Dáma s kaméliami – Alexandre Dumas – recenzia
Ak máte chuť na klasiku, no netúžite práve po dlhom a náročnom diele, Dáma...
Knižná recenzia: Revizor
Autor: Nikolas Vasilijevič Gogol
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Koho by potešil revízor? Aj ten najčestnejší človek, ktorý svedomito dodržiava všetky pravidlá, naprázdno prehltne, keď sa táto osoba objaví v jeho blízkosti. A inak tomu nie je ani v ruskej dedinke, do ktorej má zavítať trochu tajuplná a obávaná postava revízora. Ako sa s jeho príchodom popasujú jej groteskní obyvatelia, ktorí toho majú za ušami až-až?
„HEJTMAN: Bůh nás netrestej! Kdepak tam bydlí?
DOBČINSKIJ: V čísle pět, hned proti schodům.
BOBČINSKIJ: Zrovínka v tom pokoji, jak se loni seprali ti přespolní oficíři.
HEJTMAN: A už je tu dlouho?
DOBČINSKIJ: Ale čtrnást dní. Na Svatého Vasilije přijel.
HEJTMAN: Čtrnást dní! (stranou) Ježíšku na křížku! Patroni zemští, stůjte při mně! V těch čtrnásti dnech jsem dal napráskat kaprálce! Arestanti nedostávali proviant! Po ulici pastouška, svinčík! Ta ostuda! (Chytne sa za hlavu.)“Nikolaj Vasilijevič Gogol
Postavičkami, ktoré sú zodpovedné za všetky humorné situácie, sú Bobčinskij, Dobčinskij, Chlopov a Antonovič. Komédia o piatich dejstvách poukazuje na najväčšie hriechy zadubených malomeštiakov a paroduje vlastnosti, na ktoré by nik nemal byť pyšný. Ruskou dedinkou sa šíria klebety, praktizuje sa úplatkárstvo a vo veľkom sa vytvárajú intrigy s cieľom získať pre seba čo najväčší prospech. Zaujímavosťou je, že autorovi na túto hru poskytol námet jeho priateľ Puškin, keď mu porozprával príhodu zo svojho života.
Keďže ide o divadelnú hru, konkrétne tento kúsok z portfólia ruskej klasiky sa číta nesmierne rýchlo. Dialógy sú pestré a svieže, autor nimi skvelo vyjadruje povahové črty hlavných postáv a dej sa neustále niekam posúva. Čítanie je plné mikromomentov, počas ktorých si čitateľ povie, že Antonova, Bobčinského alebo Dobčinského pozná aj vo svojom vlastnom živote. Hoci v celo prípade nenájdete jednu jedinú kladnú postavu, príbeh je nesmierne úsmevný.
„CHLESTAKOV: To tedy ne, to si nemyslete – já úplatky zásadně nepřijímám. To kdybyste mi tak nabídli řekněme tři sta rublů – no, to už by byla jiná řeč, půjčku bych přijmout mohl.
KUPCI: Jak ráčíš, dobroději náš! (Vytahují peníze.) Ale jenom tři sta? To už si vem rovnou pět set, jenom nám pomoz.
CHLESTAKOV: Prosím, když je to půjčka – nic proti tomu, to beru.
KUPCI: (podávají mu peníze na stříbrném podnose) A rovnou si už, pěkně prosíme, vemte i ten tácek.“Nikolaj Vasilijevič Gogol
Nikolaj Vasiljevič Gogoľ bol ruský prozaik a dramatik. Narodil sa v roku 1809 v ukrajinskom mestečku Veľké Soročince do jednoduchšej rodiny, no napriek tomu si v sebe vypestoval lásku k literatúre. V ranej dospelosti sa presťahoval do ruského Petrohradu, kde sa spoznal so svojím priateľom Puškinom. Radí sa medzi hlavných predstaviteľov ruského kritického realizmu a medzi jeho najznámejšie diela patria divadelná hra Revízor či román mŕtve duše.
Rozsiahly román z prostredia nevoľníckeho Ruska, ktorý zachytáva všetky zložky vtedajšej ruskej spoločnosti a ostro kritizuje provinčný život, predovšetkým charaktery statkárov, pre ich lži, rozmarnosť, vypočítavosť a lakomstvo….čítať viac
Satirická komedie ruského klasika se baví hloupostí a nevzdělaností úředníků v provinčním ruském městečku, kteří naletí falešnému „revizorovi“ Chlestakovovi, který nestydatě využívá jejich zkorumpovanost, úplatkářství a podlézavost….čítať viac
Aktualizované: 28. 10. 2023
Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.
Ak máte chuť na klasiku, no netúžite práve po dlhom a náročnom diele, Dáma...
Ak ste doteraz Marquéza nikdy nečítali, Neuveriteľne smutný príbeh o nevinne Eréndire nie je...
Mladá dvadsaťročná hrdinka príbehu Trumana Capota sa vďaka svojim vlastnostiam a odvahe stala príkladom...
Medzinárodné konflikty, ktoré vyústili do vojny, mali oveľa väčší dopad na ľudstvo, ako si...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies