Feliway sprej a difuzér – recenzia, porovnanie

Semi a Hemi/6. novembra 2021/Chovateľské potreby/10 min. čítania

FELIWAY prírodný spray imituje mačací tvárový feromón recenzia

@vrabcenastreche.sk FELIWAY sprej - mačací tvárový feromón - recenzia

Testovaný produkt: Feliway Classic Sprej 60 ml

Výrobca / značka: Feliway

Celkové hodnotenie:

Vlastnosti

 • mačacie feromóny, ktoré sú bezpečné pre iné zvieratá i pre ľudí
 • jednoduché dávkovanie pomocou sprejového rozprašovača
 • sprejom nanesiete roztok na konkrétne miesto
  dostupný v dvoch baleniach 20 ml alebo 60 ml
 • vhodný pre mačky akéhokoľvek veku (aj pre mačiatka)
 • používa sa pri situáciách, ktoré mačky stresujú, nežiaducom správaní, na upokojenie mačiek alebo regulovanie značkovania v domácnosti
 • Orientačná cena: 20 ml balenie: od 10€, 60 ml balenie: od 24€

Mňaukanie v noci, značkovanie, nová mačka v domácnosti

Ako upokojiť mačku? To sa minimálne raz za život spýta každý, kto sa o domácnosť delí s mačacím parťákom. Návšteva veterinára, príchod nového zvieracieho kamaráta, cesta v prepravke, ohňostroje… To všetko dokáže nás mačičky rozrušiť. Ak máte doma mačku, ktorá je poriadny bojko ako náš Hemi, pozrite sa na produkty, ktoré sme za vás otestovali.

Aké produkty sme vyskúšali?

Sú to prípravky od Feliway, ktoré nám po prvýkrát boli odporučené našou pani veterinárkou po tom, ako aj sama uznala, že v takomto strese by kocúrik k veterinárovi pricestovať nemal. Primárne sme teda siahli po prípravku v spreji Feliway Classic a neskôr sme do domácnosti zakúpili aj difuzér do zásuvky Feliway Optimum.

Feliway sprej 60 ml

Feliway sprej cena

Feliway difuzer do zástrčky

feliway difuzer do zastrčky cena
Bitky, zmena správania či vyhradzovanie si teritória sa nekonalo. V budúcnosti plánujeme difuzér využiť počas novoročných osláv.

Kto produkty testoval?

Dvojročný kocúr Hemi otestoval oba prípravky od Feliway – sprej aj difuzér. Dôsledkom toho, že mal byť v mladosti utopený vo vreci, má totiž panický strach z prepraviek. Cesta k veterinárovi je mimoriadne stresujúca a dostať ho do prepravnej klietky je práca na minimálne polhodinu. Predtým, ako sme vyskúšali sprej na upokojenie s mačacími feromónmi, si v prepravke spôsobil pod vplyvom strachu zranenie v oblasti nosa a pritrafila sa aj menšia nevoňavá nehoda. Difuzér do zásuvky vyskúšal ihneď, ako sa mu do peliešku po roku a pol „mačacej samoty“ nasťahoval druhý kocúrik Demicatto.

A keďže zakrátko pribudla do rodiny aj krehká mačacia kráska Emily, môžeme sa pochváliť tým, že difuzér prešiel skúškou troch mačacích expertov. Dohľad nad celým testovaním viedol životom ostrieľaný čivaviak Semi, ktorý celý proces sledoval.

prostriedok na upokojenie mačiek feliway
Hemi testujem produkty pre mačky

Hemi

pán Hemingway – Hemi

Mám približne 2 roky, k cudzím ľuďom som nedôverčivý a keď k nám zavíta nová osoba, idem sa načas schovať. Keď sa však oťukám, som veľmi prítulný, kontakt s mojimi páničkami vyhľadávam niekoľkokrát denne. Nábytok neničím, stačia mi dve veľké škrabadlá. Som dosť veľký bojko, neznášam cestovanie a možno aj vďaka tomu som u tety veterinárky vždy paralyzovaný a nechám so sebou manipulovať. Neútočím, nič si neznačkujem, neprskám, som pohoďák, veľký dobráčisko, nekonfliktný a priebojnosť tiež nie je moja vlastnosť.

Demicatto – Demi

Mám asi 4 mesiace, ale po podlahe dupem ako malý sloník. Nebojím sa nikoho a ničoho, riadim sa heslom: Kto nie je zvedavý, nič nezažije. Keď sa mi niečo nepáči, dám to hlasno najavo. Hoci je Hemi starší, hneď som mu povedal, že kamoši budeme len vtedy, ak dá na moje rady. Ľuďom verím, privítam každú návštevu a očakávam, že sa mi budú venovať. Som divoký, ale prítulný a keď chcem, aj celkom poslušný. Ak máme s Hemim niečo spoločné, je to práve potreba maznať sa toľko, koľko nám čas dovolí.

Demi testujem produkty pre mačky

Demi

Emi testujem produkty pre mačky

Emi

slečna Emily Bronteová – Emi

Mám asi 3 mesiace, túlala som sa vonku na ulici a zakrátko som sa stala najmenšou členkou našej mačacej partie. Prefíkanosťou však schovám obidvoch kocúrov do vrecka. Cez deň som pokojná, rozvážna a tichá, k večeru rýchla a mrštná, takže chytiť ma je nemožné. Ak sa mi správanie niektorého z mojich zvieracích kamarátov nepáči, nemám problém ohradiť sa prskaním. Najviac zo všetkého si užívam divoké naháňačky s malým Demim, počas ktorých panička ľutuje susedov žijúcich pod nami.

...

Testovanie

Oba produkty sme testovali počas štyroch mesiacov. Počas testovania sme minuli dva sprejové rozprašovače v balení 60 ml a takmer štyri difuzérové náplne.

Feliway Classic Sprej 60 ml

Veľká výhoda spreja Feliway spočíva v tom, že ho nastriekate presne tam, kde potrebujete, aby ho mačka cítila. Konkrétne v našom prípade to bolo do prepravnej klietky – približne polhodinu pred cestou sme do prepravky aplikovali 5 – 6 strekov. Neskôr sme ho vyskúšali aj v domácom prostredí na miestach, kde náš kocúrik Hemi zvykol robiť menšiu neplechu – konkrétne žalúzie, ktoré sú pre neho veľkým lákadlom a zároveň aj hudobným nástrojom.

Feliway classic 160 ml recenzia

Odporúčame Feliway sprej?

Určite áno. Jeho účinok sme zaznamenali ihneď po prvom použítí – nastriekaní do prepravnej klietky. Kocúr Hemi tam vliezol bez zbytočných obranných ceremónií a počas cestovania k veterinárovi bol omnoho pokojnejší. Takisto nechal na pokoji aj žalúzie, ktoré si predtým užili pár mačacích náletov. Ak sa nebojíte vyššej investície, odporúčame vám zakúpiť hneď väčšie balenie – 60 ml. Nebudete sa tak musieť strachovať, či sa vám prípravok minie práve vtedy, keď ho budete najviac potrebovať.

dobre-miska.skPrejsť do eshopu

Pre koho je určený

 • počas cestovania (nastriekať cca 30 minút pred cestovaním do prepravky)
 • na reguláciu značkovania (nastriekať na miesta, ktoré mačka značkuje)
 • ako ochrana nábytku pred škriabaním (nastriekať na miesta, kde si mačka brúsi pazúriky)
 • pri strese v domácnosti (nastriekať na miesta, kam mačka chodí najčastejšie)

Výhody

 • sprej sa dá aplikovať na miesto, kde sme ho potrebovali
 • počas cestovania v prepravke bol Hemi omnoho pokojnejší a pritrafilo sa mu menej nehôd
 • jednoduchšie bolo aj uzavretie do prepravky
 • na čalúnenom povrchu po uschnutí nezanecháva škvrny
 • po nastriekaní na žalúzie na ne Hemi prestal od nudy brnkať
 • pri príležitostnom používaní (na cesty) sprej vydrží celé mesiace

Nevýhody

 • účinok spreju časom slabne, aplikáciu je potrebné opakovať po štyroch – piatich hodinách
 • krátko po nanesení je sprej mierne cítiť, po niekoľkých minútach sa špecifická aróma vytráca

Odporúčané produkty

Difuzer No Stress sada Macka 30ml cena

Difuzer No Stress sada Macka 30ml

Jedna náplň (30ml) znižuje stres a nežiadúce chovanie u mačiek všetkých vekových kategórií a plemien po dobu približne 4 týždne. Ukľudňuje mačky počas stresových situáciách: zmena prostredia, búrky, ohňostroje a pod. Znižuje problémy s chovaním: nadmerné mňaukanie, deštruktívne chovanie…čítať viac

superzoo.skPrejsť do eshopu
Feliway Friends difuzér a náplň pre mačky cena

Feliway Friends difuzér a náplň pre mačky

Mačacie feromóny: Feliway Friends difuzér napomáha spokojnému spolužitiu viacerých mačiek v jednej domácnosti. Obmedzuje konflikty a bitky medzi mačkami v jednej domácnosti. Difuzér používajte nepretržite v miestnostiach, kde sa nachádza viac mačiek. Náplň s objemom 48 ml pôsobí 30 dní ….čítať viac

Feliway Optimum difuzér do zásuvky rezenzia

@vrabcenastreche Feliway Optimum difuzér do zásuvky recenzia

Testovaný produkt: Feliway Optimum difuzér do zásuvky

Výrobca / značka: Feliway

Celkové hodnotenie:

Vlastnosti

 • obsahuje kombináciu mačacích feromónov
 • vhodný na dlhodobé používanie
 • navodzuje pocit bezpečia v domácnosti
 • znižuje stres
 • bez akejkoľvek arómy – ľudia vôbec nič necítia
 • neovplyvňuje správanie iných zvierat v domácnosti
 • vedecky dokázaný účinok
 • vystačí na obytný priestor 50 – 70 m
 • jeden flakón vydrží cca 30 dní
 • vhodné pre mačky aj kocúrov akéhokoľvek veku (aj pre mačiatka)
 • Orientačná cena: balenie s adaptérom: od 24€, náhradná náplň: od 17€

Feliway Optimum difuzér do zásuvky

Difuzér do elektrickej zásuvky sme zakúpili tesne predtým, ako sme očakávali príchod mačacích kamarátov. Keďže bol Hemi celú svoju pubertu jediným mačiakom v domácnosti, zoznámenia s novými parťákmi sme sa trochu obávali, hoci nie je konfliktný ani agresívny a vo vypätých situáciách sa zvykne schovať. Pre istotu a náš dobrý pocit sme sa však difuzér rozhodli vyskúšať.

Chovatelia mačiek totiž varujú aj pred takzvaným skrytým stresom pri kontakte s novou mačkou – „prvá“ mačka môže navonok nového člena prijať pokojne a nemusí vykazovať známky stresu, avšak po niekoľkých dňoch sa u nej môže vyskytnúť široká škála ochorení. Laicky povedané – stres z príchodu nového domáceho miláčika môže byť spúšťačom chorôb, ktoré predtým v mačičke „spali“ a majitelia o nich nemuseli ani len tušiť.

Difuzér sa používa jednoducho – pomocou elektrického adaptéra sa zapojí do zásuvky, pričom je dobré, ak sa naučíte stresové situácie predvídať a siahnete po ňom o dva či tri dni skôr. Jediné, na čo si treba dať pozor, je, aby difuzér nebol zakrytý nábytkom alebo závesmi. Po spotrebovaní celého obsahu náplne sa neskôr dokupuje len náhradná náplň, a teda nie je potrebné zakupovať balenie s adaptérom odznovu. Druhá kúpa je tak o niečo lacnejšia.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

čo robiť keď má pes stres, strach

Odporúčame difuzér Feliway?

Hoci nevieme predpokladať, ako by vyzeralo zoznámenie, keby sme difuzér nepoužili, dovolíme si tvrdiť, že za hladký a bezproblémový priebeh môžeme vďačiť aj tomuto prípravku. Bitky, zmena správania či vyhradzovanie si teritória sa nekonalo. V budúcnosti plánujeme difuzér využiť počas novoročných osláv alebo ak budeme očakávať väčšiu návštevu, ktorá vždy Hemiho znepokojí.

dobra-miska.skPrejsť do eshopu

Pre koho je určený

 • v období, kedy mačka pociťuje stres (ohňostroje, odlúčenie od človeka, návšteva cudzej osoby)
 • ak plánujete mačke zaobstarať druhého zvieracieho kamaráta
 • pri sťahovaní sa do nového priestoru
 • v prípade, že vaša mačka zaručene zdemoluje akýkoľvek (nový) nábytok
 • ak sa zmenilo správanie mačky a nie je to podmienené ochorením alebo zmenou zdravotného stavu

Výhody

 • v byte nie je cítiť žiadnu arómu
 • difuzér je bezpečný aj pre nášho kamoša čivaviaka Semiho
 • zoznámenie mačiek prebehlo bez akýchkoľvek problémov
 • Hemi a Demi boli omnoho pokojnejší, a hoci nemali problém vymyslieť nové šibalstvo, v noci nevystrájali
 • nezaznamenali sme žiadny sedatívny učinok – obaja boli pokojní, no nie oťapení či ospalí
 • zakrátko bez problémov prijali aj mačaciu krásku Emi

Nevýhody

 • mesiac uplynie veľmi rýchlo a ak chcete využívať difuzér dlhodobo, čochvíľa je potrebné kupovať náhradnú náplň

Sprej alebo difuzér?

Rovnaký alebo podobný účinok, no líši sa spôsob aplikácie. Pri výbere konkrétneho prípravku je potrebné zvážiť účel použitia a presne si zadefinovať, aký problém chcete riešiť, prípadne akému problému sa chcete vyhnúť. Oba produkty majú preukázateľné účinky a je na uvážení chovateľa, ktorý variant je pre neho vhodnejší. Nižšie sme vám zhrnuli najčastejšie „problémy“, s ktorými vám konkrétny prípravok môže pomôcť.

Značkovanie v domácnosti

Týmto problémom sme našu paničku nikdy nezaťažili, preto sme sa pozreli, čo sa píše na oficiálnych stránkach Feliway. Ak váš kocúr opakovane značkuje konkrétne miesto, určite využite sprejovú formu Feliway. Môžete tak vďaka tomu prípravok naniesť tam, kde si kocúr značkuje svoje územie. V prípade, že zanecháva pachové alebo močové stopy kdekoľvek, spolu so sprejom využite aj difuzér. Pravdepodobne sa dostal do stresovej situácie, ktorej príčinu nemusíte ihneď odhaliť. Kombinácia sprej + difuzér mu navodí väčší pocit istoty a bezpečia.

porovnanie test feliway sprej a difuzer

Čo to na nás skúšajú?

Škrabanie čalúneného nábytku

Tento problém sa nás týka len čiastočne – mačky majú niekoľko škrabadiel, ktoré môžu využívať a do sedačky zadrapnú pazúriky len zriedka. Ak však váš nábytok mačacími náletmi značne trpí, odporúča sa naň naniesť prípravok Feliway v sprejovej forme

Cestovanie a uzavretie v prepravke

S niektorými mačkami je to trápenie, náš Hemi by o tom vedel rozprávať. Ak máte doma rovnakú mačku, ktorej záľuba nespočíva v cestovaní, do prepravky alebo prenosnej klietky nastriekajte polhodinu pred cestou sprej Feliway. Panický stres síce uplne neodstráni, ale výrazne ho zmierni.

Sťahovanie, veľké zmeny v domácnosti

Až potom, ako sme sa presťahovali a známi sa nás pýtali, ako Hemi zvládol zmenu svojho obydlia, sme zistili, že sťahovanie môže byť s mačkou veľký problém. U nás našťastie nič také nenastalo, Hemi sa v novom prostredí adaptoval ihneď a žiadne zmeny správania sme na ňom nepozorovali. Veríme však, že pre mačičky to môže byť stresujúca zmena, a preto ak im chcete prežívanie prvých dní v novom domove uľahčiť, určite pred ich príchodom zapojte do zásuvky difuzér Feliway Optimum. Rovnako môžete učiniť, ak prerábate niektorú z izieb, prípadne vymieňate starý nábytok za nový.

Príchod nového mačiaka

Kontakt mačičky, ktorá dlho žila v domácnosti osamote, s druhým mačacím kamošom, môže mať spočiatku nemilý priebeh – zabývaná mačička totiž nemusí nového člena prijať podľa vašich predstáv.

preco macka stale mnauka

V prepravke som si buchol nos a pár hodín potom som dýchal cez ústa.

Najčastejšie sa nevôľa prijať ďalšiu mačku prejavuje prskaním, syčaním, útočením, schovávaním, panikou, zmenou apetítu, agresiou aj na chovateľa a v prípade mačky, ktorá má prístup aj do exteriéru, môžete zaznamenať nechuť vracať sa domov. Ešte predtým, ako sa vám príchod novej mačky či kocúra postará o prekérne chvíle, zaobstarajte si Feliway vo forme difuzéra. Sprejová aplikácia by nemusela byť postačujúca, no možno ju využiť ako doplnok k difuzéru.

Mohlo by Vás tiež zaujímať:  Porovnanie fontánok pre mačky >>>

agresivna macka - prečo sa mačky bijú

Naše prvé stretnutie.

výchova mačky v byte

Hneď sme boli kamoši.

Odlúčenie od chovateľa

Odchod majiteľov na dovolenku môže byť pre niektoré mačky veľmi stresujúca vec. Nielenže im chýba prítomnosť ľudí, na ktorých sú zvyknuté, ale nadovšetko ich môže vystresovať aj návšteva človeka, ktorý ich bude chodiť kŕmiť. Ako primárny prípravok určite odporúčame difuzér do zásuvky a ak je vaše zvieratko touto situáciou nadmerne vystresované, poproste dočasného „kŕmiča,“ aby na obľúbené miesta vašej mačičky pravidelne aplikoval aj Feliway vo forme spreju.

Ohňostroje či nadmerný hluk – prerábka vo vašom alebo susedovom byte

Mačacie ušká sú na zvuky mimoriadne citlivé a nie každý mačiak znáša hlučné prostredie dobre. Strach, panika, zalezenie na tmavé a tichšie miesto či nechuť do jedla – aj toto patrí medzi prejavy, že sa mačičke nadmerný hluk nepáči. V prípade, že nedokážete svojho zvieracieho parťáka od hluku odizolovať, určite zapojte do zásuvky difuzér. Feromóny sa budú šíriť ovzduším a vytvoria tak mačičke pokojnejšie prostredie, v ktorom hluk ľahšie zvládne.

Ruja

Nekastrovaný kocúr alebo nesterilizovaná mačka vie v domácnosti narobiť veľkú neplechu. Hlasné mraučanie, nepokoj, zvýšená dráždivosť, nekontaktnosť alebo naopak, prílišná prítulnosť, túžba dostať sa von z obydlia cez zavreté dvere a okná… Ak vám je toto správanie známe, okrem skorej kastrácie vám odporúčame kombináciu oboch prípravkov – difuzér zapnite do zásuvky a na okná a dvere nastriekajte sprej.

Autor recenzie

semi a hemi zvierací influenceri

Semi a Hemi

Pes a mačka, to nemusí byť vždy len naháňačka! Občas je to zábava, občas menšia bitka, inokedy spánok v objatí, po ktorom sa tento šialený kolotoč znovu celý zopakuje. Keď mal čivaviak Semi 12 rokov, stretol opusteného kocúrika Hemiho. Presne 25. februára 2020 sa začal písať náš spoločný príbeh. Havkovský a mačací svet sa spojil dovedna a my sme rozhodli zdieľať naše zážitky na Instagrame. Najviac zo všetkého sa však tešíme, že vďaka kamošom z vrabcenastreche.sk. môžeme recenzovať zvierací sortiment. Sme prísni, nekompromisní a úprimní, nenecháme sa podplatiť žiadnym pamlskom! Pretože zvieratká si zaslúžia len tie najlepšie produkty!

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies