Nevestin bozk – Lisa Berne – recenzia

Tomáš Lukáč/20. januára 2023/Knižné recenzie/5 min. čítania
Recenzia na knihu Nevestin Bozk

Recenzia na knihu Nevestin Bozk

Knižná recenzia: Nevestin bozk

Autorka: Lisa Berne

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Ikar
 • Recenzent knihu čítal: 4 hodiny
 • Počet strán: 320
 • Rok vydania: 2022
 • ISBN: 9788055180649
 • Originálny názov: You May Kiss the Bride

Aj jeden bozk dokáže zmeniť celý život…

Gabriel Penhallow, mladý bohatý a trochu neprístupný muž, prichádza do Wiltshire kvôli Cecily Orrovej, mladej vydajachtivej dáme. Popravde, Gabrielovi tento scenár vyhovuje – rozhodol sa, že nastal najvyšší čas sa oženiť, splodiť potomka a postarať sa tak o to, aby mal jeho rod dediča.

Obsah

Na plese, ktorý však rodina mladej ženy usporiadala, však spoznáva Liviu Stuartovú – sirotu bez spoločenského uznania, ktorej sa naveľa a bez nadšenia ujal len jej strýko. Keď sú Gabriel a Livia prichytení pri bozku, s ktorým ani jeden z nich vopred nepočítal, Gabriel sa rozhodne zachovať sa ako gentleman a privolí, že si Liviu vezme. Lenže ona nie je ako ostatné mladé slečny, nemá vzdelanie a v jeho spoločenských kruchoch pôsobí ako päsť na oko. A navyše, jej prudká uštipačná povaha všetko len komplikuje… Môže mať takýto zväzok šťastný koniec? Alebo obaja jedného dňa prídu na to, že sa k sebe jednoducho nehodia?

„Vskutku, Gabriel, toto bol výborný večer, len čo je pravda. Všetky moje nádeje vyleteli hore komínom a navyše privedieme do rodiny túto nevzdelnú nulu. Zajtra ráno sa ohlás u toho neokrôchanca, jej strýka, a preberte detaily. Nesmie sa stať, aby Penhallow nedostál svojmu slovu, aj keď ide o nepríjemnú záležitosť.“Lisa Berne

Nevestin bozk tak trochu klame telom – patetická obálka spolu s anotáciou, ktorá sa nesie v rovnakom sladkom duchu, podávajú čitateľovi o dosť odlišný obraz toho, čo v knihe napokon môže nájsť. V skutočnosti je príbeh už hneď od začiatku svieži, zaujímavý a chvíľami až zábavný, za čo môže predovšetkým Liviina povaha, ktorá je pre historické romány o láske pomerne netypická. Nejde totiž o klasickú zasnívanú romantickú hrdinku, no o mladú ženu s vlastným názorom a postojom k svetu, vďaka čomu si autorka pripravili živnú pôdu pre kritiku a satiru vtedajších vyšších spoločenských kruhov.

Tento dojem inakosti či odlišnosti od iných historických romancií pretrváva približne do druhej polovice knihy. Dovtedy je dej svižný, autentický, chvíľami aj prekvapivý a zábavný. Potom však nastáva akýsi nepatrný zlom s veľkými následkami – príbeh je čoraz častejšie viac a viac klasickou romancou, so všetkým, čo k nej patrí. Čitatelia, ktorí práve tieto prvky v Nevestinom bozku hľadali už od začiatku, žiadne sklamanie nepocítia. No tá časť publika, ktorá sa nadchla práve pre odlišnosť knihy od jej žánrovej konkurencie, tento vývoj dozaista neuvíta s otvorenou náručou.

Autorka

Lisa Berne je jednou z najpredávanejšich autoriek historických romancí, ktorej vtipné, srdečné a krásne napísané knihy vychádzajú  v prekladoch po celom svete. Autorka BRIDGERTONU Julia Quinn o nej povedala: Lisa je „jedným z najzaujímavejších nových  spisovateľov historických románov za poslednú dobu“

Jej príbehy sa odohrávajú väčšinou v Británii v období regentstva. Žije so svojou rodinou na severozápade Pacifiku.

Lisa Berne autorka

Lisa Berne autorka

Kniha sa ako celok číta nesmierne dobre a dej v sebe neukrýva žiadne prázdne miesta, ktoré by len predlžovali rozsah knihy, no v skutočnosti by do príbehu nič podstatné nepriniesli. Dejový progres je plynulý a nedáva čitateľovi priestor na to, aby ho opisy či nezáživnejšie pasáže začínali nudiť. Hoci je príbeh trochu predvídateľný (tak ako všetky historické romance), predsa len v ňom možno nájsť pár momentov, ktoré čitateľa prekvapia.

Záver

Nevestin bozk dokáže prekvapiť. Sympatické i nesympatické postavy, kritika vyšších spoločenských kruhov, netypická hlavná hrdinka, ktorá do príbehu prináša množstvo netradičných a trochu i zábavných situácií – to všetko predstavuje skvelú kombináciu prvkov predurčenú k tomu, aby kniha publikum zaujala od začiatku až po koniec. Na svoje si prídu tí, ktorí v rámci žánru hľadajú niečo nové, no i tá časť čitateľov, ktorá prahne po klasickom dojme, aký historická romanca môže poskytnúť. Túto príjemnú oddychovku môžeme len odporučiť, má všetko, čo mať má, a ešte aj čosi navyše.

výkup kníh online

Pre koho odporúčame:

 • pre milovníčky historických romantických príbehov
 • ak v rámci tohto žánru hľadáte knihu, ktorá mierne vybočuje od štandardných rámcov
 • pre každého, kto si chce prečítať nenáročnú, no záživnú oddychovku

Plusy

 • netypická hlavná hrdinka, ktorá je úplným opakom vychovanej a slušnej mladej dámy
 • dej neustále napreduje
 • príjemná a miestami i úsmevná oddychovka
 • kniha sa v mnohých ohľadoch líši od iných príbehov v rámci svojho žánru

Mínusy

 • v druhej polovici knihy stráca príbeh svoju jedinečnosť a stáva sa klasickou romancou

Informácie o knihe

 • Postavy:
  • Livia Stuartová, Gabriel Penhallow,
  • lady Penhallová, Cecily Orrová
 • Prostredie: grófstvo Wiltshire, kúpeľné mestečko Bath
 • Žáner: historická romanca
 • Štýl: historický, romantický
 • Témy: láska, manželstvo, spoločnosť

Odporúčané knihy

...

Aktualizované: 21. 10. 2023

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies