Kamoš obor recenzia

Recenzia na knihu - Kamoš obor, Roald Dahl

Knižná recenzia: Kamoš obor

Autor: Roald Dahl

Recenzent: Juraj Drevenka

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Enigma
 • Preklad: Henrich Chládek
 • Pôvodný názov: The BFG
 • Recenzent knihu čítal: 03hod 10min
 • Počet strán: 228

Každé dieťa túži po takomto kamarátovi

Myslíte si, že úplne, ale úplne odlišné postavičky nikdy nemôžu byť vernými priateľmi? Ale no tak…! Veď občas sa predsa môže zdať, že sila priateľstva je priamo úmerná práve rôznorodosti dvoch priateľov. A tak to bolo i v tomto prípade…

Sedemročná Sofia sa v jednu noc vo svojej izbe preberie na zvláštne zvuky. Beží k oknu, aby sa pozrela von a tam vidí… Obrovitánsku postavu so zvláštnymi nástrojmi v rukách. Ďalej má celý proces naozaj rýchly spád. Ide totiž o obra, ktorý vycítil, že ho dievčatko pozoruje a vzniká tak riziko, že by celú vec vytrúbila do sveta. Obor tak nemal inú možnosť, než Sofiu vziať so sebou do jaskyne v Krajine obrov. Tam jej vysvetlí, že na rozdiel od ostatných ozrutáncov je on dobrý a vôbec jej nechce ublížiť. Veď ho predsa zastihla pritom, ako deťom vkladá do hláv pekné sníčky. Stáva sa tak jej kamošom a spoločne sa rozhodnú premôcť ostatných obrov, ktorí sa medzi dobrých a láskavých skutočne nezaraďujú…

Teraz už bola celkom blízko a Sofia ju videla zreteľnejšie. Pozorne si postavu obzerala a bola presvedčená, že to musí byť OBOR. Bolo jasné, že to nie je človek. Určite to je OBOR. Najskôr nejaký OBOR. Sofia uprene hľadela cez nejasnú mesačnú ulicu. Obor (ak to bol naozaj obor) mal oblečený dlhý ČIERNY PLÁŠŤ. V jednej ruke držal niečo, čo vyzeralo ako DLHOČIZNÁ TENKÁ TRUBICA. V druhej ruke niesol OBROVSKÝ KUFOR.Roald Dahl

Hoci anotácia môže vyznieť trochu strašidelne – veď predsa ide o únos malého dievčatka, nie je tomu celkom tak. Príbeh síce navodzuje napätie a miestami i mierne zimomriavky, no ide však skôr o dychberúcu drámu ako o strašidelné rozprávanie a rovnako to vnímajú aj malí čitatelia. Celý príbeh je napísaný dobrodružne a v publiku vyvoláva očakávania aj zvedavosť, čo bude ďalej. Príbeh má celkom rýchly spád a neposkytne čitateľom priestor na to, aby sa nudili. Neustále sa totiž udeje nejaká novinka, ktorá následne nadväzuje na ďalšiu.

Kamoš obor je bezpochyby aj zábavným kúskom a dokáže rozosmiať malých i veľkých. Najvýraznejším vtipným prvkom je spôsob reči kamoša obra. Nie je to čistý jazyk „ľudu“, no ide skôr o skomoleninu, ktorá navodzuje úsmev. Niektoré slovíčka sú dokonca tak chytľavé, že si ich dieťa dokáže zapamätať a osvojiť.

Roald Dahl autor

Roald Dahl autor

Ale ak neješ ľudí ako ostatní obri,‘ povedala Sofia, ,z čoho žiješ?‘

,To je môj zarážajúcozložitý problém,‘ odpovedal Kamoš obor. ,V tejto prekliatozapadnutej Krajine obrov také chutné jedlá ako ananásy a prasoslimáky jednoducho nerásť. Tu nerásť nič okrem jedinej protivnochabej zeleniny. Voláme ju smradohorka.

Roald Dahl

Akcia, dynamika a humor však nie sú jedinými výraznými atribútmi rozprávky. Autor tu šikovne zobrazil dva svety – svet ľudí a obrov a sem-tam do ľudskej rasy pošťuchol a poukázal na jej neduhy. Rovnako je tu niekedy až dojemne zobrazená sila priateľstva aj napriek kontrastnosti jej dvoch „členov“.

Kamoša obra si tak bez problémov užijú deti aj dospelí. V závislosti od veku nájde v knižke každý niečo iné, a práve to je ukazovateľom dobre spracovaného príbehu. Očakávajte zábavu, dobrodružstvo, napätie aj nejakú tú peknú myšlienku. Kamoš obor by sa mal dostať rúk každému dieťaťu bez ohľadu na to, či už dospelo, alebo nie.

Plusy a charakteristické črty

 • dobrodružný príbeh s peknými myšlienkami
 • humorné situácie vytvorené skomolenou rečou kamoša obra
 • čiernobiele ilustrácie
 • rýchly spád
 • prekvapivé situácie
 • napätie

Pre koho áno

 • pre deti od troch rokov
 • pre dospelých, ktorí stále radi obľubujú čarovné príbehy

Pre koho nie

 • pre menšie deti, ktoré sa ešte nedokážu sústrediť na rozsiahlejší príbeh

Kde kúpite knihu Kamoš obor

Zdroje

 1. Wikipedia : Roald Dahl,  Img – Roald Dahl

Pridať komentár