Psia duša (Psie poslanie)

Jack Shakespearow/25. mája 2021/Knižné recenzie/5 min. čítania

Psia duša (Psie poslanie) recenzia

Recenzia na knihu - Psia duša (Psie poslanie), W. Bruce Cameron

Knižná recenzia: Psia duša (Psie poslanie)

Autor: W. Bruce Cameron

Recenzent: Lenka Šimonová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: IKAR
 • Preklad: Elena Guričanová
 • Pôvodný názov: A Dog´s Purpose
 • Recenzent knihu čítal: 05hod 15min
 • Počet strán: 262

Majú aj psi svoje poslanie?

Aktualizované: 21.8.2022

Otázka reinkarnácie dokáže vyvolať rozporuplné reakcie. Skutočne sme tu už raz boli, len v inom tele a na inom mieste? Vysvetľuje to napríklad neopísateľný pocit deja vu? Alebo sa naša púť na tomto svete končí v okamihu, keď naposledy vydýchneme? A týka sa to aj zvierat, nielen ľúdí? Viac životov, viac možností rásť a neustále nachádzať nové súvislosti. Hlavný hrdina knihy je pes so všetkým, čo k tomuto stvoreniu patrí, a počas celého príbehu si prejde mnohými výzvami, ktoré zdoláva vždy v inej koži. Raz ho čitateľ spoznáva ako túlavé šteniatko, no neskôr prichádza aj bezprostredný kontakt s človekom. Psia optika tak publiku sprostredkuje hneď niekoľko situácií, ktoré dokážu vyvolať rozličné emócie.

Vôbec nie je ťažké natrafiť v kníhkupectve na príbehy, v ktorých figurujú zvierací miláčikovia a všetka pozornosť je venovaná iba im – či už ide o dej sprostredkovaný človekom, alebo zvieraťom. Táto kniha môže na náročných čitateľov spočiatku zapôsobiť prvoplánovo. Rozprávačom je pes, zdoláva výzvy, ktoré mu konkrétny život ponúka, dôsledkom čoho je publikum konfrontované s množstvom emócií. Až postupom času sa povlak prvoplánovosti zoškrabáva a je možné prísť na to, že kniha nepredstavuje len obyčajné psie dobrodružstvá, ktoré sa dajú bez problémov zaradiť do kategórie – jeden z mnohých.

Kniha totiž v sebe skutočne ukrýva posolstvo, ktoré stojí za povšimnutie. Poukazuje na fakt, že aj psi majú svoju dušu a pocity, že vnímajú svet rovnako ako ľudia a pri rozličných situáciách prežívajú radosť, ale aj strach. V porovnaní s inou literatúrou s rovnakým motívom táto kniha nestavia psieho spoločníka do pozície akéhosi doplnku, no pes je v tomto prípade v porovnaní s človekom rovnocenný tvor, ktorý však vždy dopláca či ťaží zo skutkov ľudí.

Dobrá nálada sa však onedlho stratila, lebo prišiel druhý muž s Hladošovým bezvládnym telíčkom. Ukázal ho žene, ktorá nešťastne mľaskla jazykom, a potom ho zobral k dodávke. Matka a Rýchlik už boli zavretí v klietke, tak im ho priložil k mrežiam, aby ho mohli oňuchať.W. Bruce Cameron
...

Nakoľko je rozprávačom pes, stojí za zmienku aj štýl, ktorým je čitateľ celou knihou sprevádzaný. Často bolo cítiť, že autor má so psami bohaté skúsenosti, nakoľko dôveryhodne vystihol jeho reakcie a spôsob správania. Psí pohľad na svet navyše publiku ponúka niečo, čo mu vie poskytnúť len málokto – úprimnosť a priamosť, ktorá nie je ničím skreslená ani pokazená. Všetko je jednoducho opísané tak, ako to v skutočnosti vyzerá či prebieha, pričom je na pozadí hmatateľná akási hravosť, jemnosť a miestami aj dojímavá prostorekosť.

Okrem príbehu, ktorý vie čitateľa rozosmiať aj pobaviť, tu čitateľ nájde aj pridanú hodnotu, ktorú ocenia predovšetkým psíčkari či ochrancovia zvierat, ktorí na Slovensku dlhodobo bojujú za zmenu legislatívy. Z textu úplne prirodzene a samovoľne vyplýva fakt, ktorý si nie každý uvedomuje – pes nie je vec, ale cítiaca bytosť, plne odkázaná na ľudí, ktorí mu svojou nezodpovednosťou a ľahkovážnosťou dokážu ublížiť.

W. Bruce Cameron autor

W. Bruce Cameron autor

Netrúfam si odhadnúť cieľovku Psej duše. Zatiaľ čo som na začiatku knihy bola utvrdená v tom, že si ju naplno vychutná len psíčkar a milovník zvierat, ku koncu som zmýšľala aj iným spôsobom. Riadky majú čo povedať aj ľuďom, ktorí nikdy s láskou nepohladili psiu hlavičku, nepozreli sa do jeho očí a nepocítili pri sebe teplo psieho kožúška. Takíto ľudia možno zmenia svoj názor na zvieracích miláčikov a odložia knihu s tým, že by nebolo zlé prehodnotiť svoje negatívne stanovisko voči psom, prípadne si vyhľadajú miesta, kde by im vedeli pomôcť.

Kniha patrí do rúk všetkým vekovým kategóriám (keďže je napísaná jednoduchým jazykom), mužom i ženám, ktorí sú ochotní nazrieť do zákutí psej duše. Na trhu totiž hodnovernejší príbeh dotýkajúci sa tejto témy nenájdu.

Plusy a charakteristické črty

 • jednoduchý jazyk
 • menej dialógov, viac opisov
 • úprimný rozprávač
 • príbeh má zmysel a posolstvo
 • vtipné aj dojímavé momenty
 •  spracovaná otázka reinkarnácie
 • rýchly dejový spád

Pre koho áno

 • pre mužov aj pre ženy
 • pre všetky vekové kategórie (12+)
 • pre psíčkarov a milovníkov zvierat
 • pre ľudí, ktorí voči zvieratám prechovávajú neutrálny postoj

Pre koho nie

 • pre čitateľov, ktorí rezolútne zamietajú  hlavný motív – reinkarnáciu

Odporúčané tituly

Psia duša 2 - Psia cesta 2. vydanie W. Bruce Cameron cena

Cena: od 10,90 €

Psia duša 2 – Psia cesta

Od autora bestsellera USA Today a New York Times Psia duša/Psie poslanie. Kamoš je dobrý pes. V niekoľkých rušných a pohnutých životoch hľadal svoje poslanie a konečne nachádza pokoj a mier. Keď však odrazu zistí, ako zvedavé bábätko Clarity stvára huncútstva na rodinnej farme, nadobudne istotu, že maličké dievčatko zo všetkého najviac potrebuje vlastného psa. Tento nádherný román je pokračovaním cesty duše oddaného psa, ktorý nachádza zmysel svojej existencie prostredníctvom života ľudí, učí ich smiať sa a milovať. …čítať viac

martinus.skPrejsť do eshopu
Egon: Děsná psina Petra Baďurová cena

Cena: od 13,26 €

Egon: Děsná psina

Egonova literární panička, zvaná panda, je nejen neskutečně trhlá, ukecaná a otravně důsledná ve své poněkud přehnané péči, ale také toho o psech dost ví. Autorka Petra Baďurová se touto zábavnou formou dělí se čtenáři o své celoživotní kynologické know-how. Možná nakonec po čtyřnohém příteli zatouží i čtenář, který všechny ty radosti, útrapy a souznění s blízkou psí duší na vlastní kůži dosud nepoznal….čítať viac

pantarhei.skPrejsť do eshopu
Múdrosť starých psov Elli H. Radingerová cena

Cena: od 12,52 €

Múdrosť starých psov

Psy sú úžasné – vždy a v každom veku! Stráviť život so psom a sprevádzať ho v posledných rokoch života nám otvára oči aj srdce. Zostarnuté psy nás môžu mnohému naučiť: každý deň považuj za dar, nič neľutuj, staraj sa o svoju svorku, spoznaj to naozaj dôležité, nerieš nezmeniteľné, nauč sa odpúšťať, nikdy nie si pristarý na nové výzvy, vek je len otázkou postoja… a ešte oveľa viac….čítať viac

LED lampa na čítanie VARTA LED Book Light cena

Cena: od 13,90 €

LED lampa na čítanie s klipom

Často (ako správny knihomoľ) čítate v noci? Pozrite si tú najlepšiu lampu na čítanie. Má klip, ktorým ju pripevníte na knihu, a svetlo nebude rušiť žiadneho spáča vo vašom okolí….čítať viac

svet-svietidiel.skPrejsť do eshopu
Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies