Vztahy a mýty – Honza Vojtko

Jack Shakespearow/22. júna 2022/Psychológia/5 min. čítania

Vztahy a myty – Honza Vojtko – recenzia

Vztahy a mýty – Honza Vojtko – recenzia @vrabcenasreche.sk

Knižná recenzia: Vztahy a mýty

Autor: Honza Vojtko

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Paseka
 • Recenzent knihu čítal: 4-5 hodín
 • Počet strán: 184
 • Rok vydania: 2020
 • ISBN: 9788076370364

Triezvy pohľad na vzťahy a lásku bez akýchkoľvek príkras či romantických ideálov…

Naozaj sa v minulosti ľudia sobášili z čistej lásky a milovali sa až do konca svojich životov? Prečo sa spoliehame na to, že skutočné šťastie nám do života príde vtedy, keď si nájdeme partnera a usadíme sa? Musíme svojej polovičke hovoriť všetko? Znamená to, že len vtedy, ak pred sebou nemáme žiadne tajomstvá, jeden druhému bezvýhradne dôverujeme? Hm… Príliš veľa otázok… No dobrou správou je, že táto kniha má na ne odpovede, ktoré vás poriadne prekvapia!

Obsah

Honza Vojtko je český terapeut, ktorý počas svojej prišiel na to, že vzťahy nerúcajú nevera, klamstvá ani čas… V skutočnosti sú najväčšími búračmi vzťahov mýty a stereotypné predstavy, ktoré nám vštepili naši rodičia či spoločnosť ako taká. Kniha má pomerne krátke kapitoly a v každej z nich sa autor venuje inej téme. Na pomerne malom priestore tak zachytí všetky vzťahové trhliny a dotkne sa viacerých oblastí.

Platí, že ak je vo vzťahu, prežije tento vzťah úplne všetko? Čo znamená byť neverný a aký vplyv má nevera na vzťah? Ako na súčasných vzťahoch odrážajú sociálne siete a internetové zoznamky? Má zmysel prihliadať pri výbere partnera na astrologické znamenia? Čo sa s nami deje, ak niekoho najprv stretneme online a vytvoríme si o ňom svoju predstavu? Existuje láska na prvý pohľad? A skutočne už nikoho nebudeme milovať tak, ako sme kedysi milovali bývalého partnera? Aj na tieto otázky má autor prekvapivé odpovede, ktoré neskôr dopĺňa konkrétnymi zážitkami zo svojej praxe.

„Tito lidé mají vysokou míru tzv. sebeuvědomění, tj. emoční inteligence. Vědí, kdo jsou, co chtějí, dokážou vám odpovědět na otázku, co je smyslem jejich života, znají své hodnoty, jednají podle nich a vyžadujú je od jiných. Znají své přednosti i slabosti. Takže ano, dokážou být šťastní i sami se sebou. Ale tito lidé nejsou dobrovolně sami. Tedy nejsou tím správním argumentem, že být sám je taky v pořádku. Oni se jen drží hesla, že zamilovat se mám v případě, když jsem připraven, ne když jsem zrovna sám.“Honza Vojtko
výkup kníh online

Vztahy a mýty sa čítajú veľmi rýchlo. Autorov jazyk je čitateľovi nesmierne sympatický – nič pred ním neskrýva a svoje názory neobaľuje do odborných termínov. Navyše nejde o román, ktorý by ste museli čítať chronologicky. Ak vám niektorá kapitola práve nie je blízka, prípadne sa venuje problému, ktorý ste nikdy nemuseli riešiť, pokojne sa môžete presunúť na ďalšiu kapitolu.

Táto kniha vás svojou otvorenosťou buď pobúri, alebo zvláštnym spôsobom dodá vašej duši pokoj. Všetko závisí od toho, ako konzervatívne nazeráte na vzťahy a ako veľmi ste v sebe mali zakorenené stereotypné mýty. Autor sa totiž dotkne aj tém, ktoré sú v dnešnej spoločnosti stále trochu tabuizované. Je nám biologicky dané, aby sme žili monogamne? Je v poriadku nechcieť žiaden vzťah? Alebo dokonca nechcieť deti? Viaceré príbehy z autorovej praxe len dokazujú, ako veľmi je schopný nikoho nesúdiť, práve naopak – nájsť za každým konaním jednotlivca logické vysvetlenie podložené faktami.

„Přirozená monogamie daná člověku biologicky je mýtus. Dlouhodobé partnerství však možné je. K monogamii se každý den znovu a znovu rozhodujeme. Je to otázka volby. Ne přírody.“Honza Vojtko

Autor

Český psychoterapeut Honza Vojtko má za sebou 12 rokov praxe a vo svojej starostlivosti mal viac než 250 klientov – párov aj individuálne osoby, ktorých nielen vzťahový život nabral nesprávny smer. Neustále sa vzdeláva a momentálne má viac ako 20 certifikátov a osvedčení, ktoré jeho prácu s klientmi obohacujú. Kniha Vztahy a mýty sa okamžite stala bestsellerom nielen v Čechách, ale aj na Slovensku. Okrem nej vydal aj tituly Poslednice, plešatá palice či Morana Mařena.

Honza Vojtko autor, psychoterapeut

Jan Vojtko, Foto: Elena Horálková, Zdroj: Český rozhlas

Záver

Nejde o príručku s návodom, ako zvládnuť rozchod. Takisto tu nenájdete žiadne klišé frázy, ktoré by vás utešili a pomohli vám pozbierať sa. Vztahy a mýty poskytuje ucelený, komplexný pohľad na problematiku vzťahov v celej svojej kráse i nekráse. Autor veľa vysvetľuje a poukazuje na to, že si celý život vláčime na pleciach množstvo predsudkov, domnienok a mýtov, ktoré nás brzdia a robia zbytočne nešťastnými. Knihu by si mal prečítať každý, bez ohľadu na to, či sa práve nachádza vo vzťahu či nie. No obzvlášť by sme ju chceli odporučiť ľuďom, ktorí sa v súčasnom svete vzťahov cítia trochu neisto a sú otvoreným „novým“ a iným názorom či pohľadom.

Pre koho odporúčame:

 • pre mužov aj pre ženy
 • pre single ľudí aj pre tých, ktorí sú dlhodobo vo vzťahu
 • ak sa pristihnete pri tom, že máte často iný názor na lásku a vzťahy ako vaši blízki či známi

Plusy

 • rýchly nástup deja, na začiatku čitateľa nečakajú žiadne zdĺhavé opisy
 • kniha sa číta rýchlo a ľahko
 • zaujímavý námet na začiatku príbehu
 • množstvo dialógov

Mínusy

 • konzervatívneho čitateľa kniha pobúri

Najlepšie knihy o partnerských vzťahoch

5 jazykov lásky Tajomstvo lásky, ktorá pretrvá Gary Chapman cena

Cena: od 13,50 €

5 jazykov lásky

Niekto túži po pozornosti, iný po pochvale; pre niekoho sú veľmi dôležité darčeky, pre ďalšieho vymenená žiarovka či ožehlená košeľa a zas iný potrebuje fyzický dotyk. Kniha vám objasní každý z týchto jazykov, pomôže vám objaviť jazyk lásky vás a vášho partnera a dozviete sa aj, ako prakticky týmto jazykom hovoriť…čítať viac

Knižná recenzia: 5 jazykov lásky

martinus.skPrejsť do eshopu
Možno by si sa mala s niekým porozprávať Lori Gottliebová cena

Cena: od 11,88 €

Možno by si sa mala s niekým porozprávať

Vtipná, inšpiratívna a prekvapivá kniha psychoterapeutky a novinárky vás zavedie do zákulisia terapeutických sedení, pri ktorých jej pacienti (a ona sama) hľadajú odpovede…..čítať viac

pantarhei.skPrejsť do eshopu
Zámerne nezadaní John Kim cena

Cena: od 11,34 €

Zámerne nezadaní

ielen na tieto otázky prináša odpovede John Kim, životný kouč, ktorý na základe vlastných životných skúseností (a skúseností svojich klientov) ilustruje osobnostný prerod z človeka s nezdravo spracovanou minulosťou a nízkym sebavedomím na človeka vedomého si vlastnej hodnoty. „Bol som naprogramovaný veriť, že šťastie je ostrov, na ktorý treba doplávať….čítať viac

Aktualizované: 24. 10. 2023

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies