Manu tea čierny čaj vaječný likér – recenzia

Jack Shakespearow/5. augusta 2020/Jedlo a nápoje/10 min. čítania

Recenzia čierny čaj vaječný likér Manutea

@vrabcenastreche recenzia na čierny čaj vaječný likér od Manu tea

Testovaný produkt: Čierny čaj vaječný likér

Výrobca / značka: Manu tea

Predajca: manutea.sk

Celkové hodnotenie:

Zloženie

 • čierny čaj cejlon
 • cukrové hviezdičky
 • kandizovaný ananás
 • prírodná aróma
 • mango
 • kvety slnečnice

Lahodný čierny čaj pre všetky gurmánske zobáčiky!

Vaječný likér, ktorý si môžete bez spytovania svedomia dopriať aj ráno? Žiaden problém! Len čo začali vrabce nesmelo čvirikať, že máme možnosť vyskúšať čierny čaj s touto netradičnou arómou, ihneď sme vedeli, že si túto príležitosť nenecháme ujsť!

Charakteristika

Ide o sypanú aromatizovanú zmes prémiového cejlónskeho čierneho čaju, ktorá je obohatená o sladké tóny manga a ananásu. Jedinečnú príchuť dotvára prírodná aróma v spojitosti s cukrovými hviezdičkami. Výsledkom by malo byť harmonické spojenie chutí, sladkastá trpkosť zostávajúca na jazyku a osviežujúci príval energie.

Čaj pred záparom

Vzhľad

Nejde o žiaden čajový poprašok, aký možno nájsť v záparových vreckách, ale o dlhé výrazné lístky, ktoré sa nedrobia ani neštiepia. Kvety slnečnice vytvárajú v spleti sýtočiernych lístkov pekný kontrast, celkom milo pôsobia aj cukrové hviezdičky. Kandizované ovocie nie je príliš veľké a chvíľu sme tieto kúsky museli v zmesi hľadať.

Každopádne už na prvý pohľad je zrejmá kvalita a ak čaj podarujete milovníkovi čiernych čajov, určite si u neho urobíte očko.

čierny čaj účínky, príprava, luhovanie

Vôňa

Aróma čajovej zmesi je skutočne silná, autentická a nerozoznateľná od vaječného likéru. Až neskôr badať v nose horkastý nádych čajoviny. Už pred záparom v horúcej vode je vôňa naozaj výrazná a vzbudzuje veľké očakávania.

...
Čaj veľmi pozitívne prekvapil! Predstavuje jedinečnosť, silu a nadšenie z kvalitných surovín v každom dúšku. Nabáda k ďalšiemu preskúmaniu nových chuťových kombinácií a dokáže poriadne potlačiť aj únavu.

Príprava čierneho čaju

Prípravu kvalitného čajového pôžitku nemožno podceniť už na začiatku. Hoci bolo na obale napísané, že máme čaj zaliať vriacou vodou (100°C), radšej sme zvolili o niečo nižšiu teplotu. Vriaca stostupňová voda by lístkom ublížila a znehodnotila by celý zážitok. Preto sme čaj zaliali vodou, ktorá má 90-95°C. Lístky sme v náleve nechali lúhovať 3 minúty a následne sme čaj scedili.

 • Teplota vody: 90-95°C 
 • Doba luhovania: 3 minúty

Po zaliatí horúcou vodou sa na povrchu vytvára viditeľná pena, ktorá je dôkazom použitia kvalitných surovín. Čaj takmer okamžite začína zafarbovať vodu. Spočiatku ide o jemný červeno-hnedý opar, neskôr tekutina nielenže hustne, ale rovnako sa mení na jantárovo hnedú.

ako čierny čaj je dobrý ? - čo obsahuje

Čaj po po výluhu

Chuť a farba

Hustá jantárová tekutina chutí trpko a horkasto. Milovníci pravého kvalitného čierneho čaju určite vedia, o čom je reč. Nápoj má skutočne vyváženú, harmonickú chuť, na ktorú si začiatočníci v pití čierneho čaju musia zvyknúť, no nadšenci tejto pochutiny ju určite ocenia. Je cítiť aj arómu, ktorej intenzita slabne priamo úmerne klesajúcej teplote čaju.

Sladké tóny sú badateľné len zľahka, nejde o žiadnu cukrovú bombu, skôr len o miernu nasladosť, ktorá dokáže trochu zneutralizovať horkastý čajový nádych. Po dopití čaj zanecháva trpkejšiu dlhotrvajúcu dochuť, z ktorej skúsení čajoví odborníci vycítia aj jemnú ananásovú sviežosť.

Vôňa

Spočiatku do nosa udrie silná a výrazná aróma čierneho čaju, potom je cítiť sladkosť vaječného likéru. Ide o zvláštnu kombináciu, ktorá v človeku vyvoláva smäd a chuť čaj okamžite okúsiť.

Účinok

Množstvo teínu určite nie je zanedbateľné, ide o skutočnú teínovú bombu, ktorá sa vyrovná aj kofeínovej vzpruhe po silnejšom espresse. Čaj ráno zahnal chuť opäť si ľahnúť do postele a v poobedných hodinách zasa dokázal prebrať aj napriek únave.

Hodnotenie vlastností

Intenzita chuti

Aróma

Sladké tóny

Trpkosť

Sila čaju (teín)

Celkové hodnotenie

Čaj veľmi pozitívne prekvapil! Predstavuje jedinečnosť, silu a nadšenie z kvalitných surovín v každom dúšku. Nabáda k ďalšiemu preskúmaniu nových chuťových kombinácií a dokáže poriadne potlačiť aj únavu. Ak nie ste na čierny čaj zvyknutí, začiatky môžu byť trochu kostrbaté, preto ho odporúčame skôr skúseným a náročnejším čajíčkárom. Pre vysoký podiel teínu odporúčame piť čaj skôr ráno, prípadne príležitostne kvôli chuti počas dňa.

Pre koho je určená

 • pre čajových labužníkov
 • pre milovníkov silného čierneho čaju
 • ak hľadáte kvalitný čaj na ranné popíjanie, ktoré vás nakopne
 • ak si dokážete namiesto kávy vychutnať skôr šálku jedinečného čajového pôžitku

Výhody

 • kvalitný ceylónsky čierny čaj
 • výnimočné zloženie
 • inovatívna príchuť
 • dokáže človeka prebrať aj napriek únave
 • hustá konzistencia
 • vyvážená chuť

Nevýhody

 • niekomu nemusí byť „sympatická“ výraznejšia aróma

Autor recenzie

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies