Raňajky u Tiffanyho

Jack Shakespearow/18. júla 2021/Klasika/5 min. čítania

Raňajky u Tiffanyho recenzia

Recenzia na knihu - Raňajky u Tiffanyho, Truman Capote

Knižná recenzia: Raňajky u Tiffanyho

Autor: Truman Capote

Recenzent: Mária Pažmová

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Petit Press
 • Preklad: Božica Vilikovská
 • Pôvodný názov: Breakfast at Tiffany’s
 • Recenzent knihu čítal: 03hod 00min
 • Počet strán: 94

Luxus v spojení s nástrahami súčasnej doby vyznieva aktuálne aj dnes

Mladá dvadsaťročná hrdinka príbehu Trumana Capota sa vďaka svojim vlastnostiam a odvahe stala príkladom pre mnohé dospievajúce, ale i dospelé ženy. Vo svojom zmýšľaní si nesie niečo rebelské, po čom túži každý človek. Robiť veci šialene, bez rozmyslu, len preto, že ich práve v tú chvíľu chceme urobiť.

Obsah

Vďaka tomuto šibalskému prístupu k životu má Holly za sebou pestré skúsenosti s mužmi, manželstvo, drogy a jej domov je definovaný ako „Holly Golithlyová – na cestách“. Príbeh je rozprávaný zaujímavou postavou tichého spisovateľa, ktorý je však s nespútanou dievčinou v takmer dennom kontakte. Jeho pohľad na ňu je veľmi zhovievavý, pretože je do svojej susedky s pôvabnou tvárou zamilovaný. Niet divu, pretože Holly je vykreslená ako skutočne elegantná dáma s detskou tvárou. Jednostaj nasadené tmavé okuliare a úhľadný uzol vo vlasoch z nej robia femme fatale, akou by chcela byť nejedna žena.

Nehovorím, že netúžim po bohatstve ani po sláve. Jedno aj druhé mám na programe, a raz sa to pokúsim získať, ale ak sa mi to podarí, chcem ešte vždy mať svoje ja. Keď sa jedného krásneho dňa zobudím a pôjdem na raňajky k Tiffanymu, chcem byť sama sebou.Truman Capote
...

Postava spisovateľa, suseda, je v príbehu rozprávačom, ktorý s hlavnou hrdinkou prežíva všetky jej psychické výkyvy, rozchody, vzostupy i pády. Kontrastnosť medzi vyššou spoločnosťou newyorských filmových hviezd, v ktorých sa Holly pohybovala, a spoločenstvo jednoduchých ľudí, z ktorých pochádzala, dodáva príbehu zvláštnu trpkosť. Capote na základe šťastia jednej osoby poukázal na rôznorodosť priorít, ktoré si ľudia na základe bohatstva dokážu vybudovať.

Hoci kniha bola napísaná v 50. rokoch minulého storočia, nestráca na aktuálnosti ani dnes. Nerozvážne rozhodnutia, šťastie, krása, túžba po moci za každú cenu – to všetko sú motivácie, ktoré vedú Holly do slepej uličky. No ako správna hrdinka prijíma svoje rozhodnutia a nesie za ne zodpovednosť.

Na Raňajky u Tiffanyho sa možno pozerať dvoma spôsobmi. V prvom prípade je možné brať príbeh mladučkej slečny vo veľkom meste ako fikciu, a teda všetky jej excesy považovať za dokonalú hru fantázie autora, ktorý čiastočne vsadil svoje nežnejšie pocity do hrdinky a svoje chlapské ja do postavy spisovateľa, ktorá mu bola určite vlastná. V tomto prípade zvládol podať príbeh veľmi presvedčivo a pre čitateľa mimoriadne zaujímavo. V druhom prípade sa však môžeme dívať na príbeh ako na tragický osud mladého dievčaťa, ktoré vyrástlo bez rodičov, túlalo sa, kradlo a na prelome 50. a 60. rokov malo veľké šťastie a dostalo sa do lepšej spoločnosti New Yorku. Ten ju však svojím tlakom pohltil a ona sa už nevedela dostať z kolotoča mafie, mäkkých drog a vlastných lží.

Truman Capote autor

Truman Capote autor

Preklad Božice Vilikovskej nesklamal. V spolupráci s jazykovou korektorkou nastala úplná súhra, a tak čitateľ môže mať pocit, že sa nachádza v New Yorku, v byte s kocúrom, knihami, koňakom a pozerá sa na dokonalú Holly (možno trochu v prevedení Audrey Hepburn, z kultového filmového prevedenia).

– No hoci slečna Golightlyová ani naďalej nebrala moju existenciu na vedomie, iba ako zariadenie na otváranie brány, a som sa cez leto stal takrečno odborníkom na ňu. –
– Dobré veci sa vám stanú, len keď ste dobrý. Dobrý? Radšej poviem čestný. Nie čestný v právnickom slova zmysle – vlámala by som sa do hrobky, ukradla by som mŕtvemu mince z očí, keby som bola presvedčená, že z toho budem mať radosť – ale čestný voči sebe. Byť hocičím, len nie zbabelcom, pokrytcom, gaunerom v oblasti citov…Truman Capote

Záver

Knižka rozsahovo nie je príliš dlhá, dá sa zvládnuť jedným dychom. Striedanie opisov a dialógov, chvíľ napätia a pokoja je výborne vyvážené. Nie nadarmo je táto kniha zaradená do diel svetovej klasiky.

Dej príbehu sa vyvíja prevažne v jednej hlavnej dejovej línii s malými odbočeniami, napríklad spomienkami. To však vôbec neprekáža, práve naopak. Týmto zámerom autor čitateľom poodkrýva osobnosť krásnej Holly, jej priateľov, partnerov a najmä jej celkový charakter. Bola Holly mrcha, vypočítavá alebo iba sklamaná zo života? Vydala sa na cestu dnešnej „zlatokopky“ vlastným rozhodnutím alebo ju k tomu donútili okolnosti, ktoré jej autor vytvoril? Čo s celým príbehom mladučkej herečky mal Tiffany? Dozviete sa v Raňajkách u Tiffanyho. A môžem vám zaručiť, že nudiť sa nebudete.

výkup kníh online

Plusy a charakteristické črty

 • rýchlosť deja
 • postupné spoznávanie postavy
 • otvorenosť a priamosť
 • výborný preklad
 • nižšie napätie, no napriek tomu kniha dokáže čitateľa osloviť
 • zaujímavá hlavná postava
 • nadčasový príbeh

Pre koho áno

 • pre milovníkov klasiky
 • pre mužov aj pre ženy
 • pre ľudí, ktorí obľubujú nadčasové príbehy
 • pre tých, ktorí sa neboja vlastných rozhodnutí

Pre koho nie

 • pre čitateľov, ktorí veria, že sa ľudia dokážu zmeniť zo dňa na deň
 • pre tých, ktorým vadí roztopašnosť

Kde kúpite knihu Raňajky u Tiffanyho

bux logo

Zdroje

 1. Wikipedia : Truman Capote,  Img – Truman Capote

Aktualizované: 7. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies