Zbohom zbraniam

Jack Shakespearow/7. júla 2021/Klasika/5 min. čítania

Zbohom zbraniam recenzia

Recenzia na knihu - Zbohom zbraniam, Ernest Hemingway

Knižná recenzia: Zbohom zbraniam

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

  • Vydavateľstvo: IKAR, edícia ODEON
  • Preklad: Vladimír Gális
  • Pôvodný názov: A Farewell To Arms
  • Recenzent knihu čítal: 07hod 25min
  • Počet strán: 382

Láska na pozadí vojnového šialenstva

Medzinárodné konflikty, ktoré vyústili do vojny, mali oveľa väčší dopad na ľudstvo, ako si dnes môžeme prečítať v historických prameňoch. Nájdeme tam totiž len neosobné fakty a čísla, ktoré našu psychiku nijako nenaštrbia. No čo ak sa pozrieme pod povrch? Ak si pod každým číslom predstavíme jedinca, ktorý mal okolo seba okruh milujúcich ľudí?

Obsah

Frederik Henry je americký dôstojník, ktorý počas prvej svetovej vojny pôsobí ako dobrovoľník v talianskej armáde. Po istom čase prichádza na to, že k anglickej ošetrovateľke Catherine Berkleyovej pociťuje viac ako len kamarátsku náklonnosť. Zranenia či vojnové konflikty im však do ich čerstvého vzťahu vstupujú vo väčšej miere, ako by bolo únosné, a preto sa najmä po radostnej správe, že Catherine pod srdcom nosí ich spoločné dieťa, rozhodnú vymámiť sa spod ich krutých a nezmyselných pazúrov. Podarí sa im to? Skončí sa tento príbeh šťastne alebo sa zaradí medzi ostatnú vojnovú literatúru, ktoré demonštruje ničivú silu vojny?

Áno, všetko sú to nezmysly.´
,Všetko sú to nezmysly. Iba nezmysly. Nebojím sa dažďa. Božemôj, kiežby som sa nebála.´
Rozplakala sa. Utešoval som ju a ona prestala plakať. No vonku stále pršalo.Ernest Hemingway
...

Čitateľ je príbehom sprevádzaný rozprávačom Henrym, ktorý všetko, čo zažije, opisuje v prvej osobe. Aj vďaka tomu sa zvyšuje miera melancholickosti, ktorej intenzita je počas príbehu kolísavá, no i v častiach, kde klesá, je na pozadí stále ľahko rozpoznateľná. Rozprávačský štýl a jednotlivé kontrastné situácie – následky vojny a ľúbostné chvíle – dokážu vyvolať v čitateľovi špecifickú náladu. Atmosféra v príbehu je pre čitateľa ľahká a nenáročná, Ernest Hemingway dokázal zachytiť rovnako nespravodlivosť, ako aj cit.

I keď by sa tak mohlo zdať, Zbohom zbraniam nepredstavuje typickú vojnovú literatúru – jej zverstvá sú tu vykreslené pomocou dôsledkov, ktoré napácha na životoch jedincov, a nie pomocou krvavých obrazov z frontu. Kniha čitateľa nevyčerpáva klasickými tvrdými opismi. Ak sa čitateľ pozrie aj pod povrch príbehu, uvidí, že autor nesmierne sofistikovaným štýlom poukazuje na nezmyselnosť vojny, jej krutú moc, ktorá dokáže zničiť ľudský život aj po jej skončení mimo frontu. Vojna sa tu tak stáva akýmsi symbolom zmätku a chaosu, ktorého zmysel nikdy nemožno nájsť.

Ernest Hemingway autor

Ernest Hemingway autor

Díval som sa, ako sa češe, hlavu mala naklonenú, takže vlasy jej padali na jednu stranu. Vonku bola tma, svetlo nad hlavou postele jej svietilo na vlasy a na šiju a plecia. Podišiel som k nej a pobozkal som ju, podržal som jej ruku s kefou a hlava jej klesala na vankúš. Pobozkal som jej krk a plecia. Tak som ju miloval, až som omdlieval.Ernest Hemingway
výkup kníh online

V knihe sú síce pomerne frekventované dialógy, no rovnako je potrebné rátať aj s opisnými časťami. Dielo je rozdelené do štyroch častí, pričom každá z nich sa končí alebo začína dôležitým medzníkom v deji. Dej plynie pozvoľna a nové udalosti pribúdajú síce plynulo, no predsa len pomalšie. O to viac sa však naskytá priestor na to, aby si čitateľ vychutnal príbeh, v ktorom ide o atmosféru, nie o napätie.

Záver

Zbohom zbraniam teda odporúčam tým, ktorí vedia oceniť emotívne príbehy so špecifickým duchom a stoj čo stoj netrvajú na prekombinovanom deji či napínavom priebehu. Ak ste sa už aspoň raz stretli s Hemingwayovým dielom, tak trochu pravdepodobne viete, čo v tejto knihe môžete očakávať. No i tak dokázal autor prekvapiť – pocitmi, ktoré preplietol každým riadkom i bez toho, aby násilne tlačil do popredia drastické scény.

Kde kúpite knihu Zbohom zbraniam

bux logo

Zdroje

  1. Wikipedia : Ernest Hemingway,  Img – Ernest Hemingway

Aktualizované: 7. 11. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies