Filtračná kanvica Brita – recenzia

Jack Shakespearow/23. novembra 2021/Domácnosť/5 min. čítania

Filtračná kanvica Brita – recenzia

@vrabcenastreche.sk Filtračná kanvica Brita – recenzia

Testovaný produkt: Filtračná kanvica

Výrobca / značka: Brita

Celkové hodnotenie:

Vlastnosti

 • vrchná časť kanvice disponuje odklopným viečkom
 • jednoduché nalievanie vody (voda preváži odklopné viečko a po položení kanvice sa znovu samo uzavrie)
 • objem filtrovanej vody až 1,4 l (celkový objem modelu Brita Aluna je 2.4 l)
 • plastová nádoba, ktorá slúži ako zásobník prefiltrovanej vody je vhodná do umývačky riadu
 • digitálny mini displej striehne na expiráciu filtra
 • filter vystačí na 100 – 150 l vody (v závislosti od typu filtra)
 • orientačná cena: od 17€

Čistá voda do každého štebotajúceho zobáčika!

Aktualizované: 26.11.2022

Filtračné kanvice zažili v uplynulej dekáde veľký boom. Našli sme ich v takmer každej domácnosti a stali sa nielen dobrým pomocníkom v kuchyni, ale aj akýmsi štýlovým doplnkom. Po čase však ich rozmach postupne utíchol… Je potrebné mať filtračnú kanvicu doma? Aké mýty o nej kolujú a aké sú jej skutočné účinky? Aká domácnosť by ju mala využívať a pre koho je to zbytočnosť? To sme sa rozhodli zistiť a vyskúšať za vás!

Čo je to filtračná kanvica

Ide o nádobu na vodu s akýmsi dvojitým dnom – jej vnútro je totiž rozdelené na dve časti – na vrchný stupeň s filtrom, do ktorého sa nalieva voda z kohútika, a dolnú časť, kam odkvapkáva prefiltrovaná voda. Filter je vyberateľný a keďže jeho účinnosť časom klesá, je potrebné ho pravidelne meniť. Najznámejšia značka, ktorá na trh priniesla filtračné kanvice, je Brita. Jeden z množstva modelov tejto značky sme otestovali i my.

Prečo filtrovať vodu z kohútika?

Filter má vplyv nielen na kvalitu vody, ale – ako sme pocítili na vlastnej koži – aj na jej chuť. Konkrétne do Brita kanvíc si môžete zvoliť filter podľa vášho gusta – na výber je variant filtra so zvýšeným obsahom uhlíka, ktorý úspešnejšie vo väčšej miere zachytáva nielen chlór, ale aj herbicídy a ťažké kovy. Druhou možnosťou je filter, ktorý je vhodný pre domácnosti s tvrdou vodou – odfiltrovaním minerálnych látok zlepšuje chuť kávy a čaju a takisto takáto voda redukuje usadzovanie vodného kameňa na domácich spotrebičoch.

Vo všeobecnosti (bez ohľadu na to, ktorý filter si vyberiete), môžete od filtrovanej vody očakávať nasledovné:

 • čistejšiu a priezračnejšiu vodu bez chlóru a žltého či červenkastého zafarbenia,
 • lepšiu chuť samotnej čistej vody a nápojov, ktoré z nej pripravíte,
 • menej usadenín vodného kameňa na spotrebičoch,
 • zbavenie vody od olova a medi.
filtrovanie vody v domácnosti pomocou kanvice brita
U Brita kanvíc si môžete zvoliť filter podľa vášho gusta – na výber je variant filtra so zvýšeným obsahom uhlíka, ktorý úspešnejšie vo väčšej miere zachytáva nielen chlór, ale aj herbicídy a ťažké kovy. Druhou možnosťou je filter, ktorý je vhodný pre domácnosti s tvrdou vodou..

Čo obsahujú filtre do filtračnej kanvice?

Na povrchu každého filtra (pod plastovým viečkom) sa nachádza tenká sieťovina, ktorá zachytáva tie najhrubšie častice – nečistoty z potrubia. Pod sieťovinou sa ukrýva zmes rôznorodých perličiek – iónové účinné perličky, uhlíkové perličky a aktívne perličky vyrobené zo škrupín kokosového orecha. Voda z kohútika tak podstupuje štvorstupňovú filtráciu.

filtračná kanvica návod
filtračná kanvica na vodu recenzie

Naša skúsenosť s filtračnou kanvicou Brita

Kúpu filtračnej kanvice sme začali zvažovať, keď sme sa presťahovali do nového bytu, v ktorom nás prekvapil akýsi „farebný nádych“ vody. V nádobách, kde predtým voda dlhšie stála – napríklad misky pre zvieratá, sa po čase objavil neodstrániteľný červenooranžový nános. V rýchlovarnej kanvici sa takisto tvoril vodný kameň omnoho rýchlejšie, ako sme boli zvyknutí, a to nás prinútilo začať konať

Testovaný model

Spomedzi množstva modelov kanvíc Brita sme si vybrali Brita Aluna Cool Memo Biela. Celkový objem (vrchnej aj spodnej časti) je 2.4 l, pričom zásobník prefiltrovanej vody má kapacitu 1.4 l. V štartovacom balení bol filter Maxtra + so zvýšeným obsahom uhlíka.

tvrdá voda čo robiť

Vplyv na tvorbu vodného kameňa a špinavých nánosov

Redukcia týchto nežiaducich javov nás zaujímala najviac. Rýchlovarnú kanvicu sme pred začiatkom testu zbavili vodného kameňa pomocou prípravku s obsahom kyseliny citrónovej a až potom sme do nej poctivo nalievali len prefiltrovanú vodu.

Zatiaľ čo predtým sme museli vodný kameň odstraňovať pravidelne raz do mesiaca, po tom, ako sme zakúpili Britu, sme boli od tejto povinnosti odbremení. Nemožno povedať, že sa biely povlak v spotrebiči neobjavil vôbec, avšak momentálne kanvicu čistíme od kameňa jedenkrát v priebehu 3 – 4och mesiacov.

Keďže našu domácnosť obývajú aj štvornohí miláčikovia neustále špinavé misky (viď foto) nám robili vrásky na tvári. Po tom, ako sme do misiek na vodu nalievali len prefiltrovanú vodu, sa tento problém úplne odstránil.

Vplyv na chuť vody a z nej pripravených nápojov

To, že filtračná kanvica ovplyvní chuť vody, sme skutočne neočakávali a pôvodne sme neplánovali túto skutočnosť rozoberať v našom teste. Avšak už po prvom „ochutnaní“ čistej prefiltrovanej vody sme museli pripustiť, že tam istý rozdiel v chuti predsa len je. Ďalším prekvapením bolo, že aj čaj, ktorý sme pripravili z prefiltrovanej vody, bol akýsi lahodnejší. Aromatické zložky v čajovej zmesi vynikli na našich chuťových pohárikoch omnoho viac.Tento fakt vnímame ako ďalšie plus, s ktorým sme pri kúpe skutočne nepočítali.

Celkové hodnotenie

Tak malú investíciu rozhodne neľutujeme. Odbremenili sme domáce spotrebiče od nánosov vodného kameňa a samým nám chvíľu trvalo, kým sme pripustili, že voda skutočne chutí lepšie. Filtrácia bola najviac viditeľná na miskách s vodou pre zvieratá – farebný nános nečistôt sa na nich neobjavuje vôbec. Keďže voda z nášho kohútika nie je práve priezračná, sme vhodnými spotrebiteľmi filtračnej kanvice. Britu teda z našej skúsenosti môžeme iba odporučiť.

Pre koho áno

 • pre domácnosti s tvrdou vodou, ktorá robí nánosy vodného kameňa na spotrebičoch, ako sú rýchlovarná kanvica alebo kávovar
 • ak vám voda z vodovodu „nechutí“
 • ak sa vám nechce neustále kupovať balenú stolovú vodu a chcete šetriť životné prostredie
 • ak neradi pijete chlórovú vodu

Výhody

 • nízka cena
 • znižuje spotrebu PET fliaš – šetrí životné prostredie aj vašu peňaženku
 • voda je zbavená od chlóru, vodného kameňa a ťažkých kovov
 • digitálny ukazovateľ stavu filtra – upozorní o potrebe jeho výmeny
 • ak prefiltrovanú vodu použijete do rýchlovarnej kanvice, nemusíte ju tak často zbavovať vodného kameňa
 • jednoduchá údržba – nádobu bez filtra a viečka je možné umývať v umývačke riadu
 • rýchla filtrácia vody
 • skladná
 • prefiltrovaná voda šetrí od vodného kameňa aj niektoré spotrebiče – rýchlovarnú kanvicu alebo kávovar

Nevýhody

 • potreba neustálej výmeny filtra (priemerná životnosť filtra je cca 4 týždne)

Kde kúpite filtračnú kanvicu Brita

Brita Filtračná kanvica Elemaris XL Meter čierna, 3,5 l cena

Cena: od 40.49 €

Brita Filtračná kanvica Elemaris XL Meter čierna, 3,5 l

Brita Elemaris XL Meter je krásna filtračná kanvica dodávaná s jednou filtračnou patrónou Maxtra v balení. Maxtra technológia poskytuje mäkkú a vynikajúcu chuť filtrovanej vody…. čítať viac

Laica XXL Milano Filtračná digitálna biela kanvica 3.7 l cena

Cena: od 28.20 €

Laica XXL Milano Filtračná digitálna biela kanvica 3.7 l

Filtračné kanvice Laica sú dizajnované aj vyrobené v Taliansku. Kanvica Laica XXL Milano je predurčená k tomu, aby vám zásoba vody vydržala čo najdlhšie. Poklop a rúčka sú dostupné v červenej, modrej a bielej farbe. Samotné telo a vnútorná nádrž sú…. čítať viac

BWT Filtračná kanvica Vida Mei 2,6 l, ružová cena

Cena: od 12,49 €

BWT Filtračná kanvica Vida Mei 2,6 l, ružová

Filtračna kanvica BWT Slim s objemom 2,6 litra a s mechanickým indikátorom výmeny filtra. Upúta svojím jednoduchým aj priamočiarym dizajnom a najväčším objemom vo svojej triede…čítať viac

Brita Filtračná kanvica Marella Cool Memo 2,4 l, modrá cena

Cena: od 18,99 €

Brita Filtračná kanvica Marella Cool Memo 2,4 l, modrá

Zaistite sebe aj svojej rodine kvalitný pitný režim s modernou a štýlovou kanvicou Brita Marella Cool Memo, ktorá vďaka unikátnej technológii znižuje tvrdosť vody, čistí ju od chlóru, vodného kameňa a ťažkých kovov,….čítať viac

Autor recenzie

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies