Zabudnutý čas recenzia

Recenzia na knihu - Zabudnutý čas, Sharon Guskinová

Knižná recenzia: Zabudnutý čas

Autor: Sharon Guskinová

Recenzent: Sabina Walterová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Preklad: Inka Hermanová-Martinová
 • Pôvodný názov: The Forgetting Time
 • Recenzent knihu čítal: 07hod 20min
 • Počet strán: 392

Knihu nájdete v eshope:

Keď minulé životy doznievajú v prítomnosti

Úprimnosť a bezprostrednosť malých detí dokáže rodičov občas vystrašiť. Prehlasujú, že vidia veci, o ktorých dospelí nemajú ani len zdanie, a často sa dokážu zamotať vo svojich fantáziách tak, že samy zabudnú, čo je a čo nie je pravda. Ako by ste sa zatvárili, ak by vám vaše dieťa tvrdilo, že je v skutočnosti niekto iný, a dožadovalo by sa prítomnosti svojej naozajstnej matky?

Obsah

Úplne identickú situáciu zažíva aj Janie, matka štvorročného Noaha, ktorý má neodôvodnený panický strach z vody, po nociach ho mátajú nočné mory, počas ktorých hľadá svoju mamičku a žiada ísť domov, hoci pri ňom sedí Janie a presvedčuje ho, že sa predsa nachádza vo svojej detskej izbe. Janie po čase dochádzajú sily, predškolské zariadenie Noaha vylúčilo s odporúčaním vyhľadať odbornú pomoc a jej finančný rozpočet sa kráti. Zatiaľ čo ho iní vnímajú ako psychicky chorého, rozhodne sa osloviť Jerryho Andersona, špecialistu, ktorý sa už roky zaoberá prípadmi detí, ktorých mátajú traumatické spomienky na minulý život. Spolu s ním sa rozhodne vyhľadať rodinu, ktorá rezonuje v Noahových predstavách, no nie je to také jednoduché, ako sa spočiatku zdalo… Chytá sa Janie poslednej slamky? Trpí Noah skutočne schizofréniou a ona sa iba utešuje vzdialenou ilúziou?

Lebo buď je reinkarnácia volovina, alebo nie je. Buď je Noah duševne chorý, alebo nie je. A nebol spôsob, ako to zistiť. Nedalo sa cez to prehrýzť rozumom, alebo aspoň ona si nevedela predstaviť ako. Napriek všetkému, čo vedela aj nevedela o živote, napriek tisícom starostlivo analyzovaných prípadov, napriek okamihom paniky a rokom zdravého rozumu musí urobiť tento krok.Sharon Guskinová

Príbeh je rozprávaný z pohľadu nezávislého rozprávača a zatiaľ čo sa spočiatku dej zameriava len na Janie a Andersona, neskôr sa do centra pozornosti dostávajú aj postavy, ktoré pomaly vstupujú do deja a rozširujú jeho kontext. Hoci charaktery nie sú ukážkovo vyprofilované a slúžia skôr len ako sprostredkovatelia nových súvislostí, autorka ich štylizuje do polôh, ktoré dokážu vyvolať v čitateľoch pochybnosti. Anderson je priam posadnutý svojou vedeckou prácou o deťoch, ktoré sa nedokážu odpútať od minulých životov, a Janie zasa balansuje medzi neistotou a nádejou, či je jej syn v dobrých rukách. Naproti tomu postupne prichádza aj ďalšia postava Denise, ktorá aj po rokoch dúfa v návrat v svojho strateného syna nápadne sa ponášajúceho na chlapca, s ktorým sa stotožňuje Noah.

Zabudnutý čas dokáže v čitateľoch vyvolať emócie. Príbeh napreduje celkom rovnomerne a neustále sa publikum stretáva s novými podnetmi, ktoré je potrebné spracovať. Ľudia, ktorí tejto téme naplno dôverujú a vedia si predstaviť, že sa podobné skutočnosti dejú aj v reálnom živote, môžu sem-tam pocítiť aj mierny strach či obavu pred akýmsi imaginárnym krokom do neznáma. Zaujímavo sa javia i kapitoly, ktoré síce nemajú žiaden súvis s dejovou líniou, no sú výňatkom z inej literatúry. Čitatelia tak okrem príbehu Noaha spoznajú aj iné deti, ktoré sväto-sväte opisovali svoj život pred narodením v súčasnom tele.

Sharon Guskinová autor

Sharon Guskinová autor

Sudžith Džajaratné, chlapec z predmestia Colomba, hlavného mesta Srí Lanky, začal prejavovať intenzívny strach z nákladných áut, a dokonca zo slova nákladiak, už keď mal osem mesiacov. Keď podrástol a začal rozprávať, povedal, že žil v Gorakane, dedine vzdialenej asi dvanásť kilometrov, a zomrel, keď ho zrazilo auto.Sharon Guskinová

Spracovaním aj jazykovou rovinou sa kniha nevymyká zo žánru oddychovej literatúry. Má vcelku hladný priebeh, dokáže cieľovú skupinu zaujať a občas ju i podržať v napätí. Jazyk je viac-menej jednoduchý, hoci táto téma by zniesla i väčšiu odbornosť. Situácie a dialógy sú však podané vierohodne a nepôsobia umelo.

Záver

Zabudnutý čas odporúčam pre čitateľov, ktorí sa o danú tému zaujímajú, no v rámci svojho voľného času ju neštudujú aj z iných zdrojov. V knihe je totiž podaná jednoducho a jej spracovanie do beletristického žánru jej trochu ukrojilo z odbornosti. Ak obľubujete jemne napínavé, no stále oddychové príbehy, Zabudnutý čas vás dokáže pohltiť.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • jednoducho vysvetlené princípy
 • teória, ktorej porozumie každý
 • poznatky sa dajú okamžite aplikovať do praxe
 • autor často uvádza praktické príklady

Pre koho áno

 • pre každého, kto má pocit, že sa z jeho vzťahu vytratilo to povestné čaro, ktoré tam bolo na začiatku
 • pre mužov aj pre ženy
 • pre všetky vekové kategórie (15+)

Pre koho nie

 • pre ľudí, ktorí si myslia, že v ich vzťahu nie je čo zlepšovať

Kde kúpite knihu Zabudnutý čas

Zdroje

 1. Sharonguskin : Sharon Guskinová,  Img – Sharon Guskinová

Aktualizované: 7. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies