Ako privolať inšpiráciu

Jack Shakespearow/18. mája 2019/Blogovanie, písanie


Čo robiť, keď sa slová nevynárajú? 5 jednoduchých krokov, ktoré zvládne úplne každý!

Inšpirácia a impulz

Veľmi, naozaj veľmi efektívnym spôsobom, ako nakopnúť tok slov vo svojej hlave, je začítať sa do cudzieho textu. Nie so zámerom odkopírovať všetko podstatné a za použitia synonymického slovníka vytvoriť “vlastný” článok. No cudzie vetné skladby, sled slovných spojení a metafory občas dokážu zapôsobiť ako štartér či spúšťač myšlienok. Úplne nových, originálnych a ľahko vyskladateľných do písomnej podoby. Nič vás nenakopne tak, ako dôkaz, že niekto iný to dokázal a výsledok je trefný, má zmysel i pointu.

Zbavte sa chaosu

Za všetkým stojí… Únava? Vyčerpanie? Nedostatočné sústredenie? Je to možné, veď ľudské telo predsa nie je stroj. V tomto prípade sú nesmierne účinnými pomôckami papier a pero. Nie tablet, nie smartphone a ich poznámkové bloky. Jednoducho čistý hárok papiera a písací nástroj. Táto silná dvojka vás prinúti sústrediť sa, nebude vás roztyľovať vyskakovacími hlavičkami z messengera, vďaka čomu sa naplno upnete na svoj cieľ. Spíšte si zopár bodov, o ktoré by ste sa v článku či recenzii chceli oprieť a odraziť. Všetko, čo sa vám vynára v hlave, si jednoducho poznačte, a keď máte pocit, že ste zo seba vydolovali úplne všetko, jednotlivé body si zoraďte. Úvod, jadro, záver… Tento spôsob možno vyznieva úplne laicky, no v konečnom dôsledku vám upratať roztrúsené myšlienky a dodá vašej práci štruktúru a poriadok. Na čistom pracovnom stole sa pracuje oveľa lepšie. 🙂

Pátranie o príčine

Dobre, máme to napísané, máme to zoradené… Stále nič? Forma je, no obsah sa nie a nie vynoriť? Nič to. Stáva sa to aj profesionálom. Predsa len si skúste napísať pár viet a nahlas si ich po sebe prečítajte. Nemastné, neslané? Pozrite sa na svoj text ešte raz a definujte, prečo je tomu tak. Zlý výber slov? Nezrozumiteľná formulácia viet? Alebo z textu jednoducho vzniklo niečo, čo ste nechceli? Všetko sa dá vyriešiť! Na slovnú zásobu sa vyzbrojte synonymickým slovníkom, zbytočne dlhé vety skráťte, do strohých a neosobných konštrukcií vložte spojku, ďalšie synonymum, prípadne sa so slovíčkami vyhrajte tak, aby vznikla milá a vtipná metafora. Vety, v ktorých odbáčate od témy a zbytočne sa kvôli nim nakláňate na úplne iný chodníček, si vyznačte farebne a snorte v nich dovtedy, kým tých malých zradcov nenájdete. Niekedy stačí zmazať vedľajšiu vetu, inokedy zameniť pár slovíčok a výsledok zrazu nadobudne nový tvar.

Dopriať si oddych

Násilím sa nič nevyrieši, to vieme všetci. No ani nátlak nenamúti tú správnu písmenkovú vodu, ktorou oživíte dravý internetový oceán. Preto keď zistíte, že to jednoducho nejde, nič nesilte. Venujte sa inej činnosti, veď aj okná by bolo dobré umyť, aj tá podlaha sa nie vždy leskne tak, ako by sa patrilo. Vypnite počítač a oddychový mód doprajte aj sebe. Keď sa o pár hodín k svojmu článku vrátite, pozriete sa naň iným, oveľa triezvejším pohľadom. Emócie sú fajn, no profesionáli by sa im občas mali vyvarovať. Ak sa zbavíte nervov či frustrácie, ľahšie sa vám bude mazať, pretvárať a dopĺňať.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies