Charlie a továreň na čokoládu

Jack Shakespearow/20. apríla 2021/Knižné recenzie/5 min. čítania
Charlie a továreň na čokoládu recenzia

Recenzia na knihu - Charlie a továreň na čokoládu, Roald Dahl

Knižná recenzia: Charlie a továreň na čokoládu

Autor: Roald Dahl

Recenzent: Martina Melišková

Celkové hodnotenie:

Dodatočné informácie:

 • Vydavateľstvo: Enigma
 • Pôvodný názov: Charlie and The Chocolate Factory
 • Recenzent knihu čítal: 01hod 43min
 • Počet strán: 182

Život si váži tých, ktorí majú čisté srdce

Po čom túžia všetci milovníci sladkostí? No predsa po návšteve veľkolepej továrne Willyho Wonku! Ale my, obyčajní smrteľníci, sa toho nikdy nedočkáme. Toto šťastie malo len pár vyvolených detí a medzi nimi bol i Charlie.

Keď si Charlie Bucket, chlapec z chudobnej rodiny, odbalil čokoládu a našiel v nej zlatý tiket, neveril vlastným očiam. V rukách držal pozvánku do čokoládovej továrne, v ktorej sa vyrábajú všetky pochúťky od výmyslu sveta. Táto fabrika je už pekných pár rokov verejnosti neprístupná a svoje výrobné tajomstvá si úzkostlivo stráži ako oko v hlave. Prečo sa majiteľ Willy Wonka opäť odhodlal otvoriť jej brány a pozvať do nej bežných ľudí? A ako táto návšteva dopadne? Ak budete čítajúc kráčať vedľa Charlieho, zistíte to. Ešte predtým si však poriadne pošteklíte svoje chuťové poháriky. Veď čarovnú žuvačku s príchuťou trojchodového obeda, cukrovo-fialkovú penu či vodopád horúcej voňavej čokolády nevidíte len tak každý deň! A navyše, konečne spoznáte proces výroby čokolády. Povráva sa o ňom naozaj kadečo!

Milý chlapče,’ odpovedal mu dedko, ,to je jedna z najväčších záhad čokoládového priemyslu. Vieme o nich len jedno – sú veľmi malí. Slabé tiene, ktoré sa občas ukážu za oknami – a zvlášť večer, vtedy je to vidieť najlepšie, keď sa vo vnútri svieti – patria maličkým ľuďom, ktorí by mi siahali sotva po kolená.Roald Dahl

Charlie sa v továrni stretáva s ďalšími deťmi, ktoré taktiež vo svojej čokoláde našli zlatú pozvánku do továrne. Autor tu za pomoci týchto postáv kritizuje tvrdohlavosť, spurnosť, aroganciu či namyslenosť. Myslíte si, že sa pre rozmaznané, papuľnaté a nevychované deti skončila prehliadka továrne happy endom? Omyl! Ani bohatstvo ich rodičov im nezaručilo šťastný a radostný zážitok. Autor v texte zanechal nasledovný odkaz – s pokorou, skromnosťou a dobrým srdcom to v živote dotiahnete najďalej.

Rozprávky od Roalda Dahla zaujmú dospelých i detí a ani táto nie je žiadnou výnimkou. Pri čítaní vás v nose pošteklí vôňa čokolády, pod nohami vám zapraská krehká cukrová tráva voňajúca mätou a zo stromov si budete môcť odtrhnúť cukrové ovocie. Dej má neuveriteľne rýchly spád, jeden kúzelný zážitok je o chvíľu vystriedaný druhým a knižka vás od seba nepustí skôr, ako očami prejdete po poslednej stránke.

Roald Dahl autor

Roald Dahl autor

Príbeh je zmesou fantastiky a reality. Čarovné prvky sú popretkávané cenným odkazom, ktorý kladie dôraz na ľudskosť, nezištnosť a dobrosrdečnosť. Ak ste niekedy pochybovali o tom, či má význam pristupovať k tomuto svetu otvorene a prívetivo, vďaka tejto rozprávke sa utvrdíte v tom, že všetky pozitívne skutky, ktoré kedy vykonáte, sa vám skôr či neskôr vrátia. Rodina Charlieho Bucketa, ktorá mnohokrát nemala čo vložiť do úst, je toho živým príkladom.

Pán a pani Bucketovci a malý Charlie Bucket spali v kuchyni, na matracoch položených ma zemi. V lete by to veľmi nevadilo, ale v zime vial nad podlahou ľadový prievan, a to bolo strašné. O kúpe nového domčeka alebo aspoň lepšej postele, o tom nemohla byť ani reč. Na to boli príliš chudobní.Roald Dahl

Chcete svojim deťom prečítať rozprávku, z ktorej sa šíria mnohé vône, miešajú sa v nej fantastické a reálne prvky? Dúfate, že nájdete i takú, pri ktorej sa niečo naučia a vďaka ktorej by si osvojili tie správne ľudské hodnoty? Potom ste našli, čo hľadáte! Nepoznám dokonalejšiu knihu ako je Charlie a továreň na čokoládu!

Plusy a charakteristické črty

 • rozprávkový príbeh balansuje medzi fantastikou a realitou
 • v knihe sa dá nájsť mnoho poučení
 • knižka zaujme všetky vekové kategórie

Pre koho áno

 • pre deti od piatich rokov
 • pre dospelých, ktorí sa chcú vrátiť do detských čias
 • pre každého, kto miluje čarovné a kúzelné príbehy

Kde kúpite knihu Charlie a továreň na čokoládu

Zdroje

 1. Wikipedia: Roald Dahl,  Img – Roald Dahl

Pridať komentár