Akčan Tyrok recenzia

Recenzia na knihu - Akčan Tyrok, Roald Dahl

Knižná recenzia: Akčan Tyrok

Autor: Roald Dahl

Recenzent: Juraj Drevenka

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Enigma
 • Preklad: Eva Preložníková
 • Recenzent knihu čítal: 00hod 35min
 • Počet strán: 62

Keď je vaším sokom v láske korytnačka

Milovať konkrétnu osobu a musieť sa len mlčky prizerať na to, ako ona svoje city smeruje k niekomu inému, nie je veru nič príjemné. Ale čo robiť v úplne bizarnom prípade, kedy naša vysnívaná osoba bezvýhradne miluje korytnačku?

Pán Hoppy je susedom pani Silverovej a každý deň sa môže pozerať na jej balkón. Dlhé roky k nej tajne pociťuje vrúcne city, no ona má oči len pre svoju korytnačku Alfieho, ktorého vymenovala za svojho jediného dôverného priateľa. Vrásky na čele jej však robí fakt, že Alfie rastie a priberá veľmi pomaly. Niet sa čomu čudovať, veď korytnačky sa vzhľadom na svoj vek nemajú kam ponáhľať! Pán Hoppy sa však posnaží šikovnou fintou celý proces urýchliť, veď je predsa odhodlaný splniť svojej tajnej láske všetko, čo jej vidí na očiach. Podarí sa mu potom získať si srdce pani Silverovej?

Tak veľmi by som si želala, aby trochu rýchlejšie rástol,‘ povedala. ,Každú jar, keď sa zobudí zo zimného spánku, odvážim ho na kuchynských váhach. A viete, že za celých tých jedenásť rokov, čo ho mám, nepribral viac než tri unce? To nie je skoro nič.Roald Dahl

Akčan tyrok má síce bizarnú a netradičnú ideu, no jej spracovanie je vskutku milé a čitateľom vyvolá úsmev na perách. Hlavným motívom je láska k človeku či k zvieratám a v tomto duchu sa nesie celý rozprávkový príbeh. Malým čitateľom takisto dokazuje, že za správnu vec sa oplatí bojovať, rovnako ako aj zdôrazňuje fakt, že dlhodobé úsilie je vždy odmenené.

Pre násilie či ubližovanie živým tvorom v tomto príbehu priestor nie je. Všetko sa nesie vo vľúdnom a láskavom duchu, takže riziko, žeby sa zopár malých čitateľov vystrašilo, sa úplne vytráca. Text osviežujú časté čiernobiele ilustrácie, pričom niektoré z nich sú menšie, iné zasa zaberajú celú stranu, no v každom prípade ladia s priebehom príbehu a výborne ho dopĺňajú.

Slovná zásoba je na trošku vyššej úrovni, nakoľko je knižka odporúčaná pre deti od ôsmich rokov. No u nás doma sme ju zvládli prečítať s absolútnym porozumením aj so štvorročným dieťaťom. Príbeh teda dokáže upútať i mladšie deti, pričom sa zabavia aj rodičia, ktorí ich knižkou sprevádzajú. Jednotlivé pasáže sú vtipné či svižné a dej nevie predvídať ako malý, tak aj dospelý čitateľ.

Roald Dahl autor

Roald Dahl autor

Keď to horúčkovité nakupovanie skončilo, pán Hoppy mal doma i sto štyridsať korytnačiek, ktoré poprinášal domov v košíkoch po 10 – 15 naraz. Veľakrát sa musel vypraviť na nákupy, a hoci bol na konci toho všetkého už úplne vyčerpaný, stála to zato. Páni, to teda stálo. A aký úžasný pohľad na obývaciu izbu sa mu naskytol, keď už boli všetky spolu.Roald Dahl

Akčan Tyrok predstavuje milý a netradičný príbeh, ktorý urobí radosť menším, no aj samostatne čítajúcim deťom. Ukrýva v sebe peknú myšlienku, ľudské aj zvieracie postavy, ktoré si navzájom nelezú do vlasov, no správajú sa k sebe úctivo. Odporúčam pre rodičov, ktorí sa obávajú skrytého a neuváženého násilia v rozprávkových príbehoch.

Plusy a charakteristické črty

 • pekná myšlienka
 • bizarný motív
 •  nepredvídateľný dej
 •  žiadne násilie
 •  ľudia sa k zvieratkám správajú úctivo
 •  širšia slovná zásoba
 •  časté dialógy

Pre koho áno

 • pre deti od 6 rokov (kniha odporúča až od 8+)
 •  pre rodičov, ktorí sa v detských príbehoch obávajú násilia

Pre koho nie

 • pre deti mladšie ako 3 roky

Kde kúpite knihu Akčan Tyrok

Zdroje

 1. Wikipedia : Roald Dahl,  Img – Roald Dahl

Pridať komentár