V tmavej chodbe recenzia

Recenzia na knihu - V tmavej chodbe, Louis Duncanová

Knižná recenzia: V tmavej chodbe

Autor: Louis Duncanová

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Preklad: Michal Jedinák
 • Pôvodný názov: Down a Dark Hall
 • Recenzent knihu čítal: 02hod 43min
 • Počet strán: 184

Knihu nájdete v eshope:

Škola, v ktorej vzdelanie nie je prvoradé, no predstavuje len zásterku niečoho, z čoho poriadne zamrazí

Internátna stredná škola je väčšinou postrachom pre mladých študentov. Hoci sa vymania spod kontroly rodičov, odlúčia sa i od priateľov a známeho prostredia. Prichádza hektické a stresujúce obdobie, počas ktorého sa nadväzujú nové kamarátstva a spoznáva sa, aké to je viesť zodpovedný život. Kit tiež rodičia poslali na internát, nemálo vzdialený od ich mesta. To, čo sa tam však udeje, nie je ani zďaleka zážitkom, po ktorom mladý človek túži…

Obsah

Madam Duretová je zakladateľka Blackwoodu – čerstvo otvorenej internátnej školy sídliacej v honosnom a históriou dýchajúcom sídle. Keď do tejto inštitúcie naša hlavná hrdinka vstupuje po prvýkrát, kladie si mnoho ťažko zodpovedateľných otázok. Prečo je škola izolovaná od okolitého sveta? Veď internet je dnes študijnou pomôckou a telefónny signál samozrejmosťou. Z akého dôvodu má len tri spolužiačky a rovnaký počet učiteľov? Na čom bolo postavené výberové konanie študentov? Kit po čase prichádza na to, že jej Blackwood naháňa strach. V noci sa s ňou dejú čudné veci a ráno začína deň unavená s boľavými prstami. Prečo má pocit, že celú noc strávila pri klavíri? A čo ostatné študentky, ktoré sa tiež začínajú uzatvárať pred okolím? Ako toto miesto vplýva na ne? Naozaj tu ide o štúdium, alebo na nich Madam Duretová skúša nekalé praktiky?

V tmavej chodbe je kniha, ktorá sa dá zaradiť do viacerých žánrov, čím sa zväčšuje okruh potenciálnych spokojných čitateľov. Mladí ľudia sa potešia postavám, ktoré im budú blízke, milovníci napätia a strašidelnej atmosféry zasa ocenia výnimočnú mrazivú zápletku a na svoje si prídu i tí, ktorí v knihách radi nachádzajú fantastické prvky. V reálnom svete by sa tento príbeh odohrať nemohol, no autorka nám ho podala tak autenticky, že som uverila každému slovu.

Čím bližšie sme boli k domu, tým tmavšie bolo okolie – bola to tma, ktorú cítiš, ale nevidíš –, a keď som vystúpila z auta a prekročila prah dverí, len-len, že som sa hneď nezvrtla.’
,Ale teraz to necítime,’ namietla Kit. ,Aspoň nie stále. Iba v noci na chodbe, keď je tma, a v našich snoch, no inokedy sa smejeme, učíme a chodíme na hodiny a všetko je normálne…’
,Pretože sme sa stali súčasťou školy. /…/ Patríme tieňom.Louis Duncanová

Spôsob, akým je príbeh napísaný, je taktiež prispôsobený širokému spektru čitateľov. Kratšie kapitoly a rýchly dejový spád bez zbytočných opisov neposkúšajú trpezlivosť mladého človeka, ktorý je zvyknutý na pútavé, rýchlo sa vyvíjajúce a napínavé zápletky. Dospelý čitateľ túto knižku prečíta veľmi rýchlo, tínedžeri v nej nájdu príbeh, ktorý im vystačí na pár dní.

Výborným poháňadlom v čítaní sú aj mystické prvky, ktoré dokážu miestami aj trochu vystrašiť a zježiť čitateľom chĺpky na rukách. Do reálneho sveta sa totiž pripletú postavy, ktoré už dávno mali plachtiť po iných dimenziách. Dievčatám miznú osobné veci, na chodbách sa objavujú zvláštne siluety, sem-tam začujú i čudný hlas, ktorý nepatrí žiadnemu zo živých obyvateľov Blackwoodu. Nočné mory, nepokojný spánok, permanentná únava a zmeny v správaní musia mať predsa logické vysvetlenie, nie? No čo ak si logika berie dovolenku a k slovu sa dostávajú javy, ktoré sa nedajú rozumne vysvetliť či zdôvodniť?

Záver

Lois Duncanová opäť dokázala, že vie zaujať mladých i dospelých čitateľov. Čo by ste mali od tejto knihy očakávať? Tajomnosť, množstvo záhad, strach, stret dvoch svetov, mladé postavy, ktoré sa stali ľahko ovládateľnými bábkami, zápletku, ktorá vás od seba nepustí, umelecké nadanie, ktoré má poriadne strašidelný podtón, a napínavý, miestami až akčný koniec. Nie každá kniha dokáže zaujať, postrašiť a nadchnúť. O tejto to môžem povedať bez akýchkoľvek výčitiek.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • príbeh plný záhad, z ktorého dýcha svojská atmosféra
 • rýchlo sa vyvíjajúci dej
 • prekvapivá zápletka, ktorá dokáže upútať
 • napätie prítomné až do poslednej strany

Pre koho áno

 • tínedžeri a dospelí čitatelia, ktorí túžia po vzrušujúcom a strašidelnom príbehu
 • ak máte radi príbehy, v ktorých sa fantastické prvky miešajú s realitou

Pre koho nie

 • pre tých, ktorí si potrpia na reálne zápletky a veľmi im nelahodia prítomné mystické prvky
 • Ak chcete pri knihe stráviť niekoľko dlhých večerov. Táto kniha vám veľa času nezaberie.

Kde kúpite knihu V tmavej chodbe

Aktualizované: 11. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies