Už nemám záujem

Jack Shakespearow/9. júna 2021/Knižné recenzie/5 min. čítania

Už nemám záujem recenzia

Recenzia na knihu - Už nemám záujem, Katarína Ondrejková

Knižná recenzia: Už nemám záujem

Autor: Katarína Ondrejková

Recenzent: Sabina Walterová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Motýľ
 • Recenzent knihu čítal: 03hod 30min
 • Počet strán: 240

Všetko príde v pravý čas a na to dobré si občas treba chvíľu počkať

Nie vždy život plynie podľa našich predstáv. Sem-tam sa vyskytnú búrky, ktorých dôvod si nevieme vysvetliť, a vyšších síl sa vtedy pýtame, čím sme si to zaslúžili. No ako sa vraví, všetko zlé je na niečo dobré. A bez búrok by takisto neboli jasné a slnečné dni.

Obsah

Vanesa je mladá maturantka, ktorá sa ku podivu sťažuje na niečo, čo jej iní rovesníci môžu len závidieť – na malú pozornosť, ktorú dostáva zo strany svojich rodičov. V jej prípade však ide o poriadny extrém, dalo by sa povedať, že funguje úplne samostatne a pri duši ju škrie totálny nezáujem matky a otca o jej osobu. Po jednej hádke s mamou sa odhodlá zbaliť si kufre a odísť z rodičovského domu natrvalo. Tým sa však nič nevyrieši, a hoci samostatný život zvláda dokonale, stále sa na ňu valia problémy. Zdá sa, že je zamilovaná do nesprávneho chlapca a rodičia jej taktiež taja dáke tajomstvo… Bude raz Vanesa šťastná? Ako dlho bude trvať, kým si život povie dosť a prestane ju ďalej trápiť?

Mala som pocit, že som zlé, nechcené dieťa. Nie je ľahké vyrastať s pocitom, že pre rodičov si len handra a je im jedno, či máš teplotu alebo si v kóme. Ani keď som bola chorá, nikdy pri mne neboli. Mama dokonca ostávala ešte dlhšie v práci. Neprišla ma upokojiť, že bolesť brucha prejde, že teplota klesne, ani sa na mňa nepozrela.Katarína Ondrejková
...

Postavy tínedžerov sú kľúčovým prvkom pri určovaní cieľovej skupiny. Hoci sa v príbehu rozoberajú pomerne ťažké témy, dospelý čitateľ môže niektoré pasáže vnímať takpovediac z výšky. Mladí ľudia často používajú prisilné slová, či už pri vyjadrovaní svojich citov alebo vyslovení svojich stanovísk. Tieto frázy im však nie celkom sedia a miestami dokonca príbeh a jeho kvalitu mierne degradovali.

Nechcelo sa mi veriť, že taký úžasný chalan sa dal do reči práve so mnou. Nemohla som si k nim prisadnúť, bola som príliš nervózna. Takto sa aspoň uspokojím a pripravím na to, že ho dnes večer ešte uvidím, hovorila som si v duchu. Srdce mi neprestalo rýchlo biť, pretože stačila myšlienka na Martina a ja som pocítila príliv šťastia.Katarína Ondrejková

I keď kniha zachytáva pomerne dlhé časové obdobie a z maturantky Vanesy a jej priateľov sa stávajú dospelí ľudia, v niektorých prípadoch i rodičia, je už pre čitateľa nesmierne ťažké strhnúť im z tvárí nálepku detstva. Navyše musím spomenúť i ďalší fakt – hoci hlavné postavy rastú, ich myslenie, konanie či všeobecný rozhľad sa vyvíja len minimálne. Možno aj práve preto je pomerne ťažké prestať ich vnímať ako mladých ľudí, ktorí majú celý svoj život ešte len pred sebou.

V deji možno nájsť množstvo nepekných životných situácií a fatálnych rán, ktoré by nepotešili nikoho z nás a väčšinu by pravdepodobne úplne zložili na kolená. Všetky emócie, ktoré v texte čitateľ postrehne, sú však podané trošku naivne a dá sa povedať, že i povrchne. Emotívne vyspelému človeku nebude stačiť len pár opisov trápenia, no je tu veľká pravdepodobnosť, že bude od autorky a jej príbehu vyžadovať viac. Aj kvôli tejto skutočnosti kniha zožne viac úspechu práve v mladších čitateľských kruhoch. Príbeh je doslova preplnený ťažkými životnými ranami, ktoré hlavná hrdinka zbiera počas celej jeho dĺžky, a pravdepodobne práve tento fakt možno považovať za zlomový. Viac nehôd a osudových rán znamená zároveň i menej priestoru na ich autentické vykreslenie.

výkup kníh online

Mladého čitateľa alebo čitateľku však tento príbeh bezpochyby zaujme. Spozná tu postavy podobné ľuďom, s ktorými sa každodenne stretáva, nazrie do duší tínedžerov a stotožní sa s ich životnými postojmi a vnímaním okolitého sveta. Príbeh sa číta nesmierne rýchlo a ľahko, za čo môže najmä jednoduchá a nenáročná slovná zásoba, rovnako ako aj štylistika. Dialógy sa v texte vyskytujú pravidelne a keď ako dospelák prižmúrim jedno oko, môžem vyhlásiť, že sú i autentické.

Záver

Už nemám záujem sa poteší práve záujmu zo strany mladých ľudí. Ak hľadáte vycibrenú ženskú oddychovku, klopte na druhé dvere. No ak sa obzeráte po príjemnom dievčenskom románe, tento kúsok stojí za zváženie.

Plusy a charakteristické črty

 • väčšie množstvo postáv, ktoré hýbu dejom
 • jednoduchá slovná zásoba a štylistika
 • v texte je občas prítomný slang
 • hoci postavy rastú, ich myslenie sa veľmi nevyvíja
 • v deji sa vyskytuje veľké množstvo životných nešťastí a nepriaznivých udalostí
 • minimálna psychologizácia postáv

Pre koho áno

 • pre mladé čitateľky
 • pre ženy, ktoré obľubujú nenáročné oddychovky
 • pre každého, kto má chuť na dievčenský román

Pre koho nie

Kde kúpite knihu Už nemám záujem

bux logo

Aktualizované: 11. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies