Matatabi tyčinky pre mačky s aktíniou striebornou – recenzia

Semi a Hemi/24. mája 2022/Pre mačky/5 min. čítania

matatabi tyčinky recenzia

Matatabi tyčinky pre mačky s aktíniou striebornou – recenzia @vrabcenastreche.sk

Produkt: Matatabi

Značka: Aumuller

Celkové hodnotenie:

Vlastnosti:

 • tyčinka vyrobená z aktínie striebornej
 • produkt nie je nijako chemicky spracovaný
 • 100% bezpečné pre mačky a iné domáce zvieratá, ktoré by s paličkou mohli prísť do kontaktu
 • palička je vhodná na hru, okusovanie a starostlivosť o zuby
 • dĺžka paličky: 12 cm
 • počet kusov v balení: 10 alebo 20 ks
 • orientačná cena: 2.79€
zoohit.skPozrieť cenu

Ako nás zaujali drevené hryzacie paličky pre mačky?

Aktualizované: 26.11.2022

O matatabi paličkách sme až donedávna vôbec netušili. Tieto malé kúsky drievka sa chvália hneď viacerými účinkami pre mačky – od rozptýlenia až po upokojenie pri stresových situáciách. Čo to matatabi vlastne je a ako sme na paličky reagovali my – trojica mačacích kamošov? To sa dozviete v našej recenzii!

matatabi tyčinky pre mačky účinky
sú maatabi bezpečné pre mačky
...

Čo je to matatabi?

Ide o drievko z kra aktínie striebornej, inak nazývanej aj matatabi. Rastlina patrí do čeľade kiwi a rastie predovšetkým v Číne a v Japonsku. Už stáročia sa traduje, že drevo matatabi zrýchľuje mačkám pulz a v súčasnosti sa z nej preto vyrábajú rôznorodé hračky pre mačky, ktoré môžu okusovať. Rastlina je pre mačky a iné zvieratá úplne bezpečná, narezaním kôry sa zvyšujú jej účinky.

Čo sa týka výnimočných účinkov aktínie striebornej, na našich mačkách sme nezaznamenali žiadny dopad na ich správanie. Nemôžeme povedať, že by sme postrehli upokojujúci či naopak stimulačný efekt. U nás doma slúžia paličky matatabi len na zábavu.

Aké sú účinky paličiek s aktíniou striebornou?

Informácií o účinkoch aktínie striebornej na mačky možno na internete nájsť mnoho. Spomína sa predovšetkým upokojujúci, priam až omamný účinok, a preto sa spočiatku odporúča nechávať mačkám tyčinku len na kratší čas. Niektoré zdroje zasa uvádzajú, že aktínia strieborná pôsobí na mačky stimulačne – nabáda ich k hre a šanteniu.

Aktínia strieborná obsahuje rovnakú látku ako valeriána – aktinidín, ktorý sa vyznačuje sedatívnymi účinkami. Na rozdiel od valeriány však táto rastlina nemá typický zápach, ktorý by majiteľom mačky mohol prekážať. Zatiaľ čo na jednu mačku táto látka nemá žiadny efekt, iné mačky môžu byť na ňu vysoko citlivé. Vnímanie a reagovanie na paličky z aktínie striebornej môže byť teda veľmi individuálne.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

na upokojenie mačky

Naša skúsenosť s matatabi

Prvé zoznámenie prebehlo veľmi hladko. Šuchotajúce vrecúško s paličkami bolo predzvesťou nového pamlsku, a tak sme k paničke okamžite pribehli dožadujúc sa odmeny. Hoci sme namiesto pamlsku dostali toto čudné drievko, sklamanie v našich očiach panička nezaznamenala.

Všetci traja sme si vzali po jednej paličke a bolo zaujímavé sledovať, ako rozdielne sme sa k matatabi postavili. Zatiaľ čo Demi paličku nebojácne okusoval s cieľom narobiť z nej čo najrýchlejšie triesky, Hemi s ňou začal zápasiť a Emička sa po nej okamžite váľala. Bolo teda zjavné, že paličky obsahujú niečo, čo mačky priláka, inak by sme im toľko pozornosti nevenovali.

Prvá hra s paličkami z aktínie striebornej trvala pomerne dlho – mačky boli zabavené na minimálne polhodinu, a hoci sa z nich nestala hračka číslo jeden, pravidelne sa k paličkám vracajú. Najradšej ich má Emi, ktorá ich vždy nájde najmä v noci a vtedy pre ňu niet väčšej zábavy, ako s nimi vyskakovať na gauč či parapetu a odtiaľ ich zhadzovať na zem.

Čo sa týka výnimočných účinkov aktínie striebornej, na našich mačkách sme nezaznamenali žiadny dopad na ich správanie. Nemôžeme povedať, že by sme postrehli upokojujúci či naopak stimulačný efekt. U nás doma slúžia paličky matatabi len na zábavu.

Celkové hodnotenie

Skúsenosť s paličkami hodnotíme veľmi pozitívne. Obhrýzaním sa odlupuje iba ich kôra (čo narobí trochu neporiadku), no neštiepia sa na malé kúsky, ktoré by mačky mohli poraniť. Po dôkladnom obhryzení zostávajú tyčinky na povrchu biele a vcelku. Naše mačacie trio bavia aj po polroku, a preto ich môžeme iba odporúčať.

zoohit.skPozrieť cenu
matatabi hračka

Pre koho áno

 • pre bytové mačičky, ktoré nemajú veľa príležitostí ohryzávať rastlinky a drievka
 • ak chcete vylepšiť stav mačkinho chrupu
 • ak vaše mačky zvyknú obhrýzať kartónové škatule alebo knihy
 • pre hravé mačky, ktoré chcete niečím zabaviť

Plusy

 • hračka aj hryzadlo v jednom
 • tyčinky upútali všetkých troch mačiakov
 • matatabi mačky bavia aj po dlhom čase
 • nízka cena
 • jedna palička vydrží aj niekoľko týždňov

Mínusy

 • palička pri obhrýzaní narobí trochu neporiadok – kôra sa z nej zvykne trúsiť
 • na našich mačkách sme nepostrehli žiadny špeciálny účinok
semi a hemi zvierací influenceri

Semi a Hemi

Pes a mačka, to nemusí byť vždy len naháňačka! Občas je to zábava, občas menšia bitka, inokedy spánok v objatí, po ktorom sa tento šialený kolotoč znovu celý zopakuje. Keď mal čivaviak Semi 12 rokov, stretol opusteného kocúrika Hemiho. Presne 25. februára 2020 sa začal písať náš spoločný príbeh. Havkovský a mačací svet sa spojil dovedna a my sme rozhodli zdieľať naše zážitky na Instagrame. Najviac zo všetkého sa však tešíme, že vďaka kamošom z vrabcenastreche.sk. môžeme recenzovať zvierací sortiment. Sme prísni, nekompromisní a úprimní, nenecháme sa podplatiť žiadnym pamlskom! Pretože zvieratká si zaslúžia len tie najlepšie produkty!

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies