Učiteľova dcéra – Julie Klassen – recenzia

Jack Shakespearow/6. januára 2023/Knižné recenzie/5 min. čítania

Učiteľova dcéra Julie Klassen recenzia

Učiteľova dcéra, Julie Klassen - recenzia

Knižná recenzia: Učiteľova dcéra

Autorka: Julie Klassen

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: i527.net
 • Recenzent knihu čítal: 4 hodiny
 • Počet strán: 395
 • Rok vydania: 2020
 • ISBN: 9788089822485
 • Originálny názov: The Tutor’s Daughter

Aj tá najdokonalejšia rodina má svoje tajomstvá…

Emma Smalwoodová je dcérou učiteľa, ktorému už jeho chlapčenská škola nevynáša toľko, čo kedysi. Ako jeho pomocníčka, ktorá mala vždy ku knihám blízko, sa mu snaží neustále nachádzať nových študentov.

Obsah

Keď príde ponuka zo sídla Westonovcov, aby sa obaja presťahovali do Cornwallu, kde by jej otec po celý rok vyučoval ich dvoch mladších synov, vyhodnotia to ako prijateľný návrh. Emma si totiž život spomína na Philipa a Henryho, starších synov Westonovcov, ktorí boli pred rokmi študentmi jej otca.

Po príchode do ich honosného sídla však Emmu prepadnú zlé pocity – cíti sa, akoby napriek pozvaniu prišli nevhod a čelí nevraživosti lady Westonovej. Okrem toho sa v dome takmer každú noc odohrávajú zvláštne veci – zdá sa jej, že ktosi potajomky chodí do jej izby, počuje čudné zvuky či hru na klavíri, pričom hudobníka sa jej nikdy nepodarilo nájsť. Ostatné osadenstvo sídla sa tvári, že si nič neobvyklé nevšimlo. Emma však čím ďalej, tým viac tuší, že obyvatelia tohto domu niečo skrývajú.

„Domom sa rozľahlo čudné kvílenie. Emme prebehol mráz po chrbte. Stuhla, v ruke zvierala pero, srdce jej divo búšilo. Ozvalo sa to znova: prenikavé kvílenie ako plač dieťaťa, výkrik prestrašenej ženy alebo… hlas ducha. Čo blázniš? Pokarhala samu seba. Pre tento neprirodzený zvuk bezpochyby existovalo jednoduché vysvetlenie.“Julie Klassen

Romány od Julie Klassen sú charakteristické tým, že autorka vždy sústredí pozornosť čitateľa aj na iné prvky, nielen na samotnú ľúbostnú zápletku. Konkrétne v tomto prípade by sa dalo povedať, že hľadanie lásky netvorí základný stavebný kameň príbehu. Čitateľ sa drvivú väčšinu času snaží rozlúsknuť záhadu, ktorú sídlo Westonovcov ukrýva, a ľúbostná línia je mnohokrát až druhoradá.

Prvých 100 strán utečie ako voda – príbeh má dobrý rozbeh, neustále sa v ňom niečo nové deje a publikum vďaka tomu nemá priestor na to, aby ich dej začal nudiť. O niečo neskôr však kniha naberá trochu pomalší spád a nasledujúce kapitoly pozostávajú zo situácií, ktorým ak by autorka venovala o niečo menej priestoru, nič závažné by sa nestalo – knihu by to nijako neovplyvnilo, iba skrátilo. Na druhej strane však aj tieto pasáže majú svoju cieľovú skupinu, ktorá ich ocení, a takisto patria k rukopisu Julie Klassen. Nedočkavému čitateľovi, ktorý očakáva vyššiu koncetráciu napätia, však tieto kapitoly po chuti veľmi nebudú. Dobrou správou ale je, že pomalší dejový spád nemilo prekvapí len v polovici knihy a v poslednej tretine sa znovu odohráva očakávaná akcia.

„Pane Bože, zašepkala v duchu Emma a kráčala ďalej po chodbe. Vedela, že nemala počúvať. A teraz, keď to už urobila, musí zabudnúť na to, čo počula. Jej zvedavá myseľ sa však už snažila prísť celej záležitosti na koreň. Čo pred nimi ukrývajú? Už od začiatku správne tušila, že lady Westonová niečo tají. Predsa len mala pravdu. Znovu.“Julie Klassen

Autorka

Julie Klassen je americká spisovateľka, ktorá sa zameriava na historickú fikciu a romantické príbehy. Jej knihy sú plné napätia, záhad a lásky.

Narodila sa v Minnesote a vyštudovala anglickú literatúru na St. Olaf College. Po škole pracovala ako knihovníčka a učiteľka angličtiny, ale jej vášeň pre písanie ju viedla k tomu, aby sa venovala spisovateľskej kariére.

Jej prvá kniha, „The Silent Governess“, vyšla v roku 2010 a odvtedy napísala ďalších deväť románov, ktoré sa tešia obrovskej popularite medzi čitateľmi po celom svete. Jej knihy sú preložené do viac ako dvoch desiatok jazykov a získali množstvo ocenení, vrátane CBA Retailers‘ Choice Award a Carol Award.

Julie Klassen autorka

Julie Klassen autorka

Povedať, že má táto historická romanca prvky trileru, by bolo príliš nadnesené. Skôr ide o akési tajomno, ktoré má obrovský vplyv na to, aký výsledný dojem kniha v čitateľovi zanechá. Gro príbehu totiž nepozostáva z ľúbostnej zápletky, no čoraz častejšie sa autorka sústreďuje na zodpovedanie otázok, ktoré v čitateľovi tajuplné sídlo Westonovcov zanechá.

Záver

Milovníčky historických romancií si touto knihou určite prídu na svoje. Príbeh má peknú atmosféru, postavy konajú tak, ako sa to od nich v tomto žánri očakáva, dej sa nikam zbytočne nikam neponáhľa a dáva čitateľovi priestor na to, aby si knihu vychutnal. Ak ste doposiaľ nič od Julie Klassen nečítali, no ľúbostné historické romance vám nie sú cudzie, Učiteľova dcéra je dobrou knihou na zoznámenie sa s touto autorkou.

výkup kníh online

Pre koho odporúčame:

Plusy

 • dej nie je len o láske, no má aj tajuplné prvky
 • začiatok príbehu čitateľa vtiahne do deja
 • príjemné oddychové čítanie

Mínusy

 • v polke knihy nedočkavého čitateľa nepoteší pomalší dejový spád

Informácie o knihe

 • Postavy:
  • Emma Smallwoodová,
  • rodina Westonovcov (starší bratia Herny a Phillip)
 • Obdobie: rok 1812
 • Prostredie: grófstvo Devonshire a Cornwalle
 • Žáner: historická romanca
 • Štýl: historický, romantický
 • Témy: láska, záhady, história

Odporúčané knihy

...

Aktualizované: 21. 10 .2023

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies