Infralampa – recenzia

Jack Shakespearow/2. novembra 2021/Recenzie/5 min. čítania

Infralampa na dutiny recenzia

©vrabcenastreche Infračervená lampa recenzia

Testovaný produkt: Infralampa

Výrobca / značka: Efbe – Shott

Celkové hodnotenie:

Vlastnosti

 • Nastaviteľný uhol sklonu – pohyblivý kĺb umožňuje presne zacieliť svetlo na konkrétne miesto na tele
 • Výkon 150 W
 • Napájanie v elektrickej sieti
 • Certifikát

Aký je najlepší zdroj suchého tepla?

S pribúdajúcim vekom človek zisťuje, že ho v obchode zaujmú úplne iné produkty ako v mladosti. Ak sa prechádzajúc medzi regálmi so záujmom pristavíte pri infralampe, pravdepodobne máte to najbúrlivejšie obdobie už za sebou. To však nie je žiadna hanba, veď starať sa o svoje zdravie, to nie je nič, za čo by sa mal človek cítiť hlúpo. Ak vás občas láme v krížoch, ráno sa vám ťažšie vstáva z postele, kolená vám sem-tam vypovedajú službu alebo bojujete s opakujúcimi sa chronickými zápalmi dutín, ste vhodným adeptom, ktorý by mal nad kúpou infralampy popremýšľať.

Ako vybrať ten správny model? Na čo si dať pri výbere pozor? A aké účinky od infralampy očakávať? To sa dozviete v našej recenzii!

Čo je to infralampa a na čo sa používa?

Ide o liečebnú pomôcku, ktorá sa využíva pri terapii svetlom – takzvanej fototerapii. Je schopná vysielať infračervené lúče vlnovej dĺžky v rozpätí 780 až 1400 nanometrov. Teplo vyžarujúce z infralampy preniká hlboko do pokožky – konkrétne až do hĺbky 10 mm. Ak sa táto vlastnosť cielene využije, stáva sa z infralampy skvelý pomocník vhodný ako doplnková liečba pri bolestiach pohybového aparátu a chrbtice či pri chronických zápaloch dutín. Rovnako sa jej účinky dajú využiť aj pri starostlivosti o pleť – účinky infrasvetla najviac ocení aknózna pokožka s množstvom pórov.

Ako sa infralampa používa?

Keďže ide o liečebnú pomôcku, jej použitie má svoje zásady:

 • Nahrievanie by malo trvať maximálne 15 minút.
 • Ideálna vzdialenosť lampy od tela je 70 – 80 cm. (ak nie je výrobcom uvedené inak)
 • Lampa by sa mala používať maximálne 2krát denne, ideálom je použitie raz za deň.
 • Pri nahrievaní musíte mať zatvorené oči. Ak je svetlo namierené na oblasť tváre, je nutné oči nielen zavrieť, ale aj prekryť
Infračervená lampa účinky, použitie
Najviac sme infralampu ocenili pri akútnych stavoch – upchatých nosových dutinách a seknutej krížovej chrbtici. Až v týchto prípadoch sme pocítili, že teplo skutočne preniká hlbšie do tela a uvoľňuje stuhnuté svalstvo.

Aké sú rozdiely medzi infralampou, horským slnkom a biolampou?

Tieto pojmy si laická verejnosť zamieňa celkom často. Všetky tri prístroje síce spája to, že vysielajú svetlo, no rozdiel spočíva vo vlnovej dĺžke svetelných lúčov, dôsledkom čoho všetky tri lampy majú aj iný primárny účel použitia.

Infralampa

Infralampa, ako sme už spomenuli vyššie, dokáže pomocou infračerveného žiarenia tlmiť bolesť, uvoľniť svalstvo a prekrviť konkrétnu oblasť. Pocit zahriatia na ošetrenej oblasti zostáva aj po vypnutí lampy. Primárne po nej siahnu ľudia pri bolestiach pohybového aparátu alebo problémoch s dutinami.

Horské slnko

Horské slnko produkuje ultrafialové žiarenie vlnovej dĺžky do 400 nm. Využíva sa predovšetkým v zimných mesiacoch, kedy môže ľudské telo prijímať nedostatok slnečných lúčov. Napomáha k produkcii vitamínu D, hojeniu rán, má pozitívny vplyv na liečbu psoriázy a akné.

Biolampa

Biolampa vysielajúca polarizované svetlo sa najčastejšie využíva v beauty sektore a môžete sa s ňou stretnúť v mnohých kozmetických salónoch alebo v ordináciách dermatológov. Veľmi často táto pomôcka obsahuje vymeniteľné farebné kryty alebo filtre, vďaka čomu je možné prispôsobovať jej účinky konkrétnemu problému. Je skvelým pomocníkom pri liečbe akné, ekzémov či herpesu. Salóny krásy ju používajú na zmiernenie príznakov celulitídy, odstránenie pigmentových škvŕn, strií alebo preventívne na zlepšenie elasticity pleti.

Testovanie infralampy

„Červenú lampu“ sme vyťažili na jej absolútne maximum a zapojili sme ju do procesu liečby boľavých kolenných kĺbov, seknutej chrbtice a zápalu prínosových dutín. Jej svetlo sme teda využili ako prevenciu aj urgentnú záchranu.

Pobyt na svetle

Už po zapnutí lampy do elektrickej siete je zrejmé, že lampa nie je žiadne tintitko a okrem silného svetla vyžaruje aj poriadnu dávku tepelnej energie. Je preto dôležité, aby bola od tela vzdialená aspoň 70 – 80 cm. Akonáhle sme si lampu postavili bližšie, bolo cítiť poriadne pálenie, ktoré by sme nezniesli dlhšie ako niekoľko sekúnd.

Teplo z lampy sme využívali bez ohľadu na to, koľko bolo vonku práve stupňov. V zime sme okamžite zabudli, že je vonku mráz, a v lete nás zasa prekvapilo, že sme sa počas nahrievanie neuvarili. Síce sme na pokožke cítili teplo, avšak ani vtedy, keď bolo vonku takmer 40°C, sme nemali pocit, že sa pod lampou upečieme.

Infra lampa na klby, dutiny

Podstavec smerujúci do svetelného poľa lampy sa môže vplyvom tepla roztaviť.

Aké účinky sme zaznamenali?

Najviac sme infralampu ocenili pri akútnych stavoch – upchatých nosových dutinách a seknutej krížovej chrbtici. Až v týchto prípadoch sme pocítili, že teplo skutočne preniká hlbšie do tela a uvoľňuje stuhnuté svalstvo, vďaka čomu sa dostavilo okamžité zlepšenie a úľava od bolesti. Zapálené dutiny začali ihneď praskať, čo značilo ich instantné uvoľnenie. V porovnaní s naparovaním sme v oblasti prínosových dutín zaznamenali omnoho výraznejšie účinky.

Pri zaseknutej chrbtici sme mali možnosť porovnať účinky lampy s použitím výhrevnej elektrickej podložky. Ležiac na elektrickej deke sme síce cítili príjemné teplo, avšak úľava od bolesti bola len krátkodobá. Navyše sa chrbát na podložke poriadne spotil, čo nie je v prípade prechladnutých alebo seknutých krížov veľmi žiaduce. Infralampa chrbtové svalstvo prehriala do hĺbky a už pri nahrievaní bolo cítiť, že vo svaloch ubúda napätie. Čo je však najdôležitejšie – efekt pretrvával aj po vypnutí lampy a chrbát zostal po nahrievaní úplne suchý. Dovolíme si povedať, že liečbu seknutého chrbta lampa výrazne skrátila.

Na základe našej skúsenosti vám prinášame rady, ako vybrať infralampu:

 • Zvoľte model, ktorého podstavec smeruje dozadu a nezasahuje do osvetleného poľa lampy. Predídete tak roztaveniu plastu, ako sa to stalo v našom prípade.
 • Pri výbere sledujte výkon lampy a vyberte čo najvyšší.
 • Vyhnite sa kúpe statickej lampy bez možnosti voľby správneho sklonu. Polohovateľný kĺb je veľmi praktický a umožní vám lepšie zacieliť svetlo na požadovanú oblasť na tele.
 • Ak chcete lampu využívať na ohrev chrbta, vyberte si model s čo najväčšou výhrevnou plochou. Na oblasť tváre vám zasa postačí menšia lampa s menšou žiarovkou.
 • Uistite sa, že vami vybraná infralampa má certifikát a spĺňa normy liečebnej pomôcky. Inak sa môže stať, že si kúpite lampu, ktorej svetlo nemá liečivé účinky, dokonca v tom najhoršom prípade môže byť používanie lampy zdraviu škodlivé. (Platí to predovšetkým pri kúpe infralampy z ázijských eshopov alebo nedôveryhodných zľavových portálov.)
 • Pri kúpe sa pozrite, či je možné k lampe dokúpiť aj náhradnú žiarovku a či je vlastne možné ju v lampe vymeniť. Hoci tieto žiarovky aj pri častom používaní vydržia nesmierne dlho (niekoľko rokov), treba rátať s jej obmedzenou životnosťou, prípadne manuálnym poškodením žiarovky pri páde alebo neopatrnom zaobchádzaní.
žiarovka do infračervenej lampy cena

Philips Hrubostenná náhradná infražiarovka, 150 W. Pozrieť cenu >>>

breurer nahradna ziarovka do infralampy

Beurer BEU-INFRA100W žiarovka pre infračervenúlampu. Pozrieť cenu >>>

Celkové hodnotenie

Lampa s červeným svetlom je veľmi užitočným pomocníkom, ktorý skutočne dokáže okamžite zmierniť bolesť. Trvanie akútnych problémov výrazne skráti a jej používanie preventívne predchádza ďalším zdravotným komplikáciam. My jej kúpu rozhodne neľutujeme, je to cenovo dostupná, rokmi overená a efektívna pomôcka, ktorá nemá konkurenciu – v súboji s výhrevným vankúšom alebo elektrickou dekou vyhráva s jasným náskokom. Je to úplne iné teplo, ktoré proste treba zažiť, aby ho človek dokázal oceniť. Odporúčame reumatikom, ľuďom, ktorých láme v krížoch, ale aj osobám, ktoré sú náchylné na zápal dutín. Vyberte si ten správny model lampy a určite budete spokojní.

Pre koho je určená

 • Ak trpíte chronickým zápalom prínosových dutín
 • Pre ľudí, ktorých trápia bolesti pohybového aparátu
 • Pri bolestivých stavoch v oblasti chrbta
 • Pre ľudí trpiacich reumou a bolesťami kostí či kĺbov
 • Ak chcete pomôcť aknóznej pokožke
 • Po konzultácii s pediatrom možno infralampu využiť na zmiernenie detských kolík

Výhody

 • Široké spektrum pozitívnych účinkov
 • Úplne iný typ tepla, ktorý preniká do hĺbky tela
 • Možné využívať ako prevenciu aj doplnkovú liečbu akútnych bolestí a ochorení
 • Skutočne silné svetlo, ktoré okamžite vyžaruje citeľné teplo
 • Jednoduché použitie
 • Účinky sa dostavia už po niekoľkých minútach
 • Najlepší typ suchého tepla, aký sme doposiaľ vyskúšali
 • Nahrievanie je príjemné aj počas horúceho leta
 • Ideálny darček
 • Nízka cena
 • Dlhá životnosť

Nevýhody

 • Oporný podstavec sa môže vplyvom tepla roztopiť, preto je dôležité dbať o to, aby svetlo nesmerovalo priamo na plast

Tip našich zvieracích kolegov – recenzentov Semiho a Hemiho:

Ak dodržíte všetky bezpečnostné pokyny, červené svetlo môžete používať aj na liečbu bolestí pohybového aparátu domácich miláčikov.Semi a Hemi

Kde kúpite infralampu?

infralampa efbe shott cena

Cena: od 31,99 €

EFBE-SCHOTT IR 812 Infralampa s infražiarovkou 150 W COSMEDICO

Infralampa vydáva infračervené žiarenie s vlnovou dĺžkou 780 – 1400 nm, ktoré sa v spodných vrstvách pokožky mení na teplo. Teplom sa rozširujú cievy, zvyšuje sa prietok krvi a lymfy.
Dochádza k rýchlejšej látkovej výmene a rýchlejšiemu odstraňovaniu toxických látok. Zvyšuje sa aj prísun kyslíka… Čítať viac

infralampa breurer 50 cena

Cena: od 63,90 €

Beurer IL 50 infračervená lampa

Infračervená tepelná lampa od nemeckej značky Beurer ponúka úľavu od chladu, napätia a svalových bolesti. Nastaviteľná obrazovka ponúka používateľovi rôzne polohy naklonenia, ktoré vyhovujú pozícii používateľa počas liečby… Čítať viac

Heller Infražiarič QS 120 cena

Cena: od 46,38 €

Heller Infražiarič QS 120

Infražiarič Heller rady QS je obľúbené riešenie tepelného zdroja do kúpeľne alebo toalety. Jednoduchá montáž, kvalitné prevedenie, klasický dizajn a nemecká kvalita z fabriky Heller v Nemecku, to sú infražiariče rady QS… Čítať viac

Autor recenzie

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Aktualizované: 4. 12. 2023

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies