Veľké malé klamstvá

Jack Shakespearow/10. júna 2021/Romány/5 min. čítania

Veľké malé klamstvá recenzia

Recenzia na knihu - Veľké malé klamstvá, Liane Moriartyová

Knižná recenzia: Veľké malé klamstvá

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Preklad: Tamara Chovanová
 • Pôvodný názov: Big Little Lies
 • Recenzent knihu čítal: 06hod 15min
 • Počet strán: 440

Keď klamstvá neprikrášľujú skutočnosť, ale bránia nám v hlbšom nádychu

Na akom princípe si vyberáme priateľov? Kto rozhodne o tom, že sa s jedným človekom dokonale dopĺňame a s druhým by sme si najradšej skočili do vlasov?

Obsah

Základná škola na Pirriweeskom polostrove smelo združuje viacero sociálnych vrstiev. Ešte pred začiatkom nového školského roka sa však väčšina rodín dôsledkom nedorozumenia rozdelí na dva tábory. Madeline a Celeste zastávajú stranu Jane, mladej slobodnej mamičky, ktorej syna Ziggyho obvinili zo šikanovania svojej spolužiačky. Proti tejto trojici pozostávajúcej z úplne rozdielnych členiek stojí Renata, matka Amabelle, ktorá je presvedčená, že jej dcére ubližuje práve Ziggy, a snaží sa o svojej pravde presvedčiť celú školu. Aká je teda skutočnosť? Má Ziggy naozaj sklony k násiliu, alebo je malá Amabelle klamárka?

Ak na základe tohto opisu očakávate podpriemerný ženský román so stokrát obohratou zápletkou, odhoďte všetky predsudky. Na začiatku knihy sa totiž odohrá incident, ktorý počas celého príbehu zostane zahalený rúškom tajomstva. Na večierku, ktorého sa zúčastnia všetci rodičia, dôjde k smrteľnej tragédii. Čitateľ netuší, kto je obeť, čo tragédiu vyvolalo, ani kto za ňou stojí. Môže sa spoliehať len na svoje konšpiračné teórie, pretože autorka sa s fantáziou svojich čitateľov pohráva skutočne bravúrne a nové informácie dávkuje s doslova skúpou rozvahou. Takmer každá kapitola sa končí niekoľkými výpoveďami z policajného výsluchu, v ktorých konkrétni účastníci večierku dávajú verejnosti na známosť svoje pocity a dojmy. A ako to už býva zvykom, jednej a tej istej udalosti dopriali viacero odleskov…

...
Vždy chcela zostať kvôli chlapcom, ale teraz prvý raz chcela kvôli nim odísť. Dopustila, aby sa násilie stalo bežnou súčasťou ich života. Za posledných päť rokov akoby sa zmierila s násilím, umožňovalo jej to vracať údery, niekedy mohla udrieť prvá. Škriabala ho, kopala, fackovala, akoby to bolo niečo celkom normálne. Niežeby sa jej to páčilo, ale robila to. Keby zostala, zanechala by to synom ako dedičstvo.Liane Moriartyová

Príbeh je preplnený rôznorodými postavami a až po čase čitateľ zisťuje, že každá z nich si nesie na pleciach bremeno v podobe neľahkej minulosti či problémov pôsobiacich v súčasnosti. Autorka pomocou nich poukazuje na viaceré spoločenské neduhy. Skutočne sa dá domáce násilie ukryť pred očami verejnosti? Vieme odhadnúť, čo sa odohráva za zavretými dverami domu našich susedov? Je finančná stabilita zároveň i stavebným kameňom šťastného života? Ktoré vlastnosti si deti osvoja po vlastných rodičoch a ktoré im život do ich charakteru nevryje?

Kniha disponuje akýmsi neopísateľným čarom, ktoré čitateľ pocíti už pri prvých stránkach a neopustí ho ani dlho po prečítaní poslednej kapitoly. Príbeh je jedným z tých, ktoré vedia zanechať dojem a dokážu rozcítiť akéhokoľvek čitateľa bez ohľadu na vek a pohlavie. Plynulá gradácia, dej, od ktorého netušíte, čo môžete očakávať, množstvo malých zahmlených miest, ktoré jednoducho musíte zaostriť, inak sa vám nepodarí zložiť celú skladačku v podobe dokonale premysleného príbehu, vytvárajú z knihy dielo, ktoré rozhodne nemôže sklamať.

Liane Moriartyová autor

Liane Moriartyová autor

Abigail vnímala tie dievčatká veľmi reálne a ,samozrejme, ony aj reálne boli, vo svete je plno reálnej bolesti, aj v tejto chvíli ľudia prežívajú nepredstaviteľné zverstvá a človek si nemôže úplne uzavrieť srdce, ale nemôže ho ani nechať otvorené dokorán, lebo inak by ani nemohol žiť, keď čírou náhodou má to šťastie, že žije v raji. Treba vziať na vedomie, že zlo existuje, urobiť to, čo je v ľudských silách, a potom to vytesniť z mysle a uvažovať o nových topánkach.Liane Moriartyová

Záver

Permanentné napätie, množstvo rozličných osudov, krásne myšlienky zapletené do textu pomedzi bežné situácie a tajomstvá, ktoré čakajú pod hladinou na to, aby sa po rokoch mohli nadýchnuť svetského vzduchu. Aj to môžete čakať od Veľkých malých klamstiev. Je to príbeh pre tých, ktorí vedia vnímať okolie, vcítiť sa do kože druhých a precitnúť v tej správnej chvíli. Príbeh o klamstvách, ktoré bojazlivo oblepujeme nálepkou „milosrdné”, o priateľstvách, ktoré nám nastavujú zrkadlo a o živote ako takom. Je to príbeh plný ľudskosti i bolesti s nepredvídateľnou zápletkou a úžasným zakončením. Je to príbeh, ktorý má telo i dušu.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • napätie hmatateľné už v prvých kapitolách
 • plynulá gradácia deja
 • množstvo postáv, ktoré v príbehu zastávajú rovnocenné úlohy
 • viacero pekných myšlienok
 • príbeh poukazuje na niekoľko spoločenských problémov
 • nepredvídateľný dej a prekvapivý koniec
 • veľmi rýchle čítanie
 • niekoľko humorných situácií
 • autorka má brilantný rozprávačský talent

Pre koho áno

 • pre fanúšikov Liane Moriartyovej
 • pre každého, kto miluje premyslené príbehy, ktoré vedia zanechať v duši čitateľa dlhodobý dojem
 • pre čitateľov, ktorí majú radi kombináciu drámy a jemného humoru

Pre koho nie

 • ak si potrpíte na to, že príbeh musí byť vyrozprávaný chronologicky

Kde kúpite knihu Veľké malé klamstvá

Zdroje

 1. Hoboetc : Liane Moriartyová,  Img – Liane Moriartyová

Aktualizované: 11. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies