Zrada – Sandra Brown – recenzia

Jack Shakespearow/24. januára 2023/Detektívky a trilery/5 min. čítania
Zrada – Sandra Brown – recenzia na knihu

Recenzia na knihu: Zrada – Sandra Brown

Knižná recenzia: Zrada

Autorka: Sandra Brown

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Slovenský Spisovateľ
 • Recenzent knihu čítal: 5 hodiny
 • Počet strán: 360
 • Rok vydania: 2019
 • ISBN: 9788022021555
 • Originálny názov: Sting

Nič nie je tak, ako sa zdá…

Populárna autorka Sandra Brown vám prináša medzinárodný bestseller, plný nečakaných zvratov a dych vyrážajúceho sexuálneho napätia, ktoré vám nedovolia knihu odložiť, kým neprečítate poslednú stranu.

Obsah

Jordie Bennetová a Shaw Kinnard sa po prvýkrát stretnú v bare tretej cenovej kategórie, a hoci si jeden druhého so záujmom všimnú, veci sa uberajú smerom, s ktorým nie tak celkom počítajú. Jordie do baru vylákal telefonát, v ktorom jej bolo oznámené, že v danom podniku získa informácie o svojom bratovi Joshovi, ktorý je momentálne na úteku a má kriminálnu minulosť. A Shaw sa v bare ocitol z dôvodu, že jeho úlohou je Jordie zabiť.

Plány, ktoré mal so svojím spoločníkom, sa však na poslednú chvíľu zmenia a Shaw Jordie unesie dúfajúc, že ho navedie k peniazom, ktoré ukryl jej brat. V mieste ich úkrytu sa však obaja zisťujú dve veci – že jeden druhému nemôžu veriť vôbec nič a že ich k sebe priťahuje čosi, čo je silnejšie ako ich vôľa. Vzťah únoscu a zajatkyne sa tak začína vyvíja úplne inak, ako by čakali. Vo vzduchu však nad nimi visí nielen nedôvera, ale aj ich minulosť, ktorá vôbec nie je priezračná a prináša so sebou jedno šokujúce odhalenie za druhým.

Myslím, že nebude výnimočný jav, ak bude mať čitateľ po dočítaní Zrady rozporuplné pocity. Predovšetkým ten typ čitateľa, ktorý si knihu kúpil na základe skutočnosti, že je bežne zaradená do kategórie trilery či kriminálky. Nejde totiž o kriminálku či triler v pravom zmysle slova, hoci v príbehu vystupujú vyšetrovatelia a dej je popretkávaný zločinom.

Zobrazenie týchto krimi prvkov je totiž podané veľmi svojsky, s osobitým rukopisom autorky. Vyšetrovateľský tím mnohokrát medzi sebou komunikuje prostredníctvom humorne ladených dialógov, no nie vždy tento humor do príbehu úplne „sadne“ a v celkovom kontexte to vyznieva, ako by si detektívi neuvedomovali vážnosť situácie a zľahčovali ju. O to viac ich postoj k prípadu kontrastuje s inými prvkami, ktoré sa v knihe objavia – na miesto činu sa presúvajú helikoptérov, vražda im naruší ich životy natoľko, že všetko ostatné ide okamžite bokom.

„Jordie Bennetová bola jednoducho nedostupná. S takou tvárou a postavou si mohla vyberať. Pri pohľade na ňu jednoducho neostal žiaden muž chladný. Čo bolo dosť nahovno. Shawa totiž najali na to, aby ju zabil.“Sandra Brown
výkup kníh online

Rovnako je aj vo dvojici Jordie a Shaw – krásky a drsného zásadového profesionála, ktorí často medzi sebou komunikujú, akoby vôbec neboli v pozícii zločinec a obeť. Miestami sa takisto zdá, že Jordie daná situácia, v ktorej sa ocitli, vôbec nenaháňa strach. Vzájomná príťažlivosť medzi nimi často preráža na povrch natoľko, až sa čitateľ očakávajúci strhujúci krimi príbeh, musí niekoľkokrát ubezpečiť, či si omylom nevzal zlú knihu a nezačítal sa do príbehu, ktorý s trilerom korešponduje len okrajovo.

Dobrou správou však je, že sa kniha číta nesmierne rýchlo, takže aj sklamaná časť čitateľov nebude mať pocit, že sa s príbehom dlho trápi. Nadovšetko sa ku koncu knihy prepracuje k záveru, ktorý je prekvapivý a obsahuje niekoľko zvratov, s ktorými nemožno počítať vopred. Autorka teda vymyslela príbeh, ktorý je celkom lákavý a zaujímavý, no jeho podanie s prímesou romantických prvkov nemusí sadnúť každému.

Mohlo by vás zaujímať: 

Zrada je ten typ knihy, ktorý si nájde spokojnú čitateľskú základňu, no dôsledkom mierne zavádzajúcej prezentácie sa nemusí dostať do správnych rúk. Príbeh odporúčame skôr ženám, ktoré neprahnú po tvrdom a napínavom trileri, no v chcú v príbehu nájsť aj nejakú tú romantickú zápletku. Ak nemáte od knihy veľké očakávania, ide o celkom príjemné oddychové čítanie na jeden či dva večery.

Záver

Nápad dobrý, no samotné spracovanie neuspokojí každého. Romantická línia vrhá negatívny tieň na krimi zápletku, postavy občas konajú neadekvátne k danej situácii, čím znižujú dôveryhodnosť deja. Množstvo prvkov je vykreslených laicky, miestami príbeh pôsobí, ako by ho písal niekto, kto sa o kriminálku len pokúša, no značne podcenil svoju prípravu. Zrada teda nie je pre skalných fanúšikov krimi, ktorí sú zvyknutí na poriadne napätie. Na druhej strane je to však príjemná žena pre čitateľov, ktorí kriminálkam veľmi neprepadli, no chcú osviežiť svoju knižnicu romantickým trilerom.

Pre koho odporúčame:

 • pre ženy, ktoré hľadajú romantický príbeh s prvkami trileru
 • ak si chcete prečítať netradičný oddychový príbeh s krimi zápletkou
 • pre nenáročných čitateľov kriminálok
 • ak hľadáte oddychové čítanie, ktoré sa číta samo

Plusy

 • príbeh obsahuje zvraty, ktoré čitateľ neočakáva
 • kniha sa číta nesmierne rýchlo
 • spojenie romantiky a krimi prvkov

Mínusy

 • nejde o triler či kriminálku v pravom zmysle slova
 • romantická zápletka uberá na autenticite kriminálnych prvkov
 • autorka mala dobrý nápad, no jeho podanie nie je veľmi vydarené
 • množstvo okamihov pôsobí amatérsky a úsmevne

Informácie o knihe

 • Postavy:
  • Jordie Bennetová
  • Shaw Kinnard
 • Žáner: triler
 • Témy: únos, mafia, peniaze

Autorka

Sandra Lynn Brownová, rodená Coxová (narodená 12. marca 1948), je americká autorka romantických románov a napínavých trilerov. Brownová publikovala diela aj pod pseudonymami Rachel Ryanová, Laura Jordanová a Erin St. Sandra Brown píše profesionálne od roku 1981, vydala viac ako osemdesiat románov a na celom svete vyšlo až osemdesiat miliónov výtlačkov jej kníh. Jej diela boli preložené do tridsiatich štyroch jazykov.

Počas svojej bohatej spisovateľskej kariéry vydala mnohé úspešné diela z žánrov krimi a klasickej aj historickej  romantickej literatúry.

Sandra Brown autorka

Sandra Brown autorka

Odporúčané knihy

...

Aktualizované: 20. 10. 2023

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies