Vánoce v Šípkové ulici – Alena Mornštajnová – recenzia
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
Knižná recenzia: Denník Anny Frankovej
Autor: Otto Frank, Anna Franková
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Knižných spovedí z čias Druhej svetovej vojny je množstvo, no i tak sa zdá, že ich stále nie je dosť. Jednou z nich je i Denník Anny Frankovej, len 13ročnej holandskej Židovky, ktorej vojna vzala všetko, čo mala, vrátane toho najcennejšieho – vlastného života. Jej zápisky sa stali legendárnymi a aj po niekoľkých desaťročiach azda neexistuje nik, kto by ich nečítal alebo o nich aspoň nepočul. V čom spočíva jedinečnosť Anniných spomienok?
Mladá Anna si pred vojnou žije životom bežného dospievajúceho dievčaťa. Po vtrhnutí nacistov do Amsterdamu sa jej rodina spolu s ďalšími ľuďmi ukrýva v zadnej časti domu, ktorý kedysi prislúchal firme Anninho otca. Zo dňa na deň je tak vytrhnutá z prostredia, s ktorým sa zžila, stráca súkromie aj bezpečie a postupom času mení svoj pohľad na mnoho aspektov života.
Svoje zážitky si zaznamenáva do denníka, ktorý nazvala Kitty a pasovala ho tak za svoju najlepšiu priateľku. Hoci je v úzkom priestore neustále obklopená množstvom ľudí, bojuje s osamelosťou a pocitom nepochopenia. Kitty je vlastne jedinou, kto o Anne vie všetko, a čitateľ sa vďaka jej denníkovým zápiskom ponára do duše dievčaťa, ktorému vojna zmenila i zobrala život. Jej spomienky sa totiž končia náhle a dodatok dopísal až Annin otec, ktorý vojnu prežil. Nacisti pred koncom vojny vtrhli do ich úkrytu a všetci boli odvlečení do koncentračného tábora.
„Milá Kitty, tí, čo sa ukrývajú, zažívajú zvláštne veci! Nemáme vaňu, preto sa kúpeme v kadi na pranie, a keďže len v kancelárii (tým mám na mysli celé dolné poschodie) tečie teplá voda, využívame túto obrovskú výhodu a všetci siedmi sa chodievame kúpať na striedačku. Pretože je však každý z nás inakší a niekto sa ostýcha väčšmi, iný menej, každý člen rodiny si našiel na kúpanie iné miesto.“Otto Frank, Anna Franková
Denník zachytáva obdobie od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944. Hoci ide o pomerne dlhé časové rozpätie, kniha má úplne ideálny rozsah a čitateľovi „vydrží“ na dva či tri dni. Ak očakávate, že Anna vo svojich zápiskoch dopodrobna zobrazuje hrôzy vojny spôsobom, akým sme zvyknutí z iných diel z tohto obdobia, ide o omyl. Hrôzy vojny tu síce skutočne zobrazené sú, no ich forma sa od ostatných kníh líši.
Primárnym stavebným kameňom textu sú totiž úplne obyčajné momenty, v ktorých sa Anna delí so svojimi pocitmi a zážitkami. Čitateľ tak spoznáva jej priateľky, spolužiačky, ale aj nápadníkov. Stáva sa svedkom nedorozumení a škriepok s rodičmi a vníma, aký postoj k týmto situáciám zaujala samotná Anna. Keďže denník Kitty je jej jedinou skutočnou priateľkou, môžete tu očakávať spoveď dievčaťa, ktoré konečne nemusí nič skrývať a má priestor na to, aby sa vyžalovala zo všetkého, čo ťaží jeho dospievajúcu dušu.
Denník Anny Frankovej je kniha, ktorá je úplne iná ako všetky skutočné príbehy z čias Druhej svetovej vojny. A práve v tom spočíva jej unikátnosť. Všedné okamihy tu ostro kontrastujú s dobou, v ktorej sa odohrávajú a s podmienkami, v ktorých vznikli, dôsledkom čoho dostávajú aj tie najbanálnejšie situácie a momenty úplne iný nádych.
Knihu nájdete v eshope:
Poľsko, 1944. Vlak spomalil a nakoniec sa s ohlušujúcim škrípaním bŕzd zastavil. Nedá sa opísať, aká strašná bola naša cesta, ale v tomto vagóne nik nezahynul. Na jej konci všetkých 84 ľudí nervózne čakalo, kedy sa otvoria dvere. Šestnásťročné židovské dievča cestovalo vo vlaku spolu so svojou rodinou do neznáma. Netušili, že na nástupišti v Auschwitzi spolu strávia posledné spoločné chvíle…čítať viac
Knižná recenzia: Dievča v Auschwitzi
Skutočný príbeh plný utrpenia, temnoty, ale aj nádeje, chuti žiť a silnej túžby po spravodlivosti. Viola Fischerová po rokoch rozpráva svoj osud človeka, ktorý prežil peklo štyroch koncentračných táborov a pokusy šialeného doktora Mengeleho. Osud ženy, ktorá milovala a stratila svoju veľkú lásku, aby ju po vojne znova našla, no napokon sa vydala za niekoho iného a bola s ním šťastná. Rozpráva, ako aj vďaka nej chytili sadistickú dozorkyňu z Birkenau…čítať viac
Knižná recenzia: Mengeleho dievča
Keď Slovenka Priska, Poľka Rachel a Češka Anka prešli v roku 1944 cez nechválne známu bránu najväčšieho nacistického koncentračného tábora Auschwitz II. – Birkenau, ukrývali tajomstvo – všetky boli v druhom stave. Osamelé a vydesené sa v kútiku duše rozhodli, že si nenechajú vziať to jediné, čo im ostalo – svoj život a život svojich nenarodených detí. Tri bábätká sa narodili s odstupom niekoľkých týždňov a za nepredstaviteľne krutých…čítať viac
Rosie vždy hovorili, že jej ryšavé vlasy sú prekliatím, no ona tomu nikdy neverila. Často snívala o tom, ako bude vyzerať v bielom závoji po boku muža svojich snov. Jej život sa však desivo mení v roku 1944, keď musí opustiť svoj domov a po strastiplných udalostiach končí na tom najhoršom mieste na celej zemi – v Osvienčime. Hneď po príchode jej oholia hlavu a spolu so svojimi nádhernými vlasmi stráca aj život, ktorý tak milovala. Vo všetkom tom chaose….čítať viac
Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.
Vánoce v Šípkové ulici predstavuje príbeh, ktorý má v sebe všetko potrebné – štipku...
V jednoduchosti je krása – aj tak možno v skratke definovať Zamatového králika. Ide...
To, že je kniha zaujímavá, vypĺňa dieru na trhu a ponúka množstvo pohľadov na...
Lucindu Riley buď milujete, alebo vás jej tvorba neosloví a rovnako to bude aj...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies