozdielny charakter rodinných väzieb Mikeyho a Ellie. Kým sa bohatá a vážená rodina doslova rútila z kopca, vzťahy v Mikeyho domácnosti sa ešte viac zomkli a utužili.

Príbeh je písaný z pohľadu tretej nezávislej osoby, no mení sa postava, ktorá je v centre pozornosti. Čitateľ tak striedavo skúma, ako niektoré situácie vníma Mikey a ako sa na ne pozerá Ellie. Raritou nebolo ani to, že čitateľ nazrel na identickú situáciu hneď z dvoch uhlov pohľadu. Spočiatku tento prvok pôsobil atraktívne, no neskôr len zdôrazňoval stereotyp a monotónnosť, ktorá úplne ovládla stred knihy.

Jenny Downhamová autor

Jenny Downhamová autor

Myslím,‘ povedal otec, ,že treba pochopiť, ako veľmi musí byť narušená, keď si vymyslela takú historku. Pochádza z veľmi sociálne slabého zázemia – slobodná matka na podpore a tri decká bez akýchkoľvek vyhliadok. Nečudujem sa, že Tom to dievča priťahoval.Jenny Downhamová

Záver

Ty proti mne padne vhod najmä mladším čitateľom. Jednak v postavách spoznajú sami seba a pri pasážach opisujúcich rodiaci sa cit, nebudú rozčarovane prevracať očami a frflať, že kniha pôsobí detinsky. No takisto nebudú od príbehu požadovať permanentnú gradáciu či posun vpred, ktorý by ich dokázal ohúriť. Vystačia si so situáciami, ktoré v texte sú a príbeh prijmú taký, ako im ho autorka podala. Dospelým čitateľom hrozí, že sa im v istých miestach minie trpezlivosť.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • dramaticko-romantická zápletka
 • kontrast v podobe rozdielneho rodinného zázemia
 • po čase príbeh pôsobí stereotypne
 • autorka venovala prílišnú pozornosť situáciám, v ktorých sa Mikey a Ellie spoznávali
 • mierne napätie
 • isté pasáže vyznievajú detinsky

Pre koho áno

 • pre mladších čitateľov a čitateľky
 • pre ženy, ktoré hľadajú nenáročný oddychový príbeh s dramaticko-romantickou zápletkou

Pre koho nie

 • ak hľadáte príbeh „pre dospelákov“, ktorý nenesie infantilné prvky

Kde kúpite knihu Ty proti mne

bux logo

Zdroje

 1. Penguin : Jenny Downhamová,  Img – Jenny Downhamová

Aktualizované: 11. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies