Dáma s kaméliami – Alexandre Dumas – recenzia
Ak máte chuť na klasiku, no netúžite práve po dlhom a náročnom diele, Dáma...
Knižná recenzia: Neuveriteľne smutný príbeh o nevinnej Eréndire a jej bezcitnej starej matke
Autor: Gabriel García Marquéz
Celkové hodnotenie:
Dodatočné informácie:
Knihu nájdete v eshope:
Tenká hrana reality a fantázie, ktorú je občas poriadne ťažké spozorovať. Kto už Marquéza čítal, vie o čom je reč. V tomto príbehu, ktorý vznikol približne v polovici jeho tvorby, tiež nájdete zlom skutočnosti a ilúzie, no nie však taký, na aký sme u neho zvyknutí.
Hlavnou postavou je Eréndira, tiché a pokorné dievča, ktoré žije so svojou despotickou starou matkou. Jedného dňa Eréndira nedopatrením zapríčiní požiar, ktorý pohltí celý ich dom. Stará matka sa rozhodne, že jej Eréndira musí škodu zaplatiť. Začne predávať jej mladosť a krásne telo a ponúkať ju mužom. Rad za radom, bezcitne a surovo. Eréndira ponížene prijíma svoj osud. Dokedy bude vlastným telom splácať dlh? Pomôže jej Odyseus, chlapec, ktorý sa do nej zaľúbil?
Dobrá rada hneď na úvod – ak nechcete prísť o pôžitok z čítania, nečítajte anotáciu knihy. Nevieme prečo, no vydavateľ si zaumienil, že nám v nej stručne a jasne vykreslí dej od začiatku až po koniec. Väčšinou sa na obálke dozvedáme iba hlavnú zápletku, no v tomto prípade nám jeden malý odstavec vyzradí aj poslednú bodku. Čitateľ tak vďaka tomu prichádza o trochu napínavý zážitok a po prečítaní môže byť sklamaný, že všetko už vopred vedel.
Spať pomaly, aby ste sa neunavili, pracovať pospiačky či pašovať vtáky, ktoré sú len maskou skrývajúcou pomaranče s drahokamami… Marquéz opäť nesklamal a pre čitateľov pripravil pár vtipných a absurdných situácií či slovných zvratov, ktoré však nie každý ocení, respektíve pochopí. Ak ste doteraz Marquéza nikdy nečítali, Neuveriteľne smutný príbeh o nevinne Eréndire nie je tou správnou knihou, ktorou by ste mali začať. Ak však už máte aspoň bledomodrú predstavu o tom, čo môžete v texte čakať, vychutnáte si množstvo nezmyselných okamihov s nadšením.
„,Vezieme veľa vtákov, aby sme prekabátaili kontrolu,´ dodal, ,ale v skutočnosti ideme na hranicu s pašeráckym nákladom pomarančov.´
,Pomaranče predsa nie sú pašerácky tovar,´ protirečila mu Eréndira.
,Ale tieto áno,´ trval na svojom Odyseus. ,Každý má cenu päťdesiattisíc pesos.´“Gabriel Garcia Marquéz
Neuveriteľne smutný príbeh o nevinnej Eréndire a jej bezcitnej starej matke je poviedkou, ktorú síce nemožno porovnávať s inýmu veľkými dielami od tohto autora, no i tu sa dá nájsť niečo vzácne a jedinečné, čo do svojich kníh vedel vsadiť len taký majster, akým Marquéz nepochybne bol.
Neľahký a vo svojej podstate i tragický príbeh autor okorenil humorom a absurditou, ktorú do príbehu pravidelne zamiešaval. Iní autori by z tohto príbehu vytvorili drámu kolosálnych rozmerov, no on vedel isté povahové črty skritizovať i bez toho, aby tlačil na city čitateľov. Namiesto toho vytvoril frašku, pri ktorej sa dokážeme pobaviť, no zároveň si uvedomiť, že toto rozhodne nie je schodná cesta.
„Keď už nebolo v dedine chlapa, čo by bol ochotný zaplatiť za Eréndirinu lásku, stará matka ju odviezla na nákladom aute, aby sa s ňou dala na pašeráctvo. Viezli sa na odkrytej zadnej plošine medzi vrecami s ryžou, plechovkami s maslom a zvyškami po požiari: hlávikom postele z čias miestokráľovstva, anjelom bojovníkom, obhoreným trónom a ďalšími nepotrebnými haraburdami.“Gabriel Garcia Marquéz
Kolumbijský spisovateľ Gabriel José García Marquéz sa narodil v roku 1927 v čase, keď v mestečku Aracataca vrcholila tzv. Banánová revolúcia. Považuje sa za najvýznamnejšieho predstaviteľa magického realizmu, hoci jeho tvorba je natoľko rozsiahla, že ju nemožno zaradiť do jedného žánru. V roku 1982 obdržal Nobelovu cenu za literatúru. Medzi jeho kultové diela patria Láska v čase cholery, Sto rokov samoty čo Kronika vopred ohlásenej smrti.
Päťdesiatjeden rokov, deväť mesiacov a štyri dni čakal Florentino Ariza na chvíľu, aby mohol Fermine Dazovej vyznať lásku. Bývalý milenec konečne využije príležitosť po tom, čo Ferminin osemdesiatročný manžel Juvenal Urbino zomrie po páde z rebríka, keď sa usiloval chytiť papagája, ktorý mu uletel….čítať viac
Román Sto rokov samoty prvý raz vyšiel v roku 1967, Márquez mal vtedy 39 rokov a svet si navždy zapamätal jeho meno. Dnes je román považovaný za jedno z najvýznamnejších diel latinskoamerickej a svetovej literatúry…čítať viac
Aktualizované: 28. 10. 2023
Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.
Ak máte chuť na klasiku, no netúžite práve po dlhom a náročnom diele, Dáma...
Nevzdelanosť, úplatkárstvo a intrigovanie sa stále šíria spoločnosťou ako mor. Toto mini dielo o...
Mladá dvadsaťročná hrdinka príbehu Trumana Capota sa vďaka svojim vlastnostiam a odvahe stala príkladom...
Medzinárodné konflikty, ktoré vyústili do vojny, mali oveľa väčší dopad na ľudstvo, ako si...
Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac o cookies