Zostaň so mnou recenzia

Recenzia na knihu - Zostaň so mnou, Gayle Forman

Knižná recenzia: Zostaň so mnou

Autor: Gayle Forman

Recenzent: Sabina Walterová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR, edícia YOLI
 • Preklad: Miriam Ghaniová
 • Pôvodný názov: If I Stay
 • Recenzent knihu čítal: 03hod 55min
 • Počet strán: 176

Voľba, pred ktorú by nechcel byť postavený nik

Aktualizované: 26.2.2023

Obyčajná a všedná chvíľa dokáže narobiť veľa škody i úžitku. Veď život je práve o drobných momentoch, ktoré nám vedia vyskladať celý obraz nášho súkromného sveta. Občas sa však niečo vymkne spod kontroly…

Stačí jediný okamih a… Jedna autonehoda všetko zmení. Mia je 17ročná študentka, talentovaná violončelistka, ktorá doteraz nemusela riešiť žiadne vážne problémy. Vzťahy s rodičmi a s bratom sú viac ako dobré, s priateľom Adamom takisto všetko klape tak, ako má. V jeden deň sa však štvorčlenná rodinka vyberie na cestu autom a Mia sa zrazu ocitá na kraji vozovky pozorujúc, čo zrážka napáchala. Vidí nehybne ležať svojich blízkych a čo je najzvláštnejšie, zbadá i seba, ako ju lekári prevážajú do nemocnice. Ako je to možné? Keď Mia zisťuje, o čo tu vlastne ide, nie je si istá, či stojí o návrat späť. Dokáže žiť bez svojej rodiny? No čo tá hŕstka ľudí, ktorí na svete predsa len zostali?

Podídem bližšie a vtedy zbadám, že na zemi leží Teddy. Som to ja. Krv z hrude mi presakuje cez blúzku, sukňu aj sveter a v drobných kvapôčkach dopadá na panensky biely sneh. Jednu nohu mám čudne vykrivenú, tuším vidím kúsok bielej kosti. Oči mám zatvorené, tmavé vlasy pokropené hrdzavou krvou. Odvraciam sa. To nie je možné.Gayle Forman
...

Retrospektívne spomienky na Miin život pred autonehodou sa prelínajú so súčasnosťou, vďaka čomu sa čitateľ dozvedá viac podrobností z jej súkromia, no zároveň môže pozorovať i to, čo sa okolo Mii deje, keď nehybne leží v nemocnici. Sprostredkovateľom všetkých udalostí je práve Mia, teda každá situácia je priblížená z jej pohľadu. Tento prvok je pomerne zvláštny, hlavne ak si publikum uvedomí, že číta zážitky podané duchom.

Hoci sa príbeh začína poriadne zostra (autonehoda sa udeje hneď na jeho začiatku), ďalej dej pôsobí vcelku jednotvárne. Čitateľa však udržuje v napätí práve otázka, či sa hlavná postava odhodlá vrátiť sa späť do svojho tela a bude tak čeliť krutej realite, ktorá na ňu čaká, alebo sa rozhodne nechať svet živých tak a pôjde za svojimi blízkymi.

V tomto prípade je nesmierne dôležité prihliadnuť na cieľovú skupinu čitateľov, pre ktorých je kniha určená. Mladí, násťroční ľudia budú príbeh vnímať úplne inak ako dospelí a je tu i veľká šanca, že všetky nedostatky prehliadnu. Jednoduchá dejová línia môže byť pre nich po celý čas pútavá najmä vďaka šokujúcej situácii, ktorú nájdu na úplnom začiatku.

Gayle Formanová autor

Gayle Formanová autor

Uvedomujem si, čo vidím, ale nedávam si to do súvislosti s otcom. Hlavou mi víria novinové titulky o tornádach a požiaroch, ako zničili niektoré domy, kým vedľajšie zostali neporušené. Na asfalte ležia kúsky otcovho mozgu. Fajka však zostala na svojom mieste vo vrecku.Gayle Forman

Autorka po celý čas vyvíja až prisilný nátlak na čitateľa a jeho city. Pravidelne obmieňa šťastné a smutné scény a neustále kladie dôraz na to, aby prízvukovala fakt, že celý Miin život sa od tohto momentu zmení. Zatiaľ čo niektorí čitatelia tieto pasáže môžu vnímať ako nesmierne emotívne, iní autorkinu snahu násilne im preniknúť do sŕdc prekuknú a nepotrvá dlho, označia ju za citovú vydieračku.

Odhliadnuc od niekoľkých naturalistických scén v úvode, kniha sa ďalej rozvíja pokojne. Jednoduchý jazyk v kombinácii s menším počtom strán je zárukou rýchleho prečítania. Starší čitatelia tu môžu zavetriť zopár nedostatkov, no myslím si, že cieľová skupina pocíti spokojnosť vychádzajúcu z netradičnej zápletky a emócií (i keď trošku silených…). Práve preto knihu odporúčam mladším čitateľom, ktorí hľadajú nevšedné čítanie s násťročnými hlavnými postavami.

Plusy a charakteristické črty

 • rýchle čítanie
 • dráma nastupuje hneď v úvode
 • pár naturalistických scén
 • autorka vyvíja veľkú snahu, aby čitateľov dokopala k slzám
 • jednoduchý jazyk
 • minulosť sa prelína so súčasnosťou

Pre koho áno

 • pre mladých, násťročných čitateľov a čitateľky
 • pre dospelých čitateľov, ktorým neprekáža nátlak zo strany autora

Pre koho nie

 • ak viete rozlíšiť medzi emóciami, ktoré prídu samy, a citmi, ku ktorým vás niekto dotlačí

Kde kúpite knihu Zostaň so mnou

bux logo

Zdroje

 1. Goodreads : Gayle Forman,  Img – Gayle Forman

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies