Koala, ktorá môže – Rachel Brightová – recenzia
Koala, ktorá môže predstavuje jednoduchý, no pritom tak krásny a jedinečný titul, až by...
Knižná recenzia: Zabudnutý čas
Autor: Sharon Guskinová
Recenzent: Sabina Walterová
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Úprimnosť a bezprostrednosť malých detí dokáže rodičov občas vystrašiť. Prehlasujú, že vidia veci, o ktorých dospelí nemajú ani len zdanie, a často sa dokážu zamotať vo svojich fantáziách tak, že samy zabudnú, čo je a čo nie je pravda. Ako by ste sa zatvárili, ak by vám vaše dieťa tvrdilo, že je v skutočnosti niekto iný, a dožadovalo by sa prítomnosti svojej naozajstnej matky?
Lebo buď je reinkarnácia volovina, alebo nie je. Buď je Noah duševne chorý, alebo nie je. A nebol spôsob, ako to zistiť. Nedalo sa cez to prehrýzť rozumom, alebo aspoň ona si nevedela predstaviť ako. Napriek všetkému, čo vedela aj nevedela o živote, napriek tisícom starostlivo analyzovaných prípadov, napriek okamihom paniky a rokom zdravého rozumu musí urobiť tento krok.Sharon Guskinová
Príbeh je rozprávaný z pohľadu nezávislého rozprávača a zatiaľ čo sa spočiatku dej zameriava len na Janie a Andersona, neskôr sa do centra pozornosti dostávajú aj postavy, ktoré pomaly vstupujú do deja a rozširujú jeho kontext. Hoci charaktery nie sú ukážkovo vyprofilované a slúžia skôr len ako sprostredkovatelia nových súvislostí, autorka ich štylizuje do polôh, ktoré dokážu vyvolať v čitateľoch pochybnosti. Anderson je priam posadnutý svojou vedeckou prácou o deťoch, ktoré sa nedokážu odpútať od minulých životov, a Janie zasa balansuje medzi neistotou a nádejou, či je jej syn v dobrých rukách. Naproti tomu postupne prichádza aj ďalšia postava Denise, ktorá aj po rokoch dúfa v návrat v svojho strateného syna nápadne sa ponášajúceho na chlapca, s ktorým sa stotožňuje Noah.
Zabudnutý čas dokáže v čitateľoch vyvolať emócie. Príbeh napreduje celkom rovnomerne a neustále sa publikum stretáva s novými podnetmi, ktoré je potrebné spracovať. Ľudia, ktorí tejto téme naplno dôverujú a vedia si predstaviť, že sa podobné skutočnosti dejú aj v reálnom živote, môžu sem-tam pocítiť aj mierny strach či obavu pred akýmsi imaginárnym krokom do neznáma. Zaujímavo sa javia i kapitoly, ktoré síce nemajú žiaden súvis s dejovou líniou, no sú výňatkom z inej literatúry. Čitatelia tak okrem príbehu Noaha spoznajú aj iné deti, ktoré sväto-sväte opisovali svoj život pred narodením v súčasnom tele.
Sudžith Džajaratné, chlapec z predmestia Colomba, hlavného mesta Srí Lanky, začal prejavovať intenzívny strach z nákladných áut, a dokonca zo slova nákladiak, už keď mal osem mesiacov. Keď podrástol a začal rozprávať, povedal, že žil v Gorakane, dedine vzdialenej asi dvanásť kilometrov, a zomrel, keď ho zrazilo auto.Sharon Guskinová
Spracovaním aj jazykovou rovinou sa kniha nevymyká zo žánru oddychovej literatúry. Má vcelku hladný priebeh, dokáže cieľovú skupinu zaujať a občas ju i podržať v napätí. Jazyk je viac-menej jednoduchý, hoci táto téma by zniesla i väčšiu odbornosť. Situácie a dialógy sú však podané vierohodne a nepôsobia umelo.
Koala, ktorá môže predstavuje jednoduchý, no pritom tak krásny a jedinečný titul, až by...
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
V jednoduchosti je krása – aj tak možno v skratke definovať Zamatového králika. Ide...
To, že je kniha zaujímavá, vypĺňa dieru na trhu a ponúka množstvo pohľadov na...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies