Antistatická metla – recenzia

Jack Shakespearow/23. augusta 2020/Domácnosť/5 min. čítania

Antistaticka metla recenzie, skúsenosti

@vrabcenastreche antistaticka metla recenzia

Testovaný produkt: Antistatická metla

Celkové hodnotenie:

Vlastnosti

 • na koberce aj na podlahy
 • zmetie suchú aj mokrú špinu
 • ľahká údržba (zmeták možno umyť pod tečúcou vodou)
 • jej súčasťou je aj stierka na okná
 • tenký zmeták

Metla nielen do kaderníctiev

Aktualizované: 26.11.2022

Gumovému zmetáku alebo inak povedané – antistatickej metle, sa v posledných mesiacoch podarilo v očiach spotrebiteľov preraziť aj napriek tomu, že vôbec nejde o žiadnu horúcu novinku. Metla s krátkymi gumovými vláknami slúži ľuďom už pár desaťročí, hoci v spočiatku bola určená výhradne do kaderníctiev. Ak ste ju kedysi chceli mať doma, museli ste poprosiť známu či známeho, ktorý vlastní kadernícky salón. Dnes antistatickú metlu nájdete v každom obchode s domácimi potrebami, v supermarketoch či v eshopoch s rôznorodým sortimentom. A my sme sa ju rozhodli vyskúšať, aby sme vám mohli povedať, či skutočne ide o zázrak alebo metla skončí po pár týždňoch v komore, kde na ňu bude len sadať prach.

Čo je to antistatická metla?

Na prvý pohľad sa ničím neodlišuje od klasickej metly – dlhá rúčka, tenký podlhovastý zmeták… Pozornosť však zbystríte v okamihu, keď vám zrak padne na jej štetiny. Vlákna sú trochu hrubšie, nesmierne ohybné a sú vyrobené z gumy.

Ich hlavnou výhodou je to, že sa medzi nimi špina „nestráca“ a metla tak všetok neporiadok, prach, psie chlpy či omrvinky nechá na podlahe, odkiaľ ich môžete zamiesť na lopatku a vysypať do koša. Gumové štetiny je možné po každom upratovaní umyť pod tečúcou vodou a metla je vďaka tomu vždy ako nová. Vďaka vysokej hustote štetín môžete metlou vyčistiť aj koberce s dlhými vláknami alebo ňou „pozametať“ vodu na terase, balkóne či priedomí.

Druhým špecifickým prvkom antistatickej metly je stierka, ktorá sa nachádza na vonkajšej strane zmetáka, a práve vďaka nej by sa malo uľahčiť aj umývanie okien, ktoré už nemusíte donekonečna leštiť.

Testovanie metly s gumovými štetinami

Gumovú metlu sme vyskúšali na plávajúcej podlahe, dlaždiciach, koberci a rozhodli sme sa ju zapojiť aj do procesu, ktorý nikomu veľmi nevonia – umývania okien. Ako metla obstála a bola skutočne takým pomocníkom?

Plávajúca podlaha a dlaždice

V domácnosti s dvomi zvieratami je zametanie alebo vysávanie každodennou povinnou rutinou. Prvým veľkým pozitívom bolo to, že metla je nesmierne obratná. Zmeták je tenký a pomerne nízky, vďaka čomu sa dostane aj do kútov a ťažšie dostupných miest, kam klasická metla predtým nedosiahla – pod gauč, pod posteľ alebo obývačkovú stenu.

Najviac nás však zaujímalo to, či zmeták nebude pri stieraní podlahy „vŕzgať“. Predsa len, guma po hladkej a lesklej podlahe nemôže kĺzať tak hladko ako drobné nylonové umelé vlákna. Výsledkom je fakt, že metla síce vydáva iný zvuk, no ak sa na podlahu príliš netlačí, nie je to nič, čo by rušilo susedov pod vami alebo by sa vám zarezávalo do uší. Na metlu naozaj nie je potrebné vyvíjať tlak, dalo by sa povedať, že postačujúci je úplne nepatrný kontakt s povrchom. Vtedy je zametanie pomerne tiché.

Stav metly po niekoľkých zametaniach bol vskutku prekvapivý. Zvieracie chlpy sa síce pomedzi štetiny trochu zaplietli, avšak stačilo po nich prejsť rukou a chumáče zostali v dlani. Tečúca voda metlu dokonale vyčistila a zmeták vyzeral ako nový.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Množstvo použití na viacerých povrchoch robia z metly naozaj všestranne využiteľnú pomôcku do domácnosti.

Koberec

Koberce s dlhými vláknami predstavujú krásny doplnok do obývacej izby či spálne, no ich údržba je niekedy peklom. Zachytávajú sa v nich vlasy aj omrvinky a ak sa koberec pravidelne nevyčesáva, vytvoria sa chumáče, ktoré mu uberajú na kráse.

Antistatická metla si aj s touto výzvou poradila celkom dobre. Dlhé a mäkké kobercové vlákna doslova očesala, vďaka čomu pôsobil koberec o niečo novšie a vzdušnejšie. Rovnako z neho vzala takmer všetky nečistoty – vlasy, zvieracie chlpy, prach a špinu. V závislosti od rôznych druhov vlákien však môže metla zanechávať rôznorodý efekt.

Okná a sklá

Poznáte niekoho, kto by si vychutnával umývanie okien alebo leštenie zrkadiel? My ani nie… O to viac nás zaujímalo, ako gumená metla dokáže tento nepríjemný a mnohokrát i zdĺhavý proces uľahčiť.

Prvou zvláštnosťou bolo, že pri stieraní vody z okien rúčka smeruje nahor. Túto skutočnosť nehodnotíme ako veľké plus, nakoľko musíte medzi stierkou a plochou skiel vytvoriť ideálny sklon na to, aby guma vodu stiahla so sebou smerom nadol. Ak však rúčka metly smeruje hore, práca nie je veľmi pohodlná a metla v ruke veľmi zle sedí. V tomto prípade rúčka neslúži ako vaša „predlžená ruka“ a stále musíte stáť na vyvýšenom mieste, aby ste dosiahli na vrch okien. Po odšraubovaní držiaka sa ale ale stierka javí ako dobrá pomôcka – ku sklu priľne bez problémov a vodu zotrie bez stôp, ktoré by ste museli leštiť. Ak sme po okne prešli len gumovými štetinami a nie stierkou, na okne zostávala voda.

Celkové hodnotenie

Antistatická metla sa ukázala ako dobrý spoločník, na ktorého sa dá skutočne spoľahnúť. Nejde o produkt, ktorého jediná kvalita by spočívala v masívnej reklame, ktorá okolo neho vyvolala ošiaľ. Zametanie je nenáročné, štetiny zmetú všetku špinu z podlahy a nezostávajú v nich žiadne nečistoty. Množstvo použití na viacerých povrchoch robia z metly naozaj všestranne využiteľnú pomôcku do domácnosti. Keďže antistatickú metlu dnes ponúka množstvo eshopov, dávajte si pozor, odkiaľ si ju objednáte, a predtým, ako objednávku vytvoríte, presvedčte sa, či ide o overeného predajcu.

Pre koho je určená

 • do každej domácnosti, kde sa na podlahe hromadia dlhé vlasy a zvieracie chlpy
 • ak vlastníte koberec s dlhým vláknom, ktorý musíte neustále vyčesávať
 • ako pomocník na každodenné upratovanie

Výhody

 • nízka cena
 • zmeták aj stierka v jednom
 • pri zametaní sa nevíri prach
 • metla sa ľahko udržuje v čistote
 • ideálne rozmery zmetáka – dosiahne aj do ťažko dostupných miest
 • precízne zametanie podlahy, gumové štetiny zachytia všetky nečistoty
 • vhodný na všetky typy povrchov – obklady, dlaždice, podlaha, koberce
 • metla je nesmierne skladná

Nevýhody

 • na hladkej podlahe vydáva jemný vŕzgavý zvuk
 • pri stieraní vody z okien je potrebné získať grif a rúčka stále smeruje dohora, čo nie je veľmi praktické

Autor recenzie

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies