Linda a kľúč od Andary

Michaela Harabisova/2. októbra 2021/Romány/5 min. čítania

Linda a kľúč od Andary – Tomáš Galierik - knižná recenzia

©vrabcenastreche Recenzia na knihu - Linda a kľúč od Andary – Tomáš Galierik

Knižná recenzia: Linda a kľúč od Andary

Autor: Tomáš Galierik

Recenzent: Michaela Harabišová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

  • Vydavateľstvo: Maxim
  • Recenzent knihu čítal: 12hod 20min
  • Počet strán: 416

Kľúč od dverí fantázie

Týmto úryvkom zo starej andarskej legendy otvára slovenský autor Tomáš Galierik svoju fantasy knihu s úplne novým a nepoznaným svetom. Kniha Linda a kľúč od Andary mala vyjsť už v roku 2018, svetlo sveta nakoniec uzrela až v prvej polovici tohto roka pod hlavičkou vydavateľstva Maxim.

Obsah

Príbeh Lindy, deviatačky z Bratislavy, vytŕča z radu. Na prvý pohľad obyčajné mladé dievča, tínedžer, ktorý sa občas poháda s otcom, vyrastá bez mamy, niekedy niečo vyvedie v škole a rieši všetky problémy so svojou kamoškou Gabikou. Jej postava by zaujala aj v klasickom young adult románe. Toto však nie je ten prípad.

„Ten, čo sa mu život klania, s tvárou na dne jazera, jemu dláždi cestu vôľa, čo v pred času pozerá. Morom kráča po svojich, suchou nohou do cieľa, k samej veži odvážnych, kde pochybenie bolieva. Nebude ten jedného, keď mocou koná viacerých. Tomu Matka pomôže, až smrť zuby vycerí.“Tomáš Galierik
Linda a kľúč od Andary najlepšie fantasy
...

Slovenské mená i mestá

Pokúsim sa veľa neprezradiť a predsa vás presvedčiť, že táto slovenská fantasy má niečo do seba. Ako prvé ma zaujalo, že dej sa odohráva na Slovensku a v knihe sú použité krásne slovenské mená. Autor si dal záležať, aby sa čitatelia pri čítaní cítili ako doma. To už mnoho slovenských kníh neponúka. A ja to vnímam ako milé plus, ktoré ma pri čítaní potešilo. Slovensko ako krajina sa odzrkadľuje v celej knihe a dokonca i v novom svete, v Andare, ktorú autor pomocou Lindy predstavuje čitateľom. Podobné názvy miest, malá kópia našej krajiny v inej dimenzii, a predsa niečo úplne iné.

Nekonečno veľa tajomstiev

Linda žije bez svojej mamy, zostalo jej po nej málo vecí, miluje jej červený kabát a kľúčik, ktorý nosí ako prívesok na krku. Práve ten starý obyčajný kľúč jej otvorí dvere do nového sveta a ona započne cestu k hľadaniu jej mamy, o ktorej si spolu s jej otcom mysleli, že ich opustila. Linda však vždy cítila, že s jej zmiznutím nie je všetko v poriadku. Na začiatku Linda ani my, ako čitatelia, netušíme, že tých tajomstiev a divných vecí, ktoré nesedia a o ktorých nevieme, je neúrekom a niekedy sa nám až zatočí hlava, keď sa zrazu začnú jedno po druhom odkrývať a ukazovať.

Autor sa krásne pohral so vzťahmi v knihe, dostanete milujúceho a starostlivého otca, klasickú tínedžerku, ktorá si niečo zaumieni,  nepočúva dospelých a priatelí sa s bláznivou kamoškou, nechýba ani mladý románik, ktorý oživí zo začiatku predvídateľný dej. Autor mohol určité tajomstvá odhaliť neskôr a držať čitateľa v napätí dlhšie. V konečnom dôsledku si to však nemáte čas uvedomiť, lebo Linda prežíva stále nové a menej uveriteľné zážitky na vlastnej koži, odhaľuje tajomstvá nového sveta, odhaľuje tajomstvá samej seba, jej rodiny a ukazuje sa ako nesmierne odvážna postava. A tieto všetky veci dokopy vytvárajú napätie a túžbu pretočiť ďalšiu stranu v príbehu aj napriek tomu, že už viete, kto bude v príbehu zloduchom.

výkup kníh online

Nekonečno veľa tajomstiev

S Lindou, ktorá má len 15 rokov, zažívate mnoho silných emócií, náročných rozhodnutí a v niektorých momentoch zabúdate, že ide ešte len o dieťa. Lebo napriek tvrdohlavosti, ktorou sa preukazuje počas celého príbehu, sa ako dieťa nespráva. Áno, občas má klasické poznámky, ale čím dlhšie čítate jej myšlienky a skúmate jej činy, sledujete ju ako sa zachová v kritických momentoch, ktoré sú rozhodujúce, uvedomujete si jej silu.

Príroda v hlavných úlohách

Hlavným motívom pre vznik nového sveta bola pre autora príroda, jej čistota, sila a nekonečné možnosti, ktoré sa dajú využiť k vlastnému prospechu, pokiaľ sa k nej správame s úctou. Andara je zaujímavým miestom, čas tam plynie rýchlejšie, cestovanie je jednoduchšie, stačí vám kľúčik, s ktorým si vytvoríte kdekoľvek vlastné dvere. Geniálne, nie? So závisťou v hrudi sledujete ako v novom svete, aký ste predtým ešte nikdy nevideli, platia v niektorých prípadoch podobné pravidlá a v mnohých ohľadoch niečo, čo by sme možno mohli zaviesť aj u nás, v reálnom svete. Andara je v mnohom nepoškvrnená, ľudia si tu milí, vážia si prírodu a svoj svet.
Radnica je miestom, kde sídlia najmocnejší. Linda sa o sebe na tomto mieste dozvie mnoho nepoznaného, premôže tu svoje strachy, ukáže svoju moc i nové schopnosti, ktoré sú úzko späté so silou prírody. Je odhodlaná nájsť mamu, vie, že neodišla sama od seba. Nezastaví ju nikto, ani jej novo objavená krstná mama, priatelia, otec a dokonca ani radnica.

Zaujímavý svet so skrytým nebezpečenstvom

Na ceste za mamou sledujeme Lindu, ktorá sa dostane do problémov, nebezpečenstva, a predsa nás vždy s niečím novým prekvapí. Sústredíte sa na danú scénu, v ktorej sa Linda dostáva do nebezpečia, ale okolo nej a s ňou sa deje toľko zaujímavého, čarovného a nového, čo ste doposiaľ v inej knihe nečítali. A nehovorím teraz len o schopnostiach, ale rôznych predmetoch a spôsoboch, akými sa dajú využiť.
Autor si pri vytváraní nového sveta dal naozaj záležať. Priniesol niečo nové a do tohto nového, nepoznaného a zaujímavého sveta vložil obyčajné 15-ročné dievča s neuveriteľnou silou. A pritom máte pocit, že sa všetko odohráva tu. U nás. Že prídete do Nitry a zrazu si budete môcť kúpiť kabát u milej tety, ktorá ich šije už roky rokúce. Že sa prechádzate krásou slovenskej prírody a objavujete nové miesta, ktoré ste možno nenavštívili ani v reálnom svete. Tak ako sa mi občas zdal dej predvídateľný, ma koniec príbehu zhodil zo stoličky, doslova. Veď sami uvidíte.

Záver

Knižku by som odporučila najmä mladým, ktorí sa v mnohých momentoch vedia vcítiť a porovnať s hlavnou hrdinkou. Keďže kniha neobsahuje žiadne sexuálne scény, pokojne by som ju posunula aj deťom mladším ako 15 rokov. Otvorí sa im nový svet, ktorý pripomína ten náš a možno v nich kniha vytvorí väčšiu lásku a úctu k prírode, čo považujem za nesmierne dôležité, pretože deti sú naša budúcnosť.
Ak ste však dospelý a tínedžerske roky už máte dávno za sebou, tak ako ja, nezúfajte. Ak máte radi fantasy, dajte šancu slovenskému autorovi a odvážnej Linde. Prekvapia vás, obaja.

Tomáš Galierik autor

Tomáš Galierik autor

Kde kúpite knihu Linda a kľúč od Andary

bux logo

Aktualizované: 25. 10. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies