Zdochnuté srdce

Jack Shakespearow/7. júla 2021/Romány/5 min. čítania

Zdochnuté srdce recenzia

Recenzia na knihu - Zdochnuté srdce, Eli Elias

Knižná recenzia: Zdochnuté srdce

Autor: Eli Elias

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Ikar
 • Recenzent knihu čítal: 02hod 28min
 • Počet strán: 168

Ani blížiaca sa štyridsiatka nie je zárukou pokojného života

Myslíte si, že príchodom detí na svet, usadením sa či sfúknutím vyššieho počtu sviečok na torte musí prísť do života zákonite nuda, stereotyp a fádnosť? Ale kdeže! Vek či rodinný stav vôbec nie sú faktory, ktoré by určovali mieru zábavy!

Obsah

Eli je rozvedená žena stojaca pred prahom štyridsiatky. Má dcéru, ktorú o pár rokov čaká búrlivé obdobie puberty, rodinu, ktorá sa za každých okolností postará o rozruch či smiech cez slzy. Netuší, ako sa jej život bude odvíjať ďalej, preto berie od života to, čo jej ponúka. Čitateľ tak spolu s ňou zažije niekoľko tragikomických rodinných stretnutí, pár pokusov o nájdenie toho pravého či zopár návratov do mladosti v podobe búrlivej oslavy.

Dej je veľmi priamočiary a takmer neustále je tvorený z obyčajných i menej obyčajných zážitkov, ktoré Eli počas svojej životnej púte zažíva. Stretnutie s otcom, na ktorého si vôbec nepamätá, narodeninová oslava jej dcéry Lele, bláznivé karaoke storočnej babky Mangy, sestra zamilovaná do černocha, či kamaráti Tiki a Tarík odhodlaní rozosmiať vás za každú cenu. Aj tieto momenty na vás čakajú, ak sa do šialeného Elinho príbehu zahĺbite.

Práve humor a smiech sú prvkami, ktoré nám kniha v anotácii i v odporúčaniach sľubuje. Je však potrebné podotknúť, že tu ide o humor špecifický a pomerne svojrázny. Táto skutočnosť tu spôsobí, že vtipné momenty nemusia rozosmiať každého čitateľa a humor nemusí preniknúť do každej duše. Zdochnuté srdce je skvelým príkladom toho, že každý človek na jej knižný obsah zareaguje inak. Zatiaľ čo sa jeden bude so slzami v očiach váľať po zemi, druhý ledba nadvihne kútiky úst. Stále sa tu však nachádza pár okamihov, ktoré majú šancu pobaviť takmer každého čitateľa.

...
Zaparkovali sme na našom obľúbenom lovisku pod rozsypaným posedom a kŕčovito srdečne sa zvítali. Lele vyrazila k prvému stromu, ktorý uvidela, objala ho a s pohľadom upretým do jeho košatej koruny prosebne zvolala: ,Prosím ťa, strom, daj mi trocha energie, aby som mala dobrý a silný orgazmus!’ Exsvokrinej sestre zabehla sušienka Bahlsen a zatiaľ čo sme ju trieskali po chrbte hlava-nehlava, snažila som sa jej vysvetliť, že Lele myslela silný organizmus.Eli Elias

Slovná zásoba je veľmi špecifická a viem si predstaviť, že pre mnohých aj iritujúca. Množstvo vulgarizmov, slangových výrazov, anglicizmov prepísaných do slovenskej výslovnosti či špecifických slovných zvratov určite vytrú zrak každému čitateľovi. Či vám tieto jazykové prvky budú sympatické a poviete si, že výborne dotvárajú vysledný dojem z knihy, je už len a len na vás. V každom prípade však oceňujem, že sa vydavateľstvo rozhodlo upozorniť nás na neobyčajný jazykový prejav v edičnej poznámke, ktorú nájdete na začiatku knihy. Žiadny čitateľ sa tak nemôže sťažovať, že vopred nevedel, do čoho vlastne ide.

Sory, aj dont spík ingliš.’ Na to, aká bola táto svadba nečakaná a rýchla, bola teda brutálne exkluzívna. Na stoloch menovky, zlatým písmom vybíjané, sviečky v alpakových svietnikoch horiace a lupene kvetov povaľujúce sa na krémových obrusoch len tak, akoby nič. Personál bol dostatočne úlisný a barman dával do mixovaných drinkov dáždničky a iné debiliny od výmyslu sveta. Všetko bolo také, ako má byť, aj nevesta už bola tehotná a otcovia oboch mladomanželov, ešte pred obradom, nadrbaní.Eli Elias

Záver

Zdochnuté srdce je netradičnou úvahou o živote, ktorý napriek mnohým očakávaniam nabral úplne iný smer. Postavy sú bláznivé, hľadajú sami seba a svoje miesto na tomto svete. Dej sa niekomu môže zdať jednotvárny, iní ocenia humorné vsuvky, ktoré autorka do textu primiešala. Ak si chcete prečítať netypický príbeh s ešte netypickejšími postavami, nájsť v ňom niekoľko vtipných momentov a obliecť si na pár hodín kožu hlavnej hrdinky, ktorá ešte sama nevie, ako bude jej život vyzerať, skúste Zdochnuté srdce. Pripravte sa však na veľkú dávku svojráznosti, občas i kontroverznosti, pretože táto kniha svojím podaním a obsahom určite vytŕča z davu. Nie každý je však natoľko slobodomyseľný, aby sa vedel odpútať od zaužívaných konvencií. Alebo len očakávame od kníh hodnoty, zaujímavé myšlienky či chvíle, ktoré nás donútia zamyslieť sa?

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • jednotvárny príbeh bez hlbšej zápletky
 • množstvo vulgarizmov a slangu
 • svojráznosť a svojskosť
 • netradičný humor, ktorý ocení len určitá skupina čitateľov

Pre koho áno

 • pre milovníkov ľahkých a netradičných príbehov, ktorí si nepotrpia na prepracovanú zápletku
 • tí, ktorí vedia oceniť humor každého druhu
 • pre mladých ľudí i tých starších, ktorí už majú niečo za sebou, no chcú sa pobaviť na peripetiách iných

Pre koho nie

 • ak vám prekážajú často sa vyskytujúce vulgarizmy a slangové výrazy
 • ak od knihy zákonite očakávate aj zápletku či napätie

Kde kúpite knihu Zdochnuté srdce

bux logo

Aktualizované: 7. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies