Vôňa tvojej duše

Jack Shakespearow/15. júna 2021/Knižné recenzie/5 min. čítania

Vôňa tvojej duše recenzia

Recenzia na knihu - Vôňa tvojej duše, Marta Fartelová

Knižná recenzia: Vôňa tvojej duše

Autor: Marta Fartelová

Recenzent: Sabina Walterová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Motýľ
 • Recenzent knihu čítal: 05hod 30min
 • Počet strán: 264

Môžu byť rany osudu daňou za klamstvo?

Občas sa zdá, že sa na nás sype všetko naraz. Zdanlivo pokojné obdobie nahrádza etapa plná turbulencií a okamihov, ktoré pôsobia ako rany z dela a dokážu náš svet úplne zdevastovať. Je možné prekonať toto obdobie bez následkov?

Obsah

Michaela sa po smrti Adama rozhodne, že si pre seba nechá jedno dôležité tajomstvo a naďalej bude žiť tak, ako by sa nič hrozné v jej živote neudialo. No v krátkom časovom intervale sa na ňu valí hneď niekoľko problémov – takmer dospelá dcéra opäť skĺzava do nebezpečných pazúrov mentálnej anorexie a syn, ktorého nosí pod srdcom, sa vypýta na svet o niečo skôr, vďaka čomu jeho život visí na vlásku. Na teplo rodinného krbu tak začína fúkať studený vietor a Michaelu okrem toho prenasledujú spomienky na milovaného Adama. Prišla dcérina recidíva dôsledkom jej nedostatočnej pozornosti? Bude sa môcť pozerať na svojho maličkého syna a sledovať, ako rastie? Ustojí tieto problémy jej manželský život? A nebude lepšie, ak sa prizná s tým, čo ju ťaží na duši?

Plakala som celé minúty, po lícach mi stekali potoky sĺz a od vzlykov som sa až zadúšala. Mama sa nepýtala, len ma objímala, hovorila mi: ,Moja,‘ a podávala mi z kabelky papierové vreckovky, až kým som neminula celý balík. Uvedomila som si, že mama zostáva mamou celý život a ja som len čakala na chvíľu, keď sa budem môcť vyplakať v jej náručí a ona mi pofúka všetky moje boľačky.Marta Fartelová

Veľmi pozoruhodným prvkom v tomto príbehu je striedavá pozícia rozprávača. Takmer každá z postáv sa totiž ujme rozprávačského žezla, vďaka čomu má čitateľ možnosť nazrieť na rovnakú situáciu hneď z niekoľkých pohľadov. Táto skutočnosť formuje knihu do inej roviny a zároveň kladie otázku, či by bol príbeh rovnako atraktívny, ak by bol sprostredkovaný len z pohľadu jednej osoby.

Príbeh sa číta nesmierne rýchlo, takmer sám. Môžu za to jednoduché vety a nenáročná slovná zásoba, ktorá však stačí na to, aby jasne a stručne pomenovala či vykreslila všetky situácie, momenty a súvislosti. Dej má takisto pomerne rýchly spád, ktorý podporujú časté dialógy a minimum nežiaducich opisov.

Marta Fartelová autor

Marta Fartelová autor

Uhla som očami a cítila som sa zahanbene. Zrazu som si uvedomila všetky dôsledky, ktoré prinesie toto nečakané odhalenie, že som opäť prepadla anorexii. Predstavila som si sklamanie svojich rodičov, že som im znovu klamala, a s hrôzou v očiach som si uvedomila, ako veľmi poklesnem v Lukášových očiach.Marta Fartelová

Vôňa tvojej duše publiku ponúka pomerne širokú škálu rôznorodých tém – problematiku mentálnej anorexie, nástrahy klamstva, ktoré zužujú dušu, predčasný pôrod, snaha zachrániť rodinný život aj v prípade, že sa rúti do záhuby… Všetky spomenuté prvky sú však v príbehu rozpracované len veľmi zľahka a, pravdupovediac, sú prispôsobené oddychovému žánru. Nenáročným čitateľkám ženských príbehov táto miera bude postačovať, avšak niekto, kto si potrpí na dôkladné spracovanie problematiky, bude pri čítaní pociťovať deficit pravých pocitov.

Hoci je príbeh voľným pokračovaním knihy Život na pôžičku, v prípade, že sa čitateľ nestretne s predošlou knihou, nebude mať pocit, že mu niečo uniklo. Vôňa tvojej duše disponuje samostatným príbehom, ktorý na „prvý diel“ odkazuje iba v náznakoch, a preto je možné začítať sa doň aj bez toho, aby sa publikum dopodrobna oboznámilo s udalosťami v Živote na pôžičku.

Záver

Vôňa tvojej duše je nenáročný a oddychový príbeh s veľkou mierou drámy a množstvom strastiplných situácií. Zaujme predovšetkým ženskú časť publika, ktorá obľubuje romanticko-dramatické príbehy a nemá potrebu vŕtať sa v písmenkách do hĺbky. Ak vyhľadávate dynamické tituly s reálnymi postavami, Vôňa tvojej duše by vás mohla zaujať.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • striedavá pozícia rozprávača
 • rýchly dejový spád
 • nenáročná slovná zásoba a jednoduché vety
 • množstvo tém (anorexia, nevera, predčasný pôrod…)
 • všetka problematika je tu rozpracovaná len zľahka

Pre koho áno

 • pre ženskú časť publika
 • pre všetky vekové kategórie
 • pre čitateľky, ktoré obľubujú nenáročné romanticko-dramatické príbehy

Pre koho nie

 • pre náročných čitateľov, ktorí si potrpia na to, aby autor v každej problematike načrel poriadne do hĺbky

Kde kúpite knihu Vôňa tvojej duše

bux logo

Aktualizované: 7. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies