Matcha čaj, príprava, účinky – recenzia

Jack Shakespearow/7. novembra 2021/Jedlo a nápoje/5 min. čítania

Matcha čaj - účinky, príprava, recenzia

@vrabcenastreche.sk Matcha čaj, GymBeam - recenzia

Testovaný produkt: Matcha čaj

Výrobca / značka: VanaVita

Celkové hodnotenie:

Vlastnosti

 • vďaka spracovaniu bez fermentácie sa v čaji zachovávajú všetky živiny
 • vhodný ako teplý či studený nápoj, prísada do smoothies, kaší, jedál alebo koláčov
 • na spracovanie matcha čaju sa zbierajú najkvalitnejšie mladé lístky zeleného čaju odrody tencha
 • bohatý na antioxidanty, živiny, vitamíny a minerály
 • cena závisí od gramáže balenia a kvality čaju

Každý štebotajúci zobáčik by mal chlipkať iba zdravé nápoje!

Aktualizované: 2.10.2022

Superpotraviny, inovácie vo stravovaní, zdravšie alternatívy klasických potravín či pochutín… Dnes vôbec nie je ťažké zmeniť svoj životný štýl a od základov prekopať svoj jedálniček alebo pitný režim. Vybrať si však tie správne produkty, to už také ľahké nie je… A tak sme sa rozhodli čvirikať. O každej zdravej „vychytávke“, ktorá si to zaslúži, a dnes začíname práve čajom Matcha.

Čo je to Matcha čaj?

Iba na slovo vzatý odborník ihneď vie, že matcha je vlastne čaj, pretože mnohých dokáže zmiasť prášková forma tejto pochutiny. V skutočnosti však ide o na prach pomleté lístky čaju odrody tencha, ktoré majú pôvod v krajine vychádzajúceho Slnka, v Japonsku. Štyri týždne pred zbieraním čaju sa celá plantáž zatieni a zakrytá pred slnkom sa ponechá až do zberu. Následne na to sa čaj pred mletím zbaví stoniek a môže sa rozvážať do celého sveta.

matcha caj na chudnutie

Zelený čaj v prášku nie je matcha čaj

Keďže je spracovanie matcha čaju pomerne nákladná a náročná záležitosť, mnohokrát môžete na pultoch predajní objaviť zelený čaj v prášku, ktorý si poľahky zameníte s pravým matcha čajom. Rozdiel medzi týmito dvoma pochutinami však spočíva v tom, čo sme už spomenuli vyššie. Do pomletého zeleného čaju sa spracúvajú úplne celé lístky, vrátane stonky, zatiaľ čo matcha čaj pozostáva len zo starostlivo vybraných dužinatých lístkov.

Ako spoznáte kvalitný Matcha čaj?

Dalo by sa o tom popísať mnoho, ale niektoré informácie majú najväčšiu výpovednú hodnotu, ak sú čo najstručnejšie.

Kvalitu matcha čaju spoznáte predovšetkým podľa jeho farby – čím viac je prášok žiarivejšie zelený, o to viac si môžete byť istý, že pijete skutočný a kvalitne spracovaný matcha čaj s čo najvyšším obsahom dobrých látok. Určite sa snažte vyhnúť matcha čaju, ktorý má pred zaliatím vodou hnedastý, žltý alebo dokonca i slabo modrý nádych. Jednoducho povedané – krikľavo zelená farba = vynikajúca kvalita.

...

Typ pre fajnšmekrov – ceremoniálny Matcha čaj

Matcha Čaj - BIO Matcha Day Kasai 100g (ALU sáčok) - prémiová kvalita cena

Cena: 59,60 €

BIO Matcha Day Kasai 100g (ALU sáčok) – prémiová kvalita

BIO Matcha Day Kasai je organický čaj Matcha tej najvyššej ceremoniálnej kvality. Inak povedané to najlepšie z Kagoshimy z ostrova Kjúšu. Variant Kasai je určený pre naozaj náročných zákazníkov….čitať viac

Matchaday.skPrejsť do eshopu

Obsah látok v matcha čaji

Skratka EGCG pravdepodobne nikomu z nás nič nehovorí. Celý názov tejto látky je epigallokatechin gallát, ktorý je známy svojimi antivirotickými vlastnosťami. V porovnaní s bežne dostupným zeleným čajom, matcha tento polyfenol obsahuje stonásobne viac. Okrem tohto antioxidantu nájdete v šálke matcha čaju aj vitamíny A a C, draslík či železo.

Obsahové látky:

 • epigallokatechin gallát – antivirotické účinky
 • vitamín C
 • vitamín A
 • draslík
 • železo
matcha caj prasok dávkovanie účinky
Chuť aj arómu možno prirovnať k silnejšiemu neochutenému zelenému čaju – zemitá príchuť, trpkosť, jemná horkosť, ktorá na jazyku zanecháva lahodný autentický dozvuk.

Matcha čaj a chudnutie

Mnohým superpotravinám sa prisudzujú priam až nadpozemské účinky, ktoré si predajcovia hyperbolizujú, aby svoje produkty predali v čo najväčšom množstve. V spojitosti s matcha čajom sa často hovorí aj o jeho pozitívnom vplyve na metabolizmus. Ak však chcete schudnúť a stavíte všetko svoje úsilie len do kúpy matcha čaju, bolo by viac ako trúfalé očakávať, že vám akoby zázrakom zmiznú všetky tukové zásoby.

Matcha čaj – tak ako všetky ostatné výživové doplnky podporujúce metabolizmus, možno v súvislosti s chudnutím vnímať len ako podporný produkt. Keďže obsahuje pomerne veľké množstvo čajového kofeínu a tlmí chuť do jedla, možno ho považovať za akéhosi pomocníka, avšak určite nie za nápoj, ktorý pri chudnutí urobí všetku robotu za vás.

Ako sa matcha čaj pripravuje?

Spôsobov prípravy je mnoho. Okrem toho, že sa môže čajový prášok pridávať do smoothies či kaší, môžete ho takisto zaliať horúcou aj studenou vodou.

Príprava horúceho nápoja

Ak chcete matcha čaj pripraviť ako skutočný profík, odporúčame vám dodržať nasledujúci postup:

 • Približne 2 až 3 g čaju zalejte vodou zohriatou na 80°C.
 • Chvíľu počkajte a začnite so šľahaním, pričom sa vyhnite kovovému šľahaciemu nástroju (kovová metlička, šľahač na napenenie mlieka, vidlička). Ideálne je, ak použijete bambusovú alebo silikónovú metličku. Profi pomôckou na vyšľahanie matcha čaju je bambusová metlička s názvom chasen.
 • Keď sa na povrchu nápoja vytvorí jemná pena, dajte čaju pár minút, kým sa vo vode úplne rozpustí.
 • Nápoj sa už necedí a prekážkou nie je ani to, ak sa na dne šálky vytvorí vrstva usadeniny.
 • Čaj si môžete začať vychutnávať.
matcha caj kde kupit, skúsenosti, recenzia

Príprava studeného nápoja

Matcha prášok je skvelou prísadou do osviežujúcej limonády. Približne dve čajové lyžičky zalejte studenou vodou, premiešajte metličkou a pridajte kúsky ovocia alebo bylinky podľa svojej chuti.

Môžeme matcha čajom nahradiť kávu?

Keďže obsahuje nemalé množstvo kofeínu, určite áno. Mnoho zdrojov uvádza, že popíjanie matcha čaju má na telo trochu iný účinok ako pitie kávy, pričom tajomstvo spočíva v L-Theaníne – látke, ktorá má na svedomí postupné uvoľňovanie kofeínu. Nabudzujúci účinok sa dostavuje v porovnaní s kávou oneskorene, avšak jeho pôsobenie trvá omnoho dlhšie. Či už potrebujete zvýšiť koncentráciu, zahnať únavu alebo podať lepší športový výkon, matcha čaj vám v tom pomôže omnoho lepšie ako káva.

Ak by sme to mali zhrnúť – káva vás nakopne takmer okamžite, no jej účinok je krátkodobý a nie je výnimkou, ak vás už po hodine začne obchádzať únava. Povzbudenie po pití matcha čaju síce neprichádza okamžite, no takisto sa po čase nebudete cítiť otupení a telo si nebude pýtať ďalšiu šálku kofeínovej vzpruhy.

Chuť matcha čaju

Chuť aj arómu možno prirovnať k silnejšiemu neochutenému zelenému čaju – zemitá príchuť, trpkosť, jemná horkosť, ktorá na jazyku zanecháva lahodný autentický dozvuk. Ak si však zvyknete sladiť aj obyčajný ovocný čaj, pravdepodobne vašim chuťovým pohárikom chvíľu potrvá, kým si na matchu zvyknú.

BIO Matcha prášok – VanaVita

bio matha čaj VannaVita recenzia. cena

BIO Matcha čaj – Wolfberry

matcha čaj wolfberry cena

Celkové hodnotenie

To, že sa stal matcha čaj súčasťou našej domácnosti, určite neľutujeme. U niektorých silných kávičkárov dokonca úplne nahradil kávu bez dostavenia sa nežiaducich účinkov porovnateľných s abstinenčnými príznakmi – bolesti hlavy sa po nahradení kávy matcha čajom nedostavili. Navodzoval príjemný pocit vzpruhy a po čase sme si zvykli aj na jeho špecifickú, s ničím nezameniteľnú chuť. Bonusom je aj jeho široké využitie v kuchyni a v pitnom režime. Ak ste matcha čaj ešte nevyskúšali, určite vám to odporúčame.

Pre koho áno:

 • pre milovníkov odrôd zeleného čaju
 • pre silných kávičkárov, ktorý musia napríklad zo zdravotných dôvodov kávu vysadiť
 • ak vám káva príliš zaťažuje žalúdok
 • ak potrebujete, aby kofeínový účinok trval dlhšie ako pri káve

Výhody

 • Množstvo spôsobov prípravy (teplý aj studený nápoj, súčasť smoothies)
 • Výborná náhrada kávy
 • Povzbudzujúci účinok
 • Nezaťažuje žalúdok

Nevýhody

 • Špecifická horkastá chuť, ktorá nesadne každému

Kde kúpite matcha čaj

MATCHA JAPAN UGUISU BIO cena

Cena: od 27,95 €

Matcha Japan Uguisiu bio – zelený čaj

Uguisu Matcha Lose patrí k exkluzívnym čajovým práškom určeným pre skutočné ceremónie. Jej jedinečnú, jemnú a sladkú chuť si najlepšie prežijete dlhým, kľudným popíjaním…. čítať viac

matcha čaj wolfberry cena

Cena: od 28,00 €

BIO Matcha čaj – Wolfberry

BIO Matcha čaj je koncentrovaný typ zeleného čaju, ktorý je populárny najmä v Japonsku a Číne, ale svoje miesto si našiel už aj v našich končinách…čítať viac

kvalitný matcha čaj - JAPAN ORIGINAL CEREMONY PREMIUM MATCHA BIO - 30G cena

Cena: od 47,43 €

Japan original ceremony premium matcha bio – 30g

Ceremoniálna kvalita, jedinečný zážitok, stopercentné Japonsko! Podobné prímerie u mnohých ďalších čajov nenájdete…čítať viac

bio matha čaj VannaVita recenzia. cena

Cena: od 24,70 €

BIO Matcha prášok – VanaVita

BIO Matcha prášok pochádza z lístkov zeleného čaju vysokej biologickej kvality. Osloví vás výnimočnou chuťou, príjemnou zelenou farbou a tiež obsahom viacerých živín. Pripravte si doma chutný aromatický nápoj alebo ho vyskúšajte v teplej či studenej kuchyni….čítať viac

Autor recenzie

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow

Jack Shakespearow je majster slova. Písanie mu dáva krídla. Na krídlach fantázie objavuje nepoznané, z vtáčej perspektívy sa díva na svet a opisuje jeho rozmanité farby, ľudí, veci a vecičky tohto sveta. Keďže jeho posledná zbierka básní Hladný ako spisovateľ sa veľmi nepredáva, privyrába si u nás písaním recenzií a blogov. A to mu ide naozaj bravúrne.

Pridať komentár

Pre lepší online zážitok používame „cookies“. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, upravujeme reklamu a užívateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?

Viac o cookies