Neplač, miláčik – Mary Kubica – recenzia

Jack Shakespearow/18. februára 2023/Detektívky a trilery/5 min. čítania
Neplač, miláčik – Mary Kubica – recenzia

Neplač, miláčik – Mary Kubica – knižná recenzia recenzia

Knižná recenzia: Neplač, miláčik

Autor: Mary Kubica

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ
 • Recenzent knihu čítal: 4 hodiny
 • Počet strán: 296
 • Rok vydania: 2022
 • Originálny názov: Don’t You Cry

O tajomstvách, ktoré najviac bolia, keď vyjdu na povrch…

Keď sa Quinn Collinsová prebudí po prehýrenej noci vo svojej izbe v Chicagu, zistí, že jej spolubývajúca nie je doma. Od prvej sekundy tuší, že čosi nie je v poriadku, a neprispieva k tomu ani fakt, že polícia ju spočiatku odbije. Quinn v Estherinej izbe nachádza zvláštne veci – skartovačku naplnenú na prasknutie, list adresovaný akémusi Miláčikovi a potvrdenky z bankomatu, ktoré svedčia o výbere väčšej hotovosti.

Obsah

Esther bola vždy tá spoľahlivejšia, tak prečo mala dôvod na zbrklý útek nevedno kam? Čím dlhšie po nej Quinn pátra, o to viac je presvedčená, že môže byť v nebezpečenstve aj ona a že pravdepodobne svoju spolubývajúci, ktorú považovala za blízku priateľku, vôbec nepoznala.

V rovnakom čase sa v Michigane objaví zvláštna osoba – mladá žena, ktorá o sebe nechce nič prezradiť, no pravidelne sa objavuje na rovnakých miestach. Alexa, mladého muža, ktorý žije len otcom závislým na alkohole, táto krásna žena očarí natoľko, že sa odhodlá zistiť o nej viac. Avšak ani sám nevie, s kým má dočinenia a do čoho sa vlastne púšťa.

„Natíska sa otázka – čo všetko o nej ešte neviem? Potom si prečítam odkaz. Nemôžem odolať. Veď odkazy sú na to, aby sa čítali, nie? Je naklepaný na stroji – typická pedantná Esther –, podpísaný S láskou a iniciálami E. V. – Esther Vaughanová. Vtom ma trkne – možno svätá Esther nie je až taká svätá.“Mary Kubica

Dej je písaný z pohľadu dvoch osôb – Quinn, ktorej zmizla spolubývajúca, a Alexa, ktorému sa v kaviarni, kde pracuje z ničoho nič objaví neznáma žena. Obaja prinášajú do deja nové zistenia a zároveň ho spestrujú svojím vlastným osudom. Rodinné zázemie oboch postáv totiž nie je práve najstabilnejšie, a zatiaľ čo Alex je k miestu svojho rodiska doslova pripútaný, Quinn pred toxickými pocitmi, ktoré jej vštepuje jej detstvo, utiekla preč, len čo sa jej naskytla príležitosť.

Príbehu chýbajú dynamika a permanentne pretrvávajúce napätie, a to aj napriek tomu, že obsahuje viacero čitateľsky atraktívnych prvkov – zmiznutie spolubývajúcej, ktorá po sebe zanechala zvláštne stopy, opustený dom, o ktorom kolujú strašidelné legendy, podozrenie z prenasledovania či dokonca vraždy, ktorá možno bola zametená pod koberec. Všetky tieto prvky sú v príbehu síce často spomínané, no akosi ich dôraz nepreráža na povrch a dramatickosť nepreniká k čitateľovi.

výkup kníh online

Počas celej knihy možno pozorovať zvláštny jav – ak sa aj niektorá z kapitol končí dramaticky a napínavo, o chvíľu sa ukáže, že v podstate o nič veľkolepé nešlo a dej opäť spadne do akéhosi slabšieho spánku. Z drvivej väčšiny príbeh pozostáva zo spomienok na detstvo, snorenia v izbe Esther a dohadov, kde by v tejto chvíli mohla byť.

Posledných pár desiatok strán dáva čitateľovi dôkaz, že autorka mala príbeh dobre premyslený a nepatrné detaily, ktoré sa predtým v knihe vyskytli, zrazu dávajú zmysel a zapadajú do kontextu viac, ako by sa od nich spočiatku čakalo. Koniec je presne taký, aký by mal psychologický triler byť – plný zvratov, napätia a nečakaných odhalení. Vedľajšie postavy majú zrazu hlavné úlohy a čitateľovi domnienky sa rúcajú ako domček z karát. Avšak stále je to len nedostatočná kompenzácia za predchádzajúce kapitoly, ktorým chýbalo všetko, čo by tento žáner mal obsahovať. Námet je teda vynikajúci, no spracovanie nie je práve najšikovnejšie.

...

Záver

Dobrý námet, no spracovanie by mohlo mať viac šťavy. Prekvapivý a dramatický koniec pôsobí na fádnejší priebeh knihy len ako slabá náplasť. Udeľujeme 3 hviezdičky, pretože Mary Kubica už napísala aj pútavejšie a lepšie romány.

Pre koho odporúčame:

Plusy

 • príbeh nie je predvídateľný
 • kniha sa číta nesmierne rýchlo

Mínusy

 • drvivej väčšine príbehu chýba dynamika a pretrvávajúce napätie
  príbeh pôsobí fádne

Informácie o knihe

 • Postavy:
  • Quinn, Esther, Alex
  • Genevieve, Ingrid
 • Miesto: Chicago, Michigan
 • Žáner: triler
 • Téma: zmiznutie, spolubývajúca, opustený dom, podnájom, spomienky, detstvo, rodina, pomsta

Autor

Mary Kubica momentálne žije v Chicagu so svojím manželom a dvomi deťmi, no jej korene siahajú až na Slovensko – je potomkom slovenských vysťahovalcov v Amerike. Vyštudovala americkú literatúru a históriu a istý čas pôsobila ako učiteľka dejepisu na strednej škole. Debutovala knihou Dobré dievča, z ktorého sa naprieč celým svetom predalo viac ako milión výtlačkov. Medzi jej ďalšie romány patria Neplač, miláčik, Neznáma žena, Keď zhasnú svetlá alebo Anjelik.

Mary Kubica autorka

Mary Kubica autorka

Knihy od autorky Mary Kubica

Neplač, miláčik Mary Kubica cena

Cena: od 10,90 €

Neplač, miláčik

Jedného nedeľného rána mladá žena Esther Vaughanová zmizne bez stopy zo svojho bytu v centre Chicaga. Keď jej spolubývajúca Quinn Collinsová nájde medzi priateľkinými vecami záhadný list adresovaný Miláčikovi, jej obavy o ňu ešte vzrastú a začne si klásť otázky, ako dobre ju pozná a kto v skutočnosti Esther je….čítať viac

Neznáma žena, Mary Kubica – cena

Cena: od 12,90 €

Neznáma žena

Krátko nato, ako sa Sadie a Will Foustovci presťahujú z rušného Chicaga do mestečka na malom ostrove v štáte Maine, dôjde v ich susedstve k chladnokrvnej vražde. Násilná smrť Morgan Bainesovej otrasie celou miestnou komunitou, no nikoho nezasiahne tak veľmi ako Sadie, ktorú znepokojuje aj temná minulosť jej rodiny. Keď sa rozbehne…čítať viac

Cena: od 15,15 €

Anjelik

Heidi Woodová celý život rada pomáha druhým. Pracuje pre neziskovú organizáciu poskytujúcu pomoc bezdomovcom, imigrantom a utečencom a stará sa o túlavé mačky. Napriek tomu jej manžela Chrisa a dvanásťročnú dcéru Zoe nepríjemne zaskočí, keď jedného dňa privedie domov mladé dievča so štvormesačným bábätkom na rukách…čítať viac

Cena: od 13,21 €

Dobré dievča

Raz večer v bare sa mladá učiteľka Mia Dennettová dá do reči s tajomným neznámym. Colin Thatcher jej zo začiatku pripadá ako ideálny kandidát na vzťah na jednu noc, no neskôr sa ukáže, že odísť s ním domov bolo najhoršie rozhodnutie jej života….čítať viac

LED lampa na čítanie VARTA LED Book Light cena

Cena: od 13,90 €

LED lampa na čítanie s klipom

Často (ako správny knihomoľ) čítate v noci? Pozrite si tú najlepšiu lampu na čítanie. Má klip, ktorým ju pripevníte na knihu, a svetlo nebude rušiť žiadneho spáča vo vašom okolí….čítať viac

svet-svietidiel.skPrejsť do eshopu

Aktualizované: 20. 10. 2023

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies