Ryžovar Sencor – recenzia

Jack Shakespearow/12. decembra 2021/Domácnosť/5 min. čítania

Ryžovar Sencor recenzia

Ryžovar Sencor SRM 1000SS - recenzia @vrabcenastreche.sk

Testovaný produkt: Ryžovar

Výrobca / značka: Sencor

Celkové hodnotenie:

Vlastnosti

 • Na prípravu všetkých druhov ryže (basmati, arborio, jasmínová, sushi ryža, natural, hnedá, atď…)
 • Prístroj na jedenkrát uvarí až 800 g ryže
 • Disponuje ochranou proti prehriatiu a vyvareniu
 • Po dovarení sa automaticky vypne
 • Plne automatický
 • Sklenená pokrievka
 • Svetelné kontrolky
 • Funkcia varenia a udržiavania teploty
 • Balenie obsahuje aj odmerku a plastovú stierku na ryžu

Profesionálne pripravená ryža do každého zobáčika!

Aktualizované: 26.11.2022

Ak vás sáčková ryža priam straší, radi v kuchyni experimentujete a chcete si vychutnávať rôznorodé odrody ryže bez zdĺhavého státia pri sporáku, vraví sa, že ryžovar by vo vašej kuchyni chýbať nemal. My sme sa rozhodli vyskúšať jeden z najlacnejších ryžovarov na trhu, pričom sme chceli zistiť, či je skutočne takým osožným pomocníkom. Čím nás prekvapil alebo sklamal? Prečítajte si našu recenziu, v ktorej budeme štebotať o ryžovare Sencor!

Čo je to ryžovar?

Ide o kuchynské náradie, ktoré pripomína akýsi elektrický hrniec a jeho úlohou je uľahčiť spotrebiteľovi prípravu hocijakého druhu ryže. Ryža sa doň nasype pomocou odmerky, zaleje sa vodou po vyznačenú rysku, prikryje sa pokrývkou a po zapnutí spotrebiča sa začína varný proces na princípe varenia v pare. Výsledkom je nadýchaná, mäkkučká ryža bez prihoreného hrnca a neustálej potreby striehnutia, či má ryža dostatok vody.

...
Nič sa nemusí premiešavať, ryža sa do spotrebiča nasype, zaleje sa vodou a potom sa už len čaká, kým ryžovar zahlási, že si svoju úlohu svedomito splnil.

Testovanie

Ryžovar Sencor sa v našej kuchyni potuluje už nejaký ten rok. Za ten čas si stihol vyskúšať snáď všetky druhy ryže – basmati, jasmínovú, arborio, čiernu ryžu aj takú, ktorú neskôr po uvarení balili do sushi roliek.

Funkcie a ovládanie ryžovaru

Tlačidlo ON/OFF treba hľadať na zadnej strane prístroja. Po zapojení do elektriny a jeho spustení sa ryžovar rozsvieti, no varný proces sa ešte nezačína. Po nasypaní dôkladne premytej ryže a naliatí dostatočného množstva vody sa ryžovar zapína pohyblivou páčkou na prednej strane. Ovládanie ryžovaru teda nie je žiadnou vedou.

Varenie ryže v ryžovare

Samotný proces varenia ryže by mal byť bezproblémový, avšak spomíname si na pár prípadov, kedy u nás nejaký ten problém vznikol. Nevieme, či sme podcenili premývanie ryže alebo sme do nádoby priliali príliš veľa vody, na predovšetkým v začiatkoch používania ryžovaru nám niekoľkokrát vykypel. Nešlo o žiadnu tragédiu, avšak napriek tomu nás táto skutočnosť nenadchla.

V drvivej väčšine prípadov však Sencor ryžovar fungoval veľmi spoľahlivo. Ryža sa uvarila bez vykypenia či prihorenia a ryžovar sa sám prepol z funkcie varenia do funkcie udržania teploty ryže. Všetky typy ryže boli uvarené podľa našich predstáv a nikdy sme nemali pocit, že by bola rozvarená alebo uvarená nedostatočne.

Príprava ryže v ryžovare v skratke:Varenie ryže v ryžovare

 • Akýkoľvek typ ryže je potrebné dôkladne umyť v sitku pod tečúcou vodou (ryža sa zbaví nečistôt a škrobu, ktorý by neskôr mohol spôsobovať vykypenie)
 • Do vyberateľnej nádoby sa nasype ryža pomocou odmerky.
 • Ryža sa zaleje vodou po vyznačenú rysku.
 • Ryžovar sa zapne a páčkou spustíte varný proces.
 • Po približne 20tich minútach (čas závisí od množstva ryže) je ryža hotová.

Celkové hodnotenie

Ryžovar je v kuchyni skutočne užitočným pomocníkom. Príprava ryže je jednoduchšia – nemusíte striehnuť na to, aby sa nepripálila na dne hrnca a rovnako ste odbremenený od výpočtov pomeru ryža:voda. Nič sa nemusí premiešavať, ryža sa do spotrebiča nasype, zaleje sa vodou a potom sa už len čaká, kým ryžovar zahlási, že si svoju úlohu svedomito splnil. Výsledkom je do mäkka uvarená ryža, ktorá neškrípe pod zubami. Nebyť niekoľkých nehôd, kedy nám ryžovar vykypel aj napriek tomu, že disponuje poistkou proti vykypeniu, udelili by sme mu plný počet hviezdičiek. Keďže však nevieme, ktorá strana pochybila (či my pri nalievaní vody, alebo prístroj), nebudeme k ryžovaru príliš kritickí a stiahneme mu preto z celkového hodnotenia len jeden a pol hviezdičky. Predsa len ide o kychynského pomocníka, ktorý je jedným z najlacnejších na trhu, a preto mu tento prešľap odpúšťame. Ak by sme si mali kúpiť ryžovar ešte raz, zvolili by sme zo zvedavosti o niečo drahší model.

Pre koho áno

 • Ak je vo vašej kuchyni ryža každodennou potravinou
 • Ak radšej varíte menšie porcie ryže viackrát za deň
 • Ak je pre vás varenie ryže v hrnci otrava
 • Pre každého, komu sa ryža v hrnci nedarí uvariť podľa jeho predstáv

Výhody

 • Jednoduchá príprava ryže
 • Ryža je nadýchaná
 • Vďaka funkcii warm je ryža dlhšie teplá a pripravená k okamžitému podávaniu
 • Nízka cena – jeden z najlacnejších ryžovarov na trhu
 • Nádoba, v ktorej sa ryža varí, sa dá z prístroja poľahky vybrať a umyť (nie sme si istí, či je vhodné umývať ju v umývačke riadu, no my to robíme bežne a nádobe sa nič nestalo)

Nevýhody

 • V malej kuchyni sa tento spotrebič ťažko skladuje
 • Občas vykypí a je potrebné naučiť sa s ryžovarom pracovať

Odporúčané ryžovary

Sencor SRM 1000SS ryžovar, 1 l cena

Cena: od 20,80 €

SENCOR SRM 1000SS

Elektrický hrniec, ryžovar Sencor SRM 1000SS. Objem 1 liter. Špeciálny hrniec na varenie ryže, pracuje na princípe varenie v pare, vonkajší plášť z nerezu… čítať viac

ETA GRANELLINO multifunkčný ryžovar cena

Cena: od 64,00 €

ETA GRANELLINO multifunkčný ryžovar

Multifunkčný ryžovar s 9 automatickými programami, objemom nádoby 1,5 l, udržovaním teploty, odloženým štartom a ochranou proti vyvareniu vody.Veľký LED displej…. čítať viac

Cena: od 59,99 €

Sencor SRM 3150SS ryžovar

Multifunkčný ryžovar Sencor SRM 3150SS je ideálnym domácim spotrebičom pre vás a vašu rodinu. Ryžovar je vhodný pre prípravu všetkých druhov ryže vrátane ryže na Sushi, uvaríte v ňom až 1300 g ryže. ….čítať viac

Lauben Low Sugar Rice Cooker 1500AT cena

Cena: od 99,99 €

Lauben Low Sugar Rice Cooker 1500AT

Ryžovar s objemom 1,5 litra. Lauben Low Sugar Rice Cooker 1500AT ponúka funkciu low sugar, 6 automatických programov a funkciu odloženého štartu aj udržiavanie teploty. …čítať viac

Autor recenzie

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies